Filipinler, dolandırıcılık ve dolandırıcılıkla mücadele etmek için mobil cihazlar için SIM kart kaydı yapılmasını zorunlu kılıyor

Filipinler Başkan Ferdinand Marcos Jr., cep telefonu yapan bir önlemi kanunlaştırdı SIM metin dolandırıcılığı, banka sahtekarlığı ve yanlış bilgilendirme ile mücadelede önemli bir adım olarak kayıt zorunludur.

Kanun, suçluların kimliklerini gizlemesini önlemek amacıyla, kullanıcıların bir SIM kart satın almadan önce tam adlarını ve kimlik belgelerini vermelerini şart koşuyor.

Marcos bir konuşmasında, “Sonunda, uzun zamandır gecikmiş olanı, spam metin mesajlarının ve dolandırıcılığın yayılmasını engellemek için SIM kartların verilmesini düzenlemenin etkili bir yolunu elde edeceğiz.” Dedi.

Ayrıca Okuyun

ABD, müşterilere önceden kaydedilmiş aramaları durduramazlarsa operatörleri engelleyecek
Avustralya, Optus veri ihlalinden sonra gizlilik kuralı değişikliklerini açıkladı

Filipinler’de bir tane var Asya110 milyonluk nüfusunun %61’i ile en yüksek akıllı telefon penetrasyon oranları. İnsanlar pandemi sırasında alışveriş, yemek siparişleri ve bankacılık için büyük ölçüde mobil cihazlara güvendi.

Marcos’un selefi, Rodrigo Dutertesosyal medya kullanıcılarının kimliklerini ve telefon numaralarını kaydetmelerini gerektiren şimdi silinen bir hüküm nedeniyle yasayı veto etti.

Yeni yasaya göre, mevcut ön ödemeli kullanıcılar kayıt yaptırmak zorundadır.

Bu yıl 1 milyardan fazla spam ve şüpheli kısa mesajı engelleyen ülkenin telekom sağlayıcıları yeni önlemi memnuniyetle karşıladı.

PLDT, yeni kayıt gerekliliklerine uyum için hazırlıkların sürdüğünü söyledi. dünya telekom ve DITO Telecommunity, kullanıcıları doğrulamaya yardımcı olmak için ulusal tanımlama sisteminin daha geniş bir şekilde kullanıma sunulması çağrısında bulundu.

Bilgi ve iletişim bakanlığından yapılan açıklamaya göre, bu yıl binlerce Filipinli kısa mesaj servisleri aracılığıyla kimlik avı nedeniyle küçük miktarlarda para kaybetti, ancak yalnızca birkaçı resmi şikayette bulundu.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9