The Midnight Club'ın İlk Bölümü Korku Rekoru Kırdı başlıklı makalenin resmi

resim: Eike Schroter/Netflix

Bir geniş kütüphane Christopher Pike romanlar, Geceyarısı Kulübü Netflix’in yeni bir türüdür için girişim Mike Flanaganonun için en iyi bilinen yetişkin odaklı, sınırlı sayıda korku dizisi gibi Tepedeki Evin Haunting ve Gece Yarısı Ayini. Buna karşılık, Geceyarısı Kulübü açık uçlu olarak yazılmıştır ve daha genç bir kitleye yöneliktir.

Geceyarısı Kulübü tek bir roman alır ve Pike’ın kuyusunun derinliklerine dalarak kapsamını genişletir. iş. Ölümcül hastalığı olan çocuklar, bakımevinde kaldıkları süre boyunca bağ ritüellerinin bir parçası olarak birbirlerine hikayeler anlatmak için her gece buluşurken, gece bir şey onları takip etmeye, gölgelerden hikayeler çıkarmaya başlar. (io9, ilk bölümü bir parçası olarak görme şansı yakaladı. Geceyarısı KulübüNew York Comic Con paneli; izlenimlerimizi vereceğiz ama bu yazıda spoiler vermeyeceğiz.)

Geceyarısı Kulübü’nün genç erkek ve kadınları, teşhislerinin kaçınılmaz sonunu bekleyen Brightcliffe Hastanesinde yaşıyorlar. Ilonka (kimin tiroid kanseri) kontrolleri içinde; o oldu Brightcliffe’de bakımevindeyken mucizevi bir şekilde iyileşen genç bir kadın (yine tiroid kanserli) hakkında ortaya çıkardığı hikayeyle eve götürüldü. Fakat geldiğinde, evde hayaletimsi varlıkların vizyonlarını görmeye başlar ve kabusları uyandığı anlara musallat olmaya başlar.

Ilonka Midnight Club’a getirildiğinde, o ve terminaldeki diğer çocuklar birbirlerine hikayeler anlatırlar, bir anı karşılığında kendi parçalarını değiştirirler. Natsuki pilot bölümde hayalet yaptıklarını söylüyor. Bu, bir bakıma, Flanagan’ın kendi hikaye anlatma sürecini nasıl değerlendirdiği hakkında konuşmasına benziyor. Flanagan, io9 ile bir kahvaltı buluşması sırasında Guillermo del Toro’dan aldığı bir tavsiye üzerine sık sık düşündüğünü söyledi: “Filmografi”, del Toro görünüşe göre Flanagan’a “biyografidir” dedi.

Flanagan’ın bu noktaya kadarki çalışmasının gövdesine bakmanın oldukça harika bir yolu olduğundan ve bu noktaya kadar Flanagan’ın kendi ruh hali hakkında dikkate değer bir fikir verdiğinden, bu örnekte isim bırakmaya izin vereceğiz. Geceyarısı Kulübü. Bu, dedi, çocuklarının izleyebileceği ilk dizi. (Daha önce adını verdiğimiz Netflix dizisi dışında, diğer çalışması içerir Doctor Sleep, The Haunting of Bly Manor, Gerald’s Game, Oculus, ve Ouija: Kötülüğün Kökeni—son derece ürkütücü, kanlı ve ürkütücü olan tüm korku/fantezi.) Hatta bazı sahneleri ve karakterleri en büyük oğluyla “test ettiğinden” ve ilgi alanına göre alakalarını ölçtüğünden bahsetti. Gece kulübü önceki işi kadar monologlara meyilli olmayan bir dizi, ama aynı derecede ağır, yerçekimi dolu ve gözü kara, dürüst ve karanlık bir şekilde komik bir şekilde konuyla ilgili çalışıyor.

90’larda geçen ve inşa Flanagan’ın parlak renkli Pike romanları satın alma anıları (bahsetmiş olduğu renkler, NYCC için gömleğini seçmesinin nedeniydi).Scholastic kitap fuarlarında (neon pembesi cepli canlı deniz mavisi bir bowling gömleği) Flanagan, onları okuduğunu ve bir şeyleri kaçırıyormuş gibi tüm arkadaşlarına dağıttığını hatırladı. Pike, genç bir izleyici kitlesi için korku yazan, ancak yumruklarını sıkmayan ya da çevrelerde zor konular hakkında konuşmayan türden bir yazardı; o kampa meyilli olan RL Stine gibi birinden daha acımasız gerçekçilik ekledi. Flanagan, “Stephen King veya Shirley Jackson gibi birini okumadan önceki orta adımdı” dedi. “İzleyici kitlesi öncelikle çocuklar olmasına rağmen, dinleyicilerine asla küçümseme yapmadı.”

