Florida bölge mahkemesi 34 yaşındaki BT mühendisi Sebastien Vashon-Desjardins’i en az 90 siber saldırı gerçekleştirdiği için 20 yıl hapis cezasına çarptırdı.


NetWalker şifreleme virüsünü kullanan hacker’ın faaliyetinin birkaç yılı boyunca yaklaşık 27 milyon dolar kazandığı belirtiliyor. Vashon-Desjardins’te yapılan bir arama, siber suçlunun Ocak 2022’de tutuklandığı sırada yaklaşık 22 milyon dolar olan 719 bitcoin içeren bir kripto cüzdanı ortaya çıkardı.

Müfettişlere göre, 34 yaşındaki siber suçlu, diğer bilgisayar korsanlarıyla işbirliği içinde hareket etti. Vashon-Desjardins’in kendisi bir saldırgan rolünü oynadı: çeşitli şirketlerin kurumsal ağlarına bir virüs bulaştırdı ve ardından onlardan fidye istedi. ABD, Kanada ve bir dizi Avrupa ülkesinden örgütler, suçluların faaliyetlerinden zarar gördü.

Mahkemenin, hapis cezasına ek olarak Vashon-Desjardins’e 21 milyon dolar para cezası da verdiği kaydedildi. Ayrıca suçlu, eylemlerinden etkilenen şirketlere tazminat ödemek zorunda kalacak. Zararın miktarı henüz belirlenmemiştir.genel-22