Kanye West'in yana bakan deve rengi paltolu bir görüntüsü.

Twitter’a göre, hesap kilitlemeleri, koşullara bağlı olarak 12 saatten 7 güne kadar sürebilir.
Fotoğraf: Kenzo Tribouillard / AFP (Getty Resimleri)

Yasal olarak “Ye” olarak bilinen Kanye West, antisemitik içeriğini yayınlamak için sosyal medya platformlarından hızla tükeniyor. Pazar günü Twitter, Ye’nin hesabını Yahudi halkına “DEFCON 3” yapacağını söyleyen antisemitik bir tweet attıktan sonra kilitledi. Aynı tweet’te Ye, “antisemitik olamaz çünkü siyah insanlar aslında Yahudidir” dedi.[s]”

Twitter Pazar günü Gizmodo’ya Ye’nin hesabının kilitlendiğini ve antisemitik tweet’i doğruladı kaldırıldı, platformun politikalarının ihlali nedeniyle. Twitter’ın hamlesi bir gün sonra geliyor Instagram Ye’nin hesabını kısıtladı gerçek adı Sean Combs olan rapçi Diddy’nin Yahudiler tarafından kontrol edildiğini ima ettiği için. Onun sözleri mahkum kontrol gibi antisemitik mecazlara başvurmanın tehlikeli olduğu ve Yahudilere karşı nefreti körüklediği konusunda uyarıda bulunan Yahudi savunuculuk grupları tarafından.

Özellikle, Twitter’ın Ye’yi kilitlemesi, platformun gelecekteki potansiyel sahibi Tesla CEO’su Elon Musk tarafından kendisine verilen sıcak karşılama ile tam bir tezat oluşturuyor.

Ye, 2020’nin sonlarından beri Twitter’da aktif olmasa da Cumartesi günü Meta CEO’su Mark Zuckerberg’i Instagram’dan “tekmelediği” için Twitter’a gitti. Meta, Gizmodo’ya Ye’nin Instagram’ı başlatmadığını, aksine kısıtladığını doğruladı, bu da diğerlerinin yanı sıra yayınlayamayacağı, yorum yapamayacağı veya DM gönderemeyeceği anlamına geliyor.

Ye Twitter’a döndüğünden beri toplam altı kez tweet attı. Tweetler bir fotoğraf içeriyordu “2024” yazan siyah şapka beyaz harflerle yazılmış, Zuckerberg’in nasıl olabileceğini karalayan bir yazı Instagram’dan attıve bir soru takipçilerine “İptal kültürünü kim yarattı sence?”

Twitter tarafından silinen antisemitik tweet, birkaç kullanıcı tarafından ekran görüntüsü alındı ​​ve aşağıda görülebilir. Tam metin şöyledir:

“Bu gece biraz uykum var ama uyandığımda ölüme gideceğim 3 [sic] YAHUDİ İNSANLAR üzerine” diye yazdı ve Musk’ın onu Twitter’da karşılamasıyla ilgili bir Forbes makalesine bağlantı vererek. “Komik olan şey, ben aslında antisemitik olamam çünkü siyahlar da Yahudidir. [sic]. Benimle oyun oynadınız ve kim olursa olsun siyaha atmaya çalıştınız. [sic] gündeminize karşı çıkıyor.”

Twitter Hesabından Daha Ne Kadar Kilitleneceksiniz?

Göre Twitter’ın yönergeleri kural ihlali için yaptırım eylemlerinde, hesapları kilitli olan (resmen “salt okunur mod” olarak bilinen) kullanıcılar tweet atamaz, retweet yapamaz veya içeriği beğenemez. Ancak zaman çizelgelerini görüntüleyebilir ve takipçilerine DM gönderebilirler.

Twitter, “Aksi takdirde sağlıklı bir hesap kötüye kullanım olayının ortasında gibi görünüyorsa, hesaplarını geçici olarak salt okunur yapabilir, daha sakin kafalar hakim olana kadar Tweet, Retweet veya Beğen içeriklerini sınırlayabiliriz” dedi. yardım Merkezi. “Bir hesap salt okunur moddayken, diğerleri hesabı görmeye ve hesapla etkileşim kurmaya devam edebilir.”

Kullanıcılar 12 saatten 7 güne kadar hesaplarından kilitlenebilir. Twitter, Gizmodo’nun Ye’nin lokavtının ne kadar süreceği konusundaki sorusuna yanıt vermedi.

Ye’nin Tartışma ve Antisemitizm Haftası

Ye’nin sosyal medyadaki kısıtlamaları, bir hafta süren tartışma ve nefret dolu davranışları kapattı. Sanatçı, Paris Moda Haftası’ndaki Yeezy şovunda bu gelgit dalgasını oluşturmaya başladı. “Beyaz Hayat Önemlidir” Tişörtler. “Beyaz Hayat Önemlidir”, 2015 yılında kullanılmaya başlayan ve Siyahların Hayatı Değerlidir hareketine ırkçı bir tepki olan beyaz üstünlükçü bir ifadedir. Hakaretle Mücadele Birliği.

Gömlekler moda eleştirmenleri tarafından ağır bir şekilde eleştirildi, Vogue onları “saf şiddet” olarak nitelendirdi ve çıkış yapmanın ve bu tür kıyafetleri ve fikirleri en tehlikeli aşırılık yanlılarına sağlamanın “son derece sorumsuz” olduğunu söyledi.

Diddy, Ye’nin Tişörtlerine yönelik eleştirilerinde eleştirmenlere katıldı ve bir Instagram gönderisinde “Black Lives Matter”ın şaka değil ve insanları gömlekleri satın almamaya çağırıyor. Daha sonra, Ye ile bir metin mesajı görüşmesinde, Diddy konu hakkında konuşmak için onunla şahsen görüşmek istedi. Öneri pek iyi gitmedi ve Ye’nin Diddy’yi Yahudilerin kontrol ettiğini ima etmesiyle sona erdi.

“Bu bir oyun değil. Beni kimsenin beni tehdit edemeyeceğini veya etkileyemeyeceğini söyleyen Yahudi halkına göstermek için sizi örnek alıyorum” dedi. yazdı Diddy ile yaptığı konuşmanın ekran görüntülerini içeren şimdi silinmiş bir Instagram gönderisinde. “Sana bunun bir savaş olduğunu söylemiştim. Şimdi gidip sana bir iş bulayım.”

Ye’nin sosyal medyadaki davranışlarının yanı sıra, bir röportajda Yahudi karşıtı yorumlar da kustu. Tucker CarlsonYahudi olan eski cumhurbaşkanlığı danışmanı Jared Kushner’i terör örgütünü düzenlemekle suçladı. İbrahim Anlaşmaları “para kazanmak.” Açgözlülük başka bir Yahudi mecazıdır ve Yahudilerin para odaklı olduğunu veya dünyanın maliyesini kontrol ettiğini belirtenler gibi birçok klişeye yol açmıştır.

Sosyal medyadaki bazı insanlar, Ye’nin davranışının zihinsel sağlık sorunlarından kaynaklandığını belirtti. Ye teşhisi kondu 2016 yılında bipolar bozukluk ve sık sık hastalığından bahsetti. Ancak diğerleri haklı olarak geri itti ve belirtilmiş o akıl hastalığı bahane yok antisemitizm veya kötü davranış için.

genel-7