Yüzük takan iki kırmızı el, siyah bir arka plana karşı birlikte çadır kurdu.

Kapak resminin kırpılması Hepimiz Kötüler
resim: Tor Genç

Beş yıl önce, ikimiz – ikimiz de zaten YA yazarları – bir fikrimiz vardı. Hepimiz Kötüler, tüm favori YA kinayelerimizin kutlamaları ve tersine çevrilmesiyle dolu büyülü bir ölüm turnuvası hakkında ortak yazdığımız ilk çıkışımız. serbest bırakılmasının ardından Tüm Ölümümüz, ikili çalışmadaki ikinci ve son kitap, bu seri boyunca birlikte yazma ve birlikte çalışma hakkında öğrendiklerimizi yansıtmak heyecan verici ve umarız bunu denemek isteyenlere bazı bilgiler ve tavsiyeler sunmayı umuyoruz. kendileri.

Açıkçası, başka biriyle kitap yazmak biraz lojistik koordinasyon gerektirir. Gerçek yazılım açısından, farklı şehirlerde ikamet etmemize rağmen, makaleyi gerçek zamanlı olarak yazabilmemiz ve düzenleyebilmemiz için Google Dokümanlar’a güvendik. Ayrıca dört bakış açısını ikiye bölmeyi seçtik; Her ne kadar taslağın her yerinde hem yazıp hem de editörlük yapmış olsak da, ilk başta kimin hangi bölümü yazdığına bakmaksızın, her birimiz başlangıçta anlatıcılardan ikisine sahip çıktık. Bu aynı zamanda dört sesi farklı tutmayı çok daha kolay hale getirdi. Son olarak, taslağı yazmadan önce muazzam bir şekilde özetledik. Tüm yazarlar hikayelerini önceden planlamayı tercih etmez, ancak bizim için, kitap için aynı vizyonu paylaştığımızdan emin olmak için ana hatlarını çizmek çok önemliydi.

Birlikte yazmanın fiziksel lojistiğini ortadan kaldırmak gerekli olsa da, yaratıcı süreçlerimizle evlenmenin daha soyut, duygusal lojistiği daha da önemliydi. Birlikte yazma hakkında aldığımız en yaygın sorulardan biri, esasen, “Başka biriyle bu kadar yakın çalışmayı nasıl başardınız?” Cevap güvene geliyor. Yazma, genellikle yoğun ve soyut bir süreçtir ve sürecin her adımını başka bir reklam öğesiyle paylaşmak şöyle dursun, bir taslağı bir beta okuyucu, aracı veya editörle paylaşmak bile savunmasız olabilir. Dağınık ilk taslakları ve yarım kalmış kurgu noktalarını birbirimize göstererek çok çabuk çok rahat etmemiz gerekiyordu. Ancak ikimiz, kişilerarası çatışma yaratan birlikte yazmanın olası dezavantajlarının, her iki beynimizin de aynı fikir üzerinde çalışmasının ve her potansiyel arsa boşluğu ve son teslim tarihiyle birlikte karşı karşıya kalmasının yararlarından çok daha ağır bastığını bulduk.

Zamanla, birbirimizin çalışmalarında en iyiyi ortaya çıkardığımız, yazarken ortaya çıkan kaçınılmaz yaratıcı engeller aracılığıyla birbirimizi desteklediğimiz ve yaratıcı bir şekilde tatmin edici bir ortaklıkla sonuçlanan bir iletişim ve profesyonel saygı düzeyi oluşturduk. kitap. Dürüst olmak gerekirse, planlamanın lojistiği genellikle üstesinden gelinmesi en zor kısımdır – ikimiz de ayrı solo çalışmalar yayınlıyoruz, bu nedenle genellikle son teslim tarihlerini değiştiriyoruz veya aynı anda birden fazla proje üzerinde çalışıyoruz.

Birlikte yazma sürecimiz gerçekten bize özgü olsa da, birlikte yazmakla ilgilenen yazar arkadaşlarımız için birkaç bilgelik sunabileceğimizi düşünüyoruz. Öncelikle, bu maceraya atılırken, bunun yeni bir macera olduğu gerçeğini kabul edin. Halihazırda deneyimli bir profesyonel yazar olabilirsiniz, ancak birlikte yazma aynı becerilerin çoğunu gerektirse de, bu tamamen başka bir çabadır ve bu yeni süreç ve perspektif stilinde gezinirken ikiniz de bir uyum yaşarsanız sorun değil. İkinci olarak, birlikte yazmak bir yazar olduğunuz kadar bir editör olmanızı da gerektirdiğinden, birbirinizin yazım tarzlarını ve tercihlerini önceden tartışmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Ve son olarak, mümkün olduğunca iletişim kurduğunuzdan emin olun. Her ne kadar bizim gibi, taslağın belirli karakterlerini veya bölümlerini kendinize ait olduğunu iddia etseniz de, ikiniz de bu işte birliktesiniz ve her ne üzerinde çalışmakta zorlanıyorsanız, eşiniz size yardım etmek için orada – ve sorunlarınız var. gerçekten de onların sorunları.

Ancak ortak yazarlık kadar dır-dir Hem yazarlar hem de arkadaşlar olarak size meydan okuyacak büyük bir girişim, aynı zamanda eğlence, tuhaflıklar ve saçmalıklarla dolu mutlak bir patlama. Birbirinizi “hızlı bir soru” için arayacaksınız ve bir anda telefonda iki saat geçirdiniz. Partnerinizin okumasını bekleyemeyeceğiniz bir yazıyı bitirdiğinizde heyecan duyacaksınız. Google Dokümanlar’ı kullanırsanız, yazdıklarınızı izlerken partnerinizin imlecinin sayfada süründüğünü fark edeceksiniz. Yazma stilleriniz arasındaki gerçekten önemsiz farklara aşırı aşina olacaksınız. Ve elbette, heyecan verici bir dönüm noktasına her ulaştığınızda kutlayacağınız biri olacak.

birlikte yazmak Hepimiz Kötüler duoloji, şimdiye kadarki kariyerlerimizin en büyük zorluklarından ve sevinçlerinden biriydi. Bizi daha iyi yazarlar ve daha iyi arkadaşlar yaptı. Aslında, onu o kadar çok sevdik ki, baştan yapmaya karar verdik – dramatik, çarpık aşklardan hoşlanıyorsanız, Kader Çok Soğuk 2024’ün başlarında raflardaki yerini alacak.


Hepimiz Kötüler ve Tüm Ölümümüz şimdi mevcuttur.


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleneceğini kontrol edin hayret ve Yıldız Savaşları yayınlar, sırada ne var DC Universe film ve TV’deve hakkında bilmeniz gereken her şey Ejderha Evi ve Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri.genel-7