ABD, 28 Çinli teknoloji şirketinin dünya çapında ABD yapımı yarı iletken çiplere erişimini kısıtlamaya karar verdi. Bu, ABD Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Bürosu’nun Cuma günü elektronik versiyonunda ABD hükümetinin resmi belgelerinin bir koleksiyonu olan Federal Kayıt’ta açıklanan yeni düzenlemesinde belirtilmiştir.Liste, diğerlerinin yanı sıra Dahua Technology Co.’yu içeriyordu. ve yapay zeka ve konuşma tanıma şirketi iFLYTEK.

Washington yönetiminden üst düzey bir yetkili, bir basın brifinginde ABD’nin müttefiklerinden benzer önlemler alacaklarına dair henüz güvence almadığını ve istişarelerin devam ettiğini söyledi. “Anlıyoruz ki tek taraflı önlemler [экспортного] diğer ülkeler bize katılmazsa, uyguladığımız kontroller sonunda etkisiz hale gelecektir. Ve yabancı rakipler benzer kontrollere tabi değilse, ABD teknoloji liderliğine zarar verme riskiyle karşı karşıyayız.‘ dedi yetkili.

ABD’li bir yetkili, kısıtlayıcı tedbirlerin, yabancı şirketlerin Çin’e gelişmiş çipler satmasını ve Çinli firmalara kendi gelişmiş çiplerini üretme araçları sağlamasını engellemeyi amaçladığını söyledi. Amerika Birleşik Devletleri ayrıca bellek yongası üreticisi YMTC de dahil olmak üzere 31 Çinli şirketi ABD’nin hassas teknolojisinin ihracatı için potansiyel şüpheliler olarak listeledi.

Reuters tarafından belirtildiği gibi, yeni ihracat kısıtlamaları “Pekin’in teknolojik emellerini ve askeri gelişmelerini sınırlamayı amaçlıyor.” Ajansa göre, bu “1990’lardan bu yana Çin’e teknoloji tedarikiyle ilgili ABD politikasındaki en büyük değişiklik”. Reuters, eğer etkili olursa, bu önlemlerin Çin’in çip endüstrisini “yıllar” geriye götürebileceğine ve ABD teknolojisini kullanan ABD’li ve yabancı şirketleri Çin’in en iyi çip fabrikalarından ve geliştiricilerinden bazılarını desteklemeyi bırakmaya zorlayabileceğine inanıyor.

Washington yönetiminin kararı hakkında yorum yapan Çin’in Washington büyükelçiliği sözcüsü Liu Pengyu, ABD’nin teknolojik üstünlüğünü gelişmekte olan ekonomilerin gelişimini frenlemek ve boğmak için kullandığını söyledi. “ABD’nin yaptığı tamamen bilimsel ve teknolojik hegemonyadır. Gelişmekte olan ve gelişmekte olan ülkelerin kalkınmasını engellemek ve boğmak için teknolojik üstünlüklerini bir avantaj olarak kullanmaya çalışıyorlar. ABD muhtemelen Çin ve diğer gelişmekte olan ülkelerin sonsuza kadar sanayi zincirinin dibinde kalacağını umuyor. Bu, küresel tedarik zincirini ve endüstriyel zinciri bozacak ve bunun sonucunda hem onlar hem de diğerleri zarar görecek.“, – dedi diplomat.genel-22