Tesla hissedarları, bu hafta Elon Musk’ın Twitter’ı orijinal teklif fiyatından satın alacağını söylediği haber üzerine şirketin hisselerinin düşüşünü izliyor olabilir. Daha önce şirketi satın almaktan vazgeçmeye çalışmıştı, ancak Twitter satın alma işlemini gerçekleştirmesi için ona dava açtı.

Düşüş, bu yılın başlarında olduğu kadar hızlı değildi – geçen Nisan ayındaki 12 puanlık düşüşe göre bu hafta yüzde 1,5 düşüşle elektrikli otomobil üreticisinin piyasa değerlemesinden 125 milyar doları sildi. Bu haftaki fiyat düşüşünün Twitter haberlerinden mi yoksa geçen hafta Tesla’nın insansı robotunun ortaya çıkmasından arta kalan alaycılıktan mı kaynaklandığı belli değildi.

Tesla, Musk’ın bir prognostikçi olarak kutup pozisyonu etrafındaki gevşek bir his ve his koleksiyonudur.

Ancak Tesla, hisse fiyatından daha fazlasıdır; arabalar yapan bir şirket, çoğu hesapta oldukça havalı arabalar. Aynı zamanda, Musk’ın robotlar, kendi kendini süren arabalar, Mars kolonileri ve gelecekle ilgili diğer uzak fanteziler hakkında bir tahminci olarak kutup pozisyonu etrafındaki gevşek bir his ve hisler koleksiyonudur. Ve şirketin perakende hissedarları, kendi şeridinden daha tartışmalı konulara girdiğinde geleneksel olarak oldukça bağışlayıcıdır.

Ne kadar çoklu görev çok fazla?

Klonlama teknolojisini mükemmelleştirene kadar Musk, yakında (belki de bu sefer gerçekten) halihazırda öncülüğünü yaptığı uzun kamu ve özel girişimler listesine başka bir şirket ekleyecek olan tek kişidir. Musk, Tesla’ya ek olarak SpaceX’in CEO’sudur ve tünel açma girişimi The Boring Company’yi, beyin çipi girişimi Neuralink’i ve araştırma laboratuvarı OpenAI’yi denetler; bunların tümü, Musk’ın aynı anda çok fazla plakanın dönebileceğine dair artan bir algıya katkıda bulunur.

Tesla, yatırımcıların Musk hakkındaki duygularını kaydedebilecekleri tek halka açık şirkettir ve şimdiye kadar Wall Street, çoklu görev konusunda aşırı endişeli görünmüyor. (SpaceX’te uzun süredir baş işletme görevlisi olan Gwynne Shotwell’e sahiptir.) Ancak Musk, neredeyse yalnızca otomobil üreticisinin piyasa değerlemesiyle bağlantılı kendi büyük servetiyle uzun süredir Tesla’nın halka açık yüzü olmuştur.

Tesla, yatırımcıların Musk hakkındaki duygularını kaydedebilecekleri tek halka açık şirkettir.

Tesla, ilk çeyrekte 3 milyar doların üzerinde kar elde etti ve bu yıl 2 milyon araç satma yolunda ilerliyor. Musk, 2030 yılına kadar Toyota ve Volkswagen’in toplamından daha büyük olacak 20 milyon elektrikli otomobil satmayı hedeflediğini söyledi. Bu tür emelleri olan başka herhangi bir şirket, bu vizyonu gerçekleştirmek için tam zamanlı bir CEO’ya ihtiyaç duyar.

Otomobil araştırma firması Edmunds’un içgörü direktörü Jessica Caldwell, “Bence sürekli ortaya çıkan soru, Elon Musk’ın bu noktada gerçekten ne kadar üstlenebileceğidir” dedi. “Tesla şimdiye kadar çılgınca başarılı oldu. Artık önünde zorlu bir savaş var ve sonunda üretimde uzun bir uzmanlığa sahip otomobil üreticilerinden gerçek, gerçek bir rekabet alacak.”

Twitter’ı kim yönetecek?

Geçtiğimiz iki yıl içinde Tesla, Şanghay ve Berlin’de fabrikaların yanı sıra, Musk’ın kendisi tarafından cafcaflı bir “Siber Rodeo” etkinliğinde kurdelenin kesildiği Austin, Teksas dışında ABD merkezli ikinci bir Gigafactory açtı.

Musk’ın Twitter’ın günlük işleyişine ne kadar dahil olmayı planladığı belli değil. Loup Ventures analisti Gene Munster, anlaşmadan sıyrılma girişimlerinin kanıtladığı gibi, San Francisco merkezli sosyal medya şirketinde çok fazla zaman harcamayacağını tahmin etti.

Munster, “Zamanının önemli bir kısmını Twitter’a yatırmasının daha az olası olduğunu düşünüyorum.” CNBC’ye söyledi. “Bugün iyi bir yüz takınmalı. [but] açıkça bu varlığı istemiyor.”

