Apple’ın zaten yayınlanmış bir özelliği aldığı, giydirdiği, ona yeni bir isim verdiği ve kendi yaratımı olarak adlandırdığı biliniyor. Google, Apple’ın bundan daha fazla kurtulmasını istemiyor, bu yüzden dünkü “Made by Google” etkinliği sırasında Cupertino merkezli teknoloji devini kurnazca çağırdı. Google, Apple’ı adıyla seslendirdiğinden değil, ancak yorumların kime yönelik olduğu oldukça açıktı.

İlk gönderen CNET, dünkü etkinlik sırasında, Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Brian Rakowski gibi Google yöneticileri, Apple’a ateş püskürdü. Rakowski, “Sektördeki diğerleri liderliğimizi takip ettiğinde bunu bir iltifat olarak alıyoruz.” Dedi. Ardından, her zaman açık ekran, kilit ekranı için widget’lar ve astrofotografi gibi artık iPhone’da bulunan çeşitli Pixel özelliklerini salladı. Ayrıca birde şu var Apple’ın iPhone’a Gece Modu eklemesinden önce mevcut olan Pixel’in Gece Görüşü.

Google, “Made by Google etkinliği” sırasında Apple’da ustaca darbeler alıyor

Rakowski’nin doğrudan Apple CEO’su Tim Cook’a “Her cihaz üreticisinin mesajı aldığını ve RCS’yi benimseyerek her akıllı telefon kullanıcısı için mesajlaşmayı daha iyi hale getirmesini umuyoruz” dediğini hayal edebilirsiniz. Gördünüz mü çocuklar? RCS’yi iOS’a ekleme mücadelesi, Google veya Apple’ın gündemlerini ilerletmekle ilgili değil. Mesajlaşmayı herkes için daha iyi hale getirmektir.

Adil olmak gerekirse, Google, Pixel 7’nin öne bakan selfie snapper’ını kullanarak nasıl uygulanacağını bulmak için bazı puanlar almasına rağmen, Face Unlock gibi Apple’ın bazı özelliklerini de kaydırdı. Ve her şeyi bulanıklaştırırken odağı bir konudan diğerine değiştiren Pixel 7 serisindeki yeni Sinematik Bulanıklık kesinlikle Apple’ın Sinematik Modundan ilham aldı.

Bir telefon tutkunuysanız, yaptıkları her şey için her iki platformu da alkışlıyor ve takdir ediyor olmalısınız. Yine de Google’ın buradaki amacını anlarsak, o da Pixel serisinin iPhone’un pek çok yenilik için yaptığı tanıma almadığıdır, ancak bazıları ilk olarak Google’ın el cihazlarında bulunmuş olsa da. Bunların bir kısmı, akıllı telefon dünyasında işlerin böyle ortaya çıkma şeklidir.

Pixel 7 ve Pixel 7 Pro için şimdi ön sipariş verin!

iPhone hızla altın standart haline geldi (birinci nesil modelde birçok kusur olmasına rağmen, Apple bunları iPhone 3G ve iPhone 3GS ile hızla gidermeye başladı). Google’ın Android’i yasal bir rakip haline getirmesi biraz zaman aldı. İlk olarak Kasım 2009’da Motorola DROID’de piyasaya sürülen Android 2.0, iOS ile savaşa girmeye hazır ilk Android yapısıydı.

Ama bizce problemlerden bir kısmı, Apple’ın bir rakibin özelliğini alma, onu daha iyi hale getirme (en azından kendi bakış açısıyla), üzerine akılda kalıcı bir isim koyma ve bu izlenimi vererek cehennemi tanıtma eğiliminde olması olduğunu düşünüyoruz. Bunun Apple’ın ilk ortaya çıkardığı bir şey olduğunu.

Apple, iPhone’un her zaman açık ekranıyla topu düşürdü

Bazen, her zaman açık olan ekranda olduğu gibi, Apple saçmalıyor. Birçok iPhone kullanıcısı için, her zaman ekranda görünen ekran, kullanıcılara bir telefon görüşmesi yaptıkları izlenimini bırakarak ekranın çok büyük bir bölümünü gösterir. Bazıları kendilerini gergin ve sürekli tetikte hissettirdiğinden şikayet etti. Pixel’de her zaman açık olan ekran saati, günü ve tarihi ve hava durumunu gösterir. iPhone’da kilit ekranının, duvar kağıdının ve her şeyin loş bir görünümünü görürsünüz. Ve bu özelliğin pillerini tükettiğinden şikayet eden bazı iPhone kullanıcıları var.

Pixel ekosistemi şekillenirken Google, halkın Pixel telefonlarının da yenilikçi olduğunu ve yeni özelliklerin Cupertino’dan gelmediğini bilmesini istedi. Ortalama bir Joe (akıllı telefon meraklısı değil) bir akıllı telefon hakkında düşündüğünde iPhone’u düşündüğü için Google’ın işini yarıda kesiyor. Google’ın işi, Pixel adını bu konuşmaya dahil etmektir. Ve açıkçası, bunun gerçekleşmesi için Google’ın yapabileceği hiçbir şey olmayabilir.telefon-1