Nobel Fizik Komitesi üyeleri Eva Olsson, Hans Ellegren ve Thors Hans Hansson, 2022 Nobel Fizik Ödülü'nü kazananları açıkladı.

Nobel Fizik Komitesi üyeleri Eva Olsson, Hans Ellegren ve Thors Hans Hansson, 2022 Nobel Fizik Ödülü’nü kazananları açıkladı.
resim: Jonathan Nackstrand (Getty Resimleri)

Alain Aspect, John F. Clauser ve Anton ZeilinGer, Albert Einstein’ın bir zamanlar “uzaktan ürkütücü eylem” dediği şeyi inceleyen çalışmaları nedeniyle 2022 Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü. Her bilim adamı, kuantum dolaşıklığının ardındaki fiziği incelemek için farklı yollar geliştirdi.

Kuantum mekaniği veya atom altı parçacıkların, bunların ilişkilerinin ve davranışlarının incelenmesi, modern fizikteki en ilginç ve kafa karıştırıcı araştırma konularından biridir. “Yeni bir tür kuantum teknolojisinin ortaya çıktığı giderek daha açık hale geldi. Ödül sahiplerinin, kuantum mekaniğinin yorumlanmasıyla ilgili temel soruların ötesinde, dolanık durumlarla çalışmalarının büyük önem taşıdığını görebiliriz,” diyor Anders Irbäck, Nobel Fizik Komitesi Başkanı, içinde basın bülteni.

JF Clauser & Doç. Dr. Kaliforniya’da, Université Paris-Saclay ve École Polytechnique’den Alain Aspect ve Viyana Üniversitesi’nden Anton Zeilinger, kuantum dolaşıklığı, olduğu fenomen iki parçacık, birbirlerinden ne kadar uzakta olurlarsa olsunlar, ortak bir durumda var olabilirler. Bu, bir parçacığın kuantum durumunu ölçmenin size anında diğeri hakkında bilgi vereceği anlamına gelir. Albert Einstein buna o kadar şaşırmıştı ki, olarak anılır “uzaktan ürkütücü eylem ve dolaşmış parçacıkların, gizli değişkenler aracılığıyla içlerinde depolanan kuantum durumları hakkında bilgiye sahip olduklarını öne sürdü. 1960’larda, John Bell matematiksel bir eşitsizlik geliştirdi bu gizli değişkenler fikrine itiraz eder.

Clauser, ünlü eşitsizliğini test etmek için bir deney geliştirerek Bell’in çalışmasını temel aldı. cümleci ve meslektaşları, farklı yönlere açılı filtreler aracılığıyla farklı yönlere iki dolaşık foton gönderdi. iken araştırma, Bell’in eşitsizliğinin ihlallerini gösterdi, aynı zamanda bir sınırlama da sundu: Clauser’ın kullandığı aygıt bir şekilde mükemmel şekilde birbirine dolanmış iki foton seçerse ne olur?

Alain Aspect bunu aldı daha fazla çalışmak, adresleme en deneyi iki yerine bir fotonla gerçekleştirerek sınırlama. Bu sırada, Anton Zeilinger ve araştırma grubu kuantum ışınlanma üzerinde çalışıyorlardı. bir kuantum parçacığı diğerine bilgi aktarabilir.

Clauser, Aspect ve Zeilinger tarafından yapılan çalışma, dünyanın en küçük ölçeklerinin sırlarını çözmeye devam ederken bilimde işbirliğinin önemine işaret ediyor. Evren.

Daha: Bu Kuantum Dolaşıklığının Bir Görüntüsü…

Hatta daha fazla: Bilim Adamları Bir Tardigradeyi Kuantumla Dolaştırmaya Çalıştıgenel-7