Gökada Erboğa A, toz bantlarıyla örtülü.

Kara Enerji Kamerası tarafından görülen Erboğa A.
resim: CTIO/NOIRLab/DOE/NSF/AURA; Teşekkür: Öİ: M. Soraisam (Illinois Üniversitesi, Urbana-Champaign/NSF’s NOIRLab); Görüntü işleme: TA Rektörü (Alaska Üniversitesi Anchorage/NSF’nin NOIRLab’ı), M. Zamani (NSF’nin NOIRLab’ı) ve D. de Martin (NSF’nin NOIRLab’ı)

Mekân, genişliği ve ihtişamı içinde acımasızdır; sadece gözlemlenebilir evrende milyarlarca nesneyi görüntüledik, ama çoğu incelenmeden kalır. Son 10 yılda, Karanlık Enerji Kamerası tek başına galaksiler, yıldızlar, cüce gezegenler ve süpernovalar gibi yaklaşık 2,5 milyar nesneyi görüntüledi.yıldızların patlayıcı ölümleri.

Kameranın çalışmasının büyük bir kısmı, Karanlık Enerji Araştırmasıkaranlık enerjideki değişiklikleri ölçmek için süpernovaları ve galaksileri gözlemleyen bir proje, genişlemesini sağlayan evrenin bilinmeyen %70’i.

Karanlık Enerji Kamerası, önemli olan 570 megapiksel araçtır. anket, ancak zaman zaman ayrı gözlemler için de kullanılır, görünür ve kızılötesi dalga boyları. İşte dikkat çekici vizyonunu gösteren kamera tarafından çekilen 15 görüntü.genel-7