Yine de bunların bir kısmı temenni olabilir. Musk, Twitter için “maksimum şaşırtıcı” olacak “bir ton fikre” sahip olduğunu ilan etti. Bu noktada, Twitter henüz davasını düşürmedi ve hala planlanan bir duruşma var. Musk benzersiz bir şekilde öngörülemeyen bir karakter ve kesinlikle anlaşma kapanmadan kaçmayı deneyebilir. Ancak anlaşma gerçekleşirse ve Twitter’ın yeni sahibi olursa Tesla, CEO’su başka bir zaman alıcı girişime girerken bir dizi zorluğun ortaya çıktığını görebilir.

Musk’ın mesajlarından anlaşıldığı üzere Twitter’ın yeni CEO’su olmayacak bir kişi olduğunu biliyoruz: Jack Dorsey.

Musk daha fazla hisse satacak mı?

Musk’ın Tesla’daki hissesi de Twitter anlaşması için karmaşık, aceleyle toplanan fonun bir parçasını oluşturuyor. Bankalardan 13 milyar dolar borç ve 21 milyar dolar nakit içeren bir paketin parçası olarak Tesla hisselerine karşı güvence altına alınan bir krediden 12,5 milyar dolar taahhüt etti.

Nisan ayında 8.4 milyar dolarlık hissesini sattı, o sırada tweet atmak, “Bugünden sonra başka TSLA satışı planlanmadı.” Ardından, Ağustos ayında anlaşmadan ayrılmak istediğini açıkça belirttikten sonra daha da fazla hisse sattı: tam olarak 6,9 milyar dolar. Satışın “Twitter’ın bu anlaşmayı kapatmaya zorladığı *ve* bazı özsermaye ortaklarının gelmediği (umarım olası olmayan) bir olayda” olduğunu tweetledi. Musk, hisse fiyatının düşmesine neden olabilecek acil bir hisse senedi satışından kaçınmak istediğini söyledi.

“Bu davanın Twitter hissesine yaptığına bakın. Musk-Twitter destanını yakından takip eden Case Western Reserve Üniversitesi’nde yardımcı doçent olan Anat Alon-Beck, bunun Tesla’yı etkilememesinin imkanı yok” dedi. “Kesinlikle aşağı ve yukarı salınımlar olacak. Halk ondan memnun değilse, düşecek. Eğer halk mutluysa, bir artış olacaktır. Şu anda çok volatil.”

“Bunun Tesla’yı etkilememesi mümkün değil”

Tesla’nın dahili iletişimi de mahkeme savaşına hazırlanırken Twitter tarafından mahkemeye çağrıldı. Ayrıca Musk’ın Mayıs ayında aldığı 6.25 milyar dolarlık marjlı kredi taahhüdüyle ilgili materyalleri de talep etti. Tesla CEO’su başlangıçta 12,5 milyar dolarlık bir marj kredisi almayı planlamıştı, ancak daha sonra anlaşmaya ortak yatırımcılar getirdikten sonra bunu 6.25 milyar dolara düşürdü.

Twitter anlaşmasından önce, Tesla’nın hisseleri o kadar yükseldi ki, gerçek araba yapma ve satma işinden neredeyse kopmuş gibiydi. Ve bu yaz şirket, alıcılar için hisseleri daha ucuz hale getirmek için üç yönlü bir hisse bölünmesini onayladı. Fiyatın daha fazla düşüp düşmeyeceği büyük ölçüde Musk’ın anlaşmayı finanse etmek için daha fazla kendi hissesini satıp satmayacağına bağlı olacak.

Hangi hükümetlerin etkisi var?

Ayrıca Çin’in Musk üzerindeki etkisi ve bunun onun Twitter yönetimini nasıl etkileyebileceği hakkında da sorular var. Şirketin Şangay fabrikası, geçen yıl Tesla’nın üretiminin neredeyse yarısını oluşturuyordu ve Çin, elektrikli araçlar için en büyük pazarlardan biri. Ülke, Tesla’nın pil paketlerine güç sağlayan birçok mineral üzerinde kontrole sahip ve tedarik zincirinin çoğu Çin’den geçiyor. Eski hükümet yetkilileri, Musk’ın Twitter’ın kişisel kullanıcı verilerine erişiminin Çin’in etkisiyle birleştiğinde “önemli bir ulusal güvenlik endişesi” olduğunu söyledi. göre Washington post.

Musk’a ait bir Twitter, Avrupa Birliği’nde de engellerle karşılaşabilir

Musk’a ait bir Twitter, yeni içerik denetleme kurallarının Musk’ın platform için “özgür konuşma mutlakçısı” hedeflerini engelleyebileceği Avrupa Birliği’nde de engellerle karşılaşabilir. Bu yılın başlarında AB, teknoloji şirketlerini platformlarında görünen içerik için daha fazla sorumluluk almaya zorlayacak Dijital Hizmetler Yasasını onayladı. Musk’ın yasa dışı veya şiddet içeren içerikleri kaldırma ve yanlış bilgilerin yayılması konusunda daha katı önlemler alma konusundaki bu yeni yükümlülüklere nasıl yanıt vereceği veya Tesla’nın Berlin merkezli Gigafactory’sinin blok ile milyarder arasındaki herhangi bir anlaşmazlığın içine çekilip çekilemeyeceği belirsiz.

Caldwell, “Tesla, ilk başladıklarında gerçekten hayal bile edilemeyen oldukça şaşırtıcı şeyler yaptı” dedi. “Ama Elon Musk dramasında kolayca kaybolur.”

genel-2