SpaceX Crew5 astronotları, soldan, Rus kozmonot Anna Kikina, NASA astronotu Josh Cassada, NASA astronotu Nicole Mann ve Japonya Havacılık Araştırma Ajansı astronotu Koichi Wakata, 39-A Launch Pad’e gitmeden önce Operasyon ve Ödeme binasından ayrılırken bir fotoğraf için poz veriyorlar. 5 Ekim 2022 Çarşamba, Uluslararası Uzay İstasyonuna yapılacak bir görev için Cape Canaveral, Fla.’daki Kennedy Uzay Merkezi. Kredi: AP Photo/John Raoux

20 yıldır ilk kez, bir Rus kozmonot Çarşamba günü ABD’den roket attı ve Ukrayna’daki savaş üzerindeki gerilime rağmen NASA ve Japon astronotlarla birlikte Uluslararası Uzay İstasyonuna fırlatıldı.

Rusya’nın yalnız kadın kozmonotu Anna Kikina, “Birlikte yapmaktan çok memnunuz” dedi ve hem İngilizce hem de Rusça olarak teşekkür etti. “Spasibo!”

Dünyanın yörüngesine giren ilk Kızılderili kadın Deniz Albay Nicole Mann ve Donanma Kaptanı Josh Cassada ile birlikte uçuşa yeni katılan üç kişi arasındaydı. Beşinci uzay uçuşunu yapan Japonya Uzay Ajansı’ndan Koichi Wakata da onlara katıldı.

“Mükemmel!” telsiz Mann. “Bu yokuş yukarı yumuşak bir yolculuktu. Şu anda uzayda süzülmekten oldukça mutlu olan üç çaylak var.”

NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nden öğlen ayrıldıktan 29 saat sonra Perşembe günü uzay istasyonuna varacaklar ve Mart ayına kadar Dünya’ya geri dönmeyecekler. Nisan ayında gelen ABD-İtalyan mürettebatını değiştiriyorlar.

SpaceX uçuşları, geçen hafta eyaletin bazı bölgelerini harap eden Ian Kasırgası tarafından ertelendi.

Wakata uçuştan önce, “Umarım bu lansmanla Florida’daki gökyüzünü herkes için biraz aydınlatacağız.” Dedi.

Kikina, iki hafta önce Kazakistan’dan bir Soyuz roketiyle uzay istasyonuna fırlatılan NASA’dan Frank