Fransa’daki bir temyiz mahkemesi, Apple’ın antitröst cezasını 1,1 milyar Euro’dan 372 milyon Euro’ya (yaklaşık 366 milyon dolar) düşürerek, orijinal cezayı “orantısız” olarak nitelendirdi ve yeni miktarın şirketi kötü davranıştan caydırmak için “yeterli” olduğunu söyledi. gelen raporlara Reuters ve Bloomberg. Para cezası aslen 2020’den geliyor ve Apple’ı ürünleri için perakende pazarını manipüle etmekle suçlayan Fransız rekabet kurumu Autorité de la Concurrence tarafından uygulandı.

2012 yılında soruşturmaya başlayan yetkiliye göre, Apple iki toptancısı ile rekabet etmemeyi kabul etmişti ve bazı perakendecilerin ürünlerinin fiyatlarını düşürmesini kısıtlamıştı. Ayrıca şirketi, kendi mağazalarına verdiği tedarikle karşılaştırıldığında bazı perakendecilere verdiği iPad sayısını sınırlamakla suçladı.

Apple, cezanın daha düşük olması gerektiğini düşünüyor, Autorité bunun “caydırıcı” olmasını istiyor

bir açıklamada Reuters, isimsiz bir Apple sözcüsü, şirketin “karar on yıldan uzun bir süre önceki uygulamalarla ilgili olması nedeniyle” hiçbir şey ödememesi gerektiğine inandığı için para cezasındaki indirimi kaldırmayı planladığını söyledi. Aynı şekilde, Bloomberg Autorité sözcüsü Virginie Guin’e göre, düzenleyicinin de Apple’ın büyüklüğündeki “cezalarımızın caydırıcı niteliğini, özellikle de piyasa oyuncularını ilgilendirdiğini garanti etmek” istediği için temyiz etmeyi düşündüğünü bildiriyor.genel-2