20 Temmuz 2022'de Grönland, Pituffik yakınlarındaki Baffin Körfezi'ndeki Grönland buz tabakasından bir buzdağının içinde eriyen bir gölet görülüyor.

20 Temmuz 2022’de Grönland, Pituffik yakınlarındaki Baffin Körfezi’ndeki Grönland buz tabakasından bir buzdağının içinde eriyen bir gölet görülüyor.
Fotoğraf: KEREM YÜCEL/AFP (Getty Resimleri)

Kanada ve ABD’deki Eylül ayı ısı dalgaları o kadar kötüydü ki, yüksek sıcaklıklar Grönland’daki buzu tamamen eritti. Kuzey Amerika’dan gelen kuvvetli rüzgarlar, sıcak havayı kuzeydoğuya taşıdı ve buradaki ortalama sıcaklıkları geçtiğimiz Eylül ayına kıyasla 8 santigrat derecenin (14 Fahrenhayt derece) üzerine çıkardı. KopernikAvrupa Birliği’nin Dünya gözlem programı.

gelen veriler ABD Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi’nin (NSIDC) Zirve İstasyonu deniz seviyesinden 10.500 fitten daha yüksek bir yükseklikte 0 santigrat derece (32 Fahrenheit) kaydedilen sıcaklıklar. Merkez, kayıtların başlamasından bu yana ilk kez bu yükseklikte bu kadar yüksek sıcaklıklar kaydetti. Rekor kar erimesi olayının etkilerini gören sadece Merkezin istasyonu değildi. Copernicus’a göre Grönland’ın çoğu, kayıtların başladığı 1979’dan bu yana Eylül ayı için en yüksek ortalama sıcaklıkları gördü.

Mevsime uygun olmayan sıcaklıklar, buz kütlesinin üçte birinden fazlasında erimeye neden oldu.eet, NSIDC’ye göre. Buzun o kadar çok eridi ki 30’dan fazla Grönland’dan gelen milyar ton yüzey suyu okyanusa aktı.

Eylül ayı boyunca ABD’deki sıcak hava dalgaları endişe vericiydi. Geçen ayın en başında, 50 milyondan fazla insan Utah, California ve Arizona dahil olmak üzere birçok eyalette ısı uyarıları ve tavsiyeleri altındaydı.

Bilim adamları ve yetkililer, bir süredir Grönland’ın buz erime hızı konusunda endişeli. Ancak bu yılki erime olayları özellikle endişe verici. Temmuz ayında, genellikle soğuk olan ülkede sıcaklıklar yaklaşık 60 dereceye yükseldi Fahrenhayt (15.5 santigrat derece). Bu, ayın ortalamasından 10 Fahrenhayt’a kadar daha sıcak, CNN bildirdi.

Bilim adamları yaz ortasında büyük erime olayları görmeyi bekliyorlar, bu nedenle geçtiğimiz Temmuz ayındaki erimenin ölçeği rahatsız edici olsa da, zamanlama sürpriz değil. Erime mevsimi, mayıstan eylül sonuna kadar sürer. NASA’nın Dünya Gözlemevi. Ancak NASA, Eylül ayında kaydedilen erime olayının tüm yıl boyunca en büyük ikinci erime artışı olduğunu ve herhangi bir Eylül ayında kaydedilen en büyük erime olduğunu söylüyor. Kuzey Kutbu’nu inceleyen araştırmacılar, bunun gelecekte daha yaygın hale geleceğinden endişe ediyor.

Hollanda’daki Utrecht Üniversitesi’nden kutup bilimcisi Maurice van Tiggelen, “Bu olay, küresel ısınmanın yalnızca yoğunluğu değil, aynı zamanda erime mevsiminin uzunluğunu da nasıl artırdığını gösteriyor” dedi. Washington Post geçen ay bir e-postada.

Kuzey Kutbu daha hızlı ısınmak İklim değişikliği nedeniyle dünyanın herhangi bir yerinden daha fazla. Kutuplarımızı kaplayan buz, güneş ışığını doğal olarak gezegenden uzağa yansıtır, bu nedenle daha az buz ve kar demek daha az güneş ışığı yansıtılır dünyadan uzak. Bu, daha az buz anlamına gelen tehlikeli bir geri besleme döngüsü oluşturabilir. daha fazla ısı emilir, bu da daha hızlı erimeye neden olur. Daha fazla buz kaybetmeyi göze alamayız.genel-7