Singapur’daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi’ndeki (NTU) bilim adamları, çok hafif rüzgarlarda bile elektrik üreten ucuz bir rüzgar türbini geliştirdiler.


Bir rüzgar biçerdöver geliştiren Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nden Profesör Yang Yaowen

Saniyede 2 metreye kadar hava akış hızı ile kurulum, üç voltluk bir voltaj üretir ve 290 mikrowatt’a kadar güç üretir. Bu, sensörü etkinleştirmek veya LED lambaya güç sağlamak için yeterlidir.

Mühendisler buluşlarına rüzgar biçerdöver adını verdiler. Onlara göre bu tür cihazlar, aydınlatma kaynaklarındaki pillerin ve köprülerin, gökdelenlerin ve diğer yapıların yapılarının bozulmasını izlemek için kullanılan yapısal durum sensörlerinin yerini alabilir.

Rüzgar biçerdöver, kentsel bir ortamda yer bulması kolay olduğu için 15 x 20 santimetre ölçülerinde dikdörtgen bir kutudur. Rüzgar jeneratörünün kasası yüksek mukavemetli polimerden yapılmıştır ve hava akımlarını yakalamak için kullanılan cihaz, yaygın olarak kullanılan malzemelerden – bakır, alüminyum folyo ve Teflon’dan yapılmıştır.

Rüzgarın etkisi altında, metal film üzerinde bir elektrik yükü oluşması nedeniyle iç plaka titreşmeye başlar. Laboratuvar testlerinde, hasat makinesi, 4 m/s rüzgar hızında 40 LED’e kararlı bir şekilde güç sağlayabilir. Ayrıca sensör cihazına güç verebildi ve oda sıcaklığı hakkında kablosuz olarak bir cep telefonuna bilgi göndermek için yeterli gücü sağladı.

NTU ekibi, cihazının enerji depolama işlevlerini daha da geliştirmek için daha fazla araştırma yapacak ve güç çıkışını artırmak için farklı malzemelerle deneyler yapacak.genel-22