NASA, Rusya ile çapraz uçuş anlaşmasını uzatmayı hedefliyor. Bu, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) Amerikan programı başkanı Joel Montalbano tarafından belirtildi.Anlaşmanın uzatılmasını hedefimiz olarak görüyoruz”, kozmonot Anna Kikina’nın Crew-5 misyonunun mürettebatının bir parçası olarak ISS’ye gittiği Crew Dragon uzay aracının fırlatılmasından sonra düzenlediği basın toplantısında söyledi.

Montalbano, NASA’nın ayrıca Boeing’i, ilk insanlı uçuşu 2023 için planlanan Starliner uzay aracıyla gelecekteki çapraz uçuş programına dahil etmeyi planladığını da sözlerine ekledi.

Aynı zamanda, NASA başkanı Bill Nelson, 2030 yılına kadar Uluslararası Uzay İstasyonunda Rusya ile çalışmaya devam etmeyi beklediğini söyledi.

Rusya’nın 2030’a kadar ISS’deki ortağımız olarak kalmasını bekliyoruz“, – dedi. Bir gazeteci tarafından Rusya’nın uzayda önemli bir ortak olup olmadığı sorulduğunda Nelson, Rusya’yı düşündüğünü açıkladı “çok önemli ortak“, NASA ile birlikte olan”istasyonun çalışır durumda kalmasına yardımcı olur“.genel-22