Cislunar Otonom Konumlandırma Sistemi Teknoloji Operasyonları ve Navigasyon Deneyi veya CAPSTONE, NASA’nın gelecekteki Artemis ay karakol Geçidi için tasarlanan Ay’ın etrafında benzersiz bir yörüngede uçacak bir CubeSat’tır. Altı aylık görevi, yeni bir derin uzay keşfi çağının başlatılmasına yardımcı olacak. Kredi: NASA Ames Araştırma Merkezi

7 Ekim Cuma günü, CAPSTONE ekip üyeleri, uzay aracının dönüşünü durdurmak için başarılı bir operasyon gerçekleştirdi. Bu, uzay aracını normal operasyonlara döndürmede büyük bir engeli ortadan kaldırır.

8 Eylül’de planlanan bir yörünge düzeltme manevrasının ardından, CAPSTONE uzay aracını güvenli moda sokan bir sorunla karşılaştı. Kısa süre sonra uzay aracının, yerleşik tepki çarklarının kontrol ve karşı koyma kapasitesinin ötesinde döndüğü keşfedildi. Uzay aracından elde edilen verilere göre, en olası neden, uzay aracının sekiz iticisinden birinde valfle ilgili bir sorundu. Kısmen açık valf, tahrik sistemi basınçlandırıldığında hatalı iticinin ürettiği itme kuvveti anlamına geliyordu. Telemetri ve simülasyon verilerini kapsamlı bir şekilde inceledikten sonra, görev ekibi bu soruna rağmen uzay aracının dönüşünü durdurmak için bir plan formüle etmek için uzay aracı üzerinde birden fazla test gerçekleştirdi.

Cuma sabahı kurtarma komutları yürütüldü. CAPSTONE’dan gelen ilk telemetriye ve uzay aracının dönüşünü durdurduğunu ve tam 3 eksenli konum kontrolünü yeniden kazandığını gösteren gözlem verilerine göre manevranın başarılı olduğu görülüyor. Bu, CAPSTONE’ın konumunun plansız dönüş olmadan kontrol edilebileceği anlamına gelir. CAPSTONE şimdi, güç üretimini en üst düzeye çıkarmak için güneş enerjisi dizilerini Güneş’e yönlendirdi. Ayrıca, Dünya ile daha iyi bir veri bağlantısı sağlamak için antenlerinin yönünü de ayarladı.

Bu anormallik ve kurtarma sürecinin riskleri önemliydi ve ekip bu riskleri azaltmak için kapsamlı ve işbirliği içinde çalıştı. Önümüzdeki günlerde ekip, kısmen açık itici valfin etkilerini hesaba katmak ve azaltmak için uzay aracının durumunu izlemeye ve prosedürlerde gerekli ayarlamaları yapmaya devam edecek. Gelecekteki manevra riskini azaltmak için, görev ekibi valfle ilgili bu sorun için olası düzeltmeleri tasarlamaya da çalışacak.

CAPSTONE, 13 Kasım’da Ay’da hedeflenen yakın doğrusal hale yörüngesine girme yolunda ilerlemeye devam ediyor.

CAPSTONE – Cislunar Otonom Konumlandırma Sistemi Teknolojisi Operasyonları ve Navigasyon Deneyi’nin kısaltması – Advanced Space adına Advanced Space’e aittir. NASA. Uzay aracı Terran Orbital tarafından tasarlandı ve üretildi. Operasyonlar Advanced Space ve Terran Orbital’deki ekipler tarafından ortaklaşa yürütülüyor.

Okumak Advanced Space’ten tam güncelleme. Mevcut olduğunda ek güncellemeler sağlanacaktır.uzay-2