çok şey oldu Dünyanın, felaketle sonuçlanan ısınmayı önlemek için harekete geçip geçemeyeceği konusunda el sıkışma. Orada kesinlikle yapılması gereken bir dava var – son birkaç on yılı her fırsatta kutuyu tekmelemek için harcadık.

İşte yine karşınızdayız, önümüzde yine teneke ve yolun sonu hızla yaklaşıyor.

Şanslıyım ki, iyimser olma eğilimindeyim. Hala acı dolu bir dünyada olduğumuzu düşünüyorum ve kendimizi uçurumun eşiğinden geri çekmek için muhtemelen füzyon gücü ve doğrudan hava yakalama gibi bazı egzotik teknolojilere güvenmemiz gerekecek. Ama bence, çipler düştüğünde, insanlık üstesinden gelme eğilimindedir.

Bilgi işlem ve yazılımı kılavuz olarak kullanırsak, önümüzdeki 30 yıl içinde taahhüt edilen sermayede yaklaşık beş kat artış görmeyi beklemeliyiz.

Bu nedenle, iklim teknolojisi yatırımlarıyla ilgili karamsar senaryoların çoğunun aşırı düşüş eğiliminde olduğunu düşünüyorum. Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) yıllardır yaptığı tahminleri ele alalım. alışkanlıkla hafife alınmış güneş enerjisinin büyümesi. Ajans o zamandan beri araç setine daha iyi modeller ekledi, ancak o ve diğerleri hala aşırı karamsar olduğu kanıtlanan tahminlerde bulunuyor.

Gerçekte, yenilenebilir enerji ve diğer iklim teknolojilerinin, diğer endüstrilere benzer bir benimseme eğrisi izlemesi muhtemeldir. İklim teknolojisinin etkilerinin ve faydalarının ne kadar geniş ve derin olabileceği ve hiçbir şey yapmazsak Armageddon’un gerçek beklentisi göz önüne alındığında, hızlandırılmış bir versiyonu bile takip edebilir.

İklim teknolojisinin bugünün tahminlerinden nasıl daha iyi performans gösterdiğini görmek için, bilgisayar devriminin başladığı 1970 yılına kadar geriye bakmanız yeterli.

üstel eğilimler

50 yılı aşkın süredir bilgi işlem ve telekomünikasyon alanındaki kapsayıcı yatırım eğilimi katlanarak arttı. Ancak bu basit analiz, ilk yıllarda meydana gelen önemli büyümeyi belgeliyor. Ayrıca, daha geniş çapta benimsenmeyi tetikleyen önemli teknolojik gelişmeleri de yakalayamıyor.genel-24