Üst düzey bir hükümet yetkilisi, Hindistan’ın güneyindeki Karnataka eyaletinin taksi toplayıcıları Uber, SoftBank destekli Ola ve Rapido’dan Bengaluru’daki üç tekerlekli hizmetleri durdurmalarını istedi ve onları aşırı ücret almak ve müşterileri taciz etmekle suçladı.

Bengaluru ek komisyon üyesi Hemantha Kumara Reuters’e verdiği demeçte, “Otomobilleri kullanma yetkileri yok…Fahiş bir şekilde ücret alıyorlar ve bu ciddi bir şikayet.”

“Müşterilere yapılan tacize müsamaha gösteremeyiz ve fahiş oranları haklı çıkaramayız” diyerek nakliye departmanının şirketlere Perşembe günü Hindistan’ın BT merkezinde hizmeti durdurmaları için bir bildiri yayınladığını da sözlerine ekledi.

Ola ve Uber Hindistan yorum yapmaktan kaçındı. Uber, son haftalarda Hindistan’daki otomatik çekçek hizmetinde televizyon reklamları yayınlıyor.

İnsanlar sıkışık yollarda araç kullanmaktan kaçınmaya çalıştıkları için ülke, araç çağırma şirketleri için büyüyen bir pazar ve en ekonomik kısa seyahat modlarından biri olan otomatik çekçekler veya tuk-tuklar.

Rapido, Bengaluru’daki operasyonlarının yasa dışı olmadığını ve bildirime yanıt vereceğini söyledi.

Şirketten yapılan açıklamada, “Tüm ücretlerimiz eyalet hükümeti tarafından belirlenen ücretlere göre belirleniyor ve Rapido bu ücretler üzerinden herhangi bir ekstra ücret talep etmiyor” dedi.

Geçen ay, Hindistan’ın rekabet düzenleyicisi, ülkedeki taksi toplayıcıları tarafından benimsenen aşırı fiyatlandırmanın müşteriler için bir “Kara Kutu” gibi göründüğünü ve şeffaflık çağrısında bulunmuştu.

© Thomson Reuters 2022


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8