Gece kulübü 90’lara bir övgü gibi geliyor 1995’te geçen ve pop, grunge ve ikinci bir film müziği içeren nostaljiKarakterler orta uzunlukta çiçekli elbiseler, yelekler ve gevşek, uygun olmayan kot pantolonlar giyerken dalga punk. Flanagan’ın Hayranları—E bıraktığını kim biliyoraster yumurtaları ve tüm çalışmalarında referanslar, ilk başta iğne damlalarıyla kaçırılan bazı adımları okumak isteyebilir; örneğin, ilk bölüm “ ile biter.Bayrak direği Sitta” Harvey Tehlike tarafından, 1997’de piyasaya sürülen bir şarkı. Tutarsızlık sorulduğunda, Flanagan sadece omuz silkti. “Şarkı uygun. Kimin umrunda?”

başka E varaster yumurtaları. Kartal gözlü Flanafanlar, Oculus birçok Flanagan projesinde yer almış Flanafam olarak bilinen aktörlerden tonlarca kamera hücresinin yanı sıra. Biliyoruz Rahul Kohli bir noktada ortaya çıkıyor ve Robert Longstreet de. Flanagan ayrıca Hamish Linklater, Carla Gugino ve Kate Siegel’in hepsinin bir şekilde görüneceğinden bahsetti. veya başkası, ister ekranda ister seslendirme olarak.

Panel sırasında, Flanagan ve uzun süredir birlikte çalıştığı EP/işbirlikçisi Trevor Macy, Guinness Dünya Rekoru ile ödüllendirildi. “Bir sonraki bölüme tanık olduktan sonra Geceyarısı Kulübü‘ diyen yargıç plaketi elinde tutarak, ‘İlk bölümün vizyona girdiğini belirledim’ dedi. Geceyarısı Kulübü tek bir televizyon bölümünde senaryolu 14 atlama korkutmasının önceki dünya rekorunu kırdı. ” Yeni dünya rekoru artık 21 senaryolu atlama korkusu. Flanagan bundan memnun, ancak biraz uyarı ile geliyor. Ödülü aldıktan sonra, “Zıplama korkularından nefret ediyorum,” dedi, “şimdi, ne zaman biri benden daha fazlasını koymamı isterse, onlara, ‘Biliyorsunuz, bir bölümde en çok zıplama korkutması için şu anki dünya rekoru sahibi olarak söyleyebilirim. televizyonun… Gerçekten ihtiyacımız olduğunu düşünmüyorum!’ ve umarım bir daha asla başka bir atlama korkutma yapmam istenmez.”

Bu serinin tamamı şöyle: pinsanların beklentilerinin sınırlarını zorlamak Flanagan, derinden meta, yeni ve büyüleyici bir şekilde acımasız bir şey yaratmak için. Flanagan, “Tür ve estetik söz konusu olduğunda her bölümde sıfırlamaya basmalıyız” dedi. “Siborglar, cadılar, şeytanlar, hepsini göreceksiniz.” Flanagan, gösteri boyunca tonla deneyler yapıp farklı fikirler denedikçe, miras fikrine gitgide daha fazla takıntılı hale geliyor; biz gittiğimizde her şey nasıl anlatılacak. İnsanlar ne hatırlayacak? ne yapacaklar bilmek? Bizi tanıyanlar hangi hatıraları avlayacak?

Ölümcül çocukları bu dizinin odak noktasına koyarak, korkular ölüm tehdidinden kaynaklanamaz. Tehlike burada, son yakındır. Bu çocukların her biri ölmeyi bekliyor, kimisi mizahla, kimisi hoşnutsuzlukla, kimisi savunmayla ve birçoğu da öfkeyle. Ölümün bu karakterlerin başına gelebilecek en kötü şey olması yerine, önemli olan hikayelerinin kaybolması. Hayat ucuzdur; bu çocukların anlattığı hikayeler, ortak masada yaptıkları hayaletler, önemli olan bu. Bu çocukların birbirlerine verdikleri hikayeler hayatlarını canlı tutuyor. Ölüm sadece bir taraf hayatın etkisi. Ama hikaye anlatmak? Kendi parçalarını birbirleriyle paylaşmak mı? Bu daha önemli. Midnight Club’ın her üyesi için er ya da geç ölüm geliyor ve bu tehlikenin mevcut, normal ve kabul edilmiş olarak ele alınması, topluluktan ve bakımdan mirasların nasıl gelebileceğine dair daha derin, nüanslı tartışmalara kapı açıyor.

Flanagan kahvaltıda “Çocuklarıma bir şeyler bırakmak istiyorum” dedi. “Yaptığım her projede beni tanımalarını, hakkımda daha çok şey öğrenmelerini istiyorum. Babaları var-onlar benim o tarafıma sahipler–ama bu farklı bir şey.” Geceyarısı Kulübü bu fikre, zaman fikrine, potansiyele, odaklanmaya, genişlemeye takıntılı. Hayat bir savaş mı bir hediye mi? Şov bunu tekrar tekrar araştırıyor, her çocuk kendi hikayesini anlattıkça, onlar için neyin önemli olduğunu, onları neyin korkuttuğunu ve nihayetinde, gittiklerinde insanların neyi hatırlamalarını istediklerini ortaya koyuyorlar.

Geceyarısı Kulübü Adia, Cheri Ian olarak, Igby Rigney Kevin olarak, Annarah Cymone Sandra olarak, Iman Benson Ilonka olarak, Aya Furukawa Natsuki olarak, Ruth Codd Anya olarak, Sauriyan Sapkota Amesh olarak ve Chris Sumpter Spencer olarak.

tüm bölümleri Geceyarısı Kulübü şimdi Netflix’te mevcut.


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleneceğini kontrol edin hayret ve Yıldız Savaşları yayınlar, sırada ne var DC Universe film ve TV’deve hakkında bilmeniz gereken her şey Ejderha Evi ve Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri.genel-7