WhatsApp, beta programı aracılığıyla yeni özellikleri önceden test etmesiyle bilinir. Şu anda kullanıcılar için habercinin bir işlevi kaldırdığı bir güncelleme mevcut – ve bu durumda bu aslında iyi bir şey.

Ağustos 2021’den bu yana WhatsApp kullanıcıları, fotoğraf ve videoları otomatik olarak silinmeden önce yalnızca bir kez görüntülenmelerine izin verecek şekilde gönderebiliyor. Bu işlev, özellikle gönderen, görüntülenen içeriğin uzun vadede alıcının akıllı telefonunda kalmasını istemiyorsa kullanışlıdır. Bu şekilde gönderilen resimlerin ve videoların şu ana kadar sadece ekran görüntüsünün alınabilmesi aptalca. “Bir kez izle” işlevinin kullanışlılığı bu nedenle – şimdiye kadar – zarar görebilir. Çünkü WhatsApp şu anda tam olarak bunu önlemeyi amaçlayan bir ekran görüntüsü yasağını test ediyor.

WhatsApp, tek seferlik mesajlar için ekran görüntülerini yasaklıyor

Güncelleme, beta programı aracılığıyla hem Android hem de iOS için kullanılabilir. Gürültülü WABetaBilgi Mark Zuckerberg’in Ağustos ayında Facebook’ta duyurduğu gizlilik kampanyasının bir parçası. Güncelleme ile WhatsApp, alıcıların tek seferlik görüntüleme amaçlı bir fotoğraf veya videonun ekran görüntüsünü veya ekran kaydını almasını engelliyor. Android kullanıcıları daha sonra “Güvenlik politikası nedeniyle ekran görüntüsü alınamıyor” yazan siyah bir ekran görecek. Öte yandan, iPhone kullanıcıları için “Eklenen gizlilik için ekran görüntüsü engellendi” mesajı çıkıyor.

Gelecekte, WhatsApp kullanıcıları hesapları için ekran görüntüsü yasağını etkinleştirdiğinde aşağıdaki yönergeler geçerli olacaktır:

  • WhatsApp, birisi ekran görüntüsü aldığında fotoğraf ve video gönderenleri bilgilendirmez. Ancak, haberci, bir kerelik mesajların içeriğinin ekran görüntüsünü alma girişimini engeller. Ayrıca ekran kaydı devam ederken tek seferlik mesajları açmak da mümkün değildir.
  • Bununla birlikte, WhatsApp aracılığıyla normal kısa mesajlarla ekran görüntülerine genellikle izin verilir. Ekran görüntüsü yasağı yalnızca fotoğraf ve videolar için geçerli olduğundan, sohbetler tek seferlik mesajlar içerseler bile kaydedilebilir.
  • Daha önce olduğu gibi, bir kez görüntülenebilen fotoğrafları ve videoları iletmek, dışa aktarmak veya kaydetmek mümkün olmayacak.

Ayrıca okuyun: WhatsApp yıldızı ile sohbetlerde sipariş alın

Ancak WhatsApp, ekran görüntüsü yasağına rağmen kullanıcıların dikkatli olması gerektiğini açıkça belirtiyor. Prensip olarak, tek seferlik mesajlar ek bir cihazla da kaydedilebilir – örneğin, alıcı başka bir cep telefonuyla ekranı filme alır veya fotoğraf çekerse. Bu nedenle, tek seferlik mesajların göndericileri, başkalarıyla hangi medyayı paylaştıklarını dikkatlice düşünmelidir.genel-25