Norovirüs parçacıklarının bir çizimi.

Norovirüs parçacıklarının bir çizimi.
illüstrasyon: Shutterstock (Shutterstock)

Kötü ama kısa süreli bir mide böceği, şanssız bir kaç kişi için kalıcı sonuçlar doğurabilir.. Araştırmacılar, farelerde ve insan hücrelerinde, norovirüs enfeksiyonunun, zaten genetik olarak yatkın kişilerde Crohn hastalığını tetikleyebileceğine dair kanıtlar buldular. Bulgular ayrıca bilim adamlarının bir gün kronik bağırsak durumu için daha iyi tedaviler bulmasına yardımcı olabilir.

Crohn’s iki ana tipten biridir. enflamatuar barsak hastalığı. Crohn’da bu iltihaplanma, sindirim sisteminin astarı boyunca, en yaygın olarak ince bağırsakta meydana gelir. Semptomlar şiddet açısından büyük farklılıklar gösterebilir ancak genellikle ishal, kilo kaybı ve yoğun mide kramplarını içerir. Hastalar ayrıca semptomların yeniden ortaya çıkması veya kötüleşmesiyle birlikte hastalık alevlenmeleri yaşama eğilimindedir. Yaklaşık 3 milyon Amerikalı düşünce IBD’ye sahip olmak.

Crohn ve IBD’nin altında yatan mekanizma, bağırsağa saldıran işlevsiz bir bağışıklık sistemidir. Ancak, bu işlev bozukluğunun neden ilk etapta ortaya çıktığına dair muhtemelen birden fazla, bağlantılı neden vardır. Örneğin, Crohn’ların gelişmesiyle ilişkili birkaç genetik varyasyon olmuştur. Ancak bazı enfeksiyonların da Crohn’ları tetikleyebileceğinden şüpheleniliyor. diğer mikroplar hastalığı kötüleştirebilir.

New York Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen bu yeni çalışma, bu risk faktörlerinin etkileşimini incelemeye çalıştı. Crohn’larla bağlantılı bir mutasyona sahip olmak için yetiştirilen farelerin yanı sıra Crohn’lu insanlardan ekili insan bağırsak hücreleri üzerinde çalıştılar. Fareler, insanlarda gıda kaynaklı hastalıkların en yaygın nedenlerinden biri olan norovirüse maruz bırakıldı. Bu farelerde enfeksiyon, daha büyük bir bağırsak hasarı riskine ve ince bağırsakta belirli hücrelerin kaybına neden oldu. Paneth hücreleri, enfeksiyona karşı ilk savunma hattını sağlamaya yardımcı olur. Tmirasçı kaybı veya işlev bozukluğu görünür Crohn’s’a neden olmada itici bir rol oynamak ince bağırsak boyunca.

Araştırmacılar ayrıca bir apoptoz inhibitörü beş veya API5 olarak bilinen ve Crohn’lara karşı koruma sağlayabilen belirli T hücreleri tarafından üretilen protein. Farelerinde, norovirüs enfeksiyonunun, API salgılanmasını engelleyerek Paneth hücrelerine zarar verdiği görüldü.5 T hücrelerinden.

Bu hipotezi daha fazla test etmek için ekip, proteini Crohn benzeri hastalığı olan farelere tanıttı ve tedavi edilen tüm farelerin hayatta kaldığını, tedavi edilmeyen farelerin sadece yarısının hayatta kaldığını buldu. Ayrıca proteini, Crohn hastalarından alınan mutasyonlu ve mutasyonsuz hastalardan alınan bağırsak astar hücreleri üzerinde test ettiler ve sadece mutasyona sahip kişilerin hücreleri üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olduğunu buldular. Son olarak, Crohn hastalarının API5 üreten T hücrelerinin daha düşük seviyelerine sahip olma eğiliminde olduğuna dair kanıtlar buldular.

Bulgular yayınlanan Doğada Çarşamba.

NYU Grossman Tıp Fakültesi’nde mikrobiyoloji profesörü olan ortak yazar Ken Cadwell, “Bulduğumuz şey gerçekten ilginç” diyor. söylenmiş NBC Haberleri. “Beklenmedik bir şekilde, T hücreleri bağırsak astarını korur ve bulaşıcı tetikleyiciler bu yeteneğe müdahale eder.”

Sonuçlar norovirüsün Crohn’lar için bir sigara silahı tetikleyicisi olduğunu kanıtlayın, bu nedenle Cadwell ve ekibinin burada bulduklarını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulacaktır. benDiğer yaygın mikropların savunmasız insanlarda da Crohn’ları tetiklemesi muhtemeldir. Örneğin geçen yıl yapılan bir araştırma, bağırsakta bulunan yaygın bir mayanın IBD semptomlarına neden olabileceğini veya kötüleştirebileceğini, ancak yalnızca bırakıldığında önerdiğini öne sürdü. işaretlenmemiş bağışıklık sistemi tarafından. Ve bu enfeksiyonların veya Crohn’ları tetikleyen diğer faktörlerin riskini artırabilecek daha fazla genetik mutasyon olabilir.

Ancak Cadwell’in araştırması API5’in Crohn’lara yol açan karmaşık olaylar zincirini kısa devre yapabileceğini göstermeye devam ederse, bir gün daha etkili veya tolere edilmesi daha kolay tedavilere. Standart ilaçlar Crohn’lar için genellikle bağışıklık sistemini zayıflatarak veya baskılayarak çalışır, bu da genel olarak enfeksiyon riskini veya diğer ciddi komplikasyonları artırabilir.genel-7