Nikkei Çarşamba günü bildirdiğine göre Apple, tedarikçilerinden AirPods ve Beats kulaklık üretiminin bir kısmını ilk kez Hindistan’a taşımasını istiyor.

elma benTelefon montajcısı Foxconn, Hindistan’da Beats kulaklık üretmeye hazırlanıyor ve sonunda ülkede de AirPods üretmeyi umuyor. bildiri kaynaklara atıfta bulunarak söyledi.

Rapora göre, iPhone üreticisinin Çinli tedarikçisi Luxshare Precision Industry ve birimleri de Apple’ın Hindistan’da AirPods üretmesine yardımcı olmayı planlıyor.

Ancak Nikkei gazetesi, Luxshare’nin şimdilik Vietnam AirPods operasyonlarına daha fazla odaklandığını ve Hindistan’da anlamlı Apple ürünleri üretimine başlamada rakiplerinden daha yavaş olabileceğini söyledi.

Apple, bir Reuters’in yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Teknoloji devi, iPhone üretiminin bazı alanlarını Çin’den, bu yılın başlarında iPhone 13 üretmeye başladığı Hindistan da dahil olmak üzere diğer pazarlara kaydırıyor ve aynı zamanda iPad tabletleri birleştirmeyi planlıyor. Şirket geçen hafta Hindistan’da en yeni iPhone 14’ü üretme planlarını duyurdu.

Bir Bloomberg Haberi bildiri Salı günü, Hindistan’dan yapılan iPhone ihracatının Nisan ayından bu yana beş ayda 1 milyar ABD Dolarını (kabaca 8,134 milyar Rs) aştığını ve Mart 2023’e kadar olan 12 ayda 2,5 milyar ABD Dolarına (kabaca 20,350 Milyar Rs) ulaşacağını söyledi.

Nikkei raporuna göre, Apple’ın son hamlesi Çin’den kademeli olarak çeşitlenmesinin bir parçası. söz konusu. Hindistan ve Meksika ve Vietnam gibi diğer ülkeler, Çin’deki COVID ile ilgili kilitlenmeler ve Washington ile Pekin arasındaki artan gerilimler arasında Amerikan markalarına tedarik sağlayan sözleşmeli üreticiler için giderek daha fazla önem kazanıyor.

© Thomson Reuters 2022genel-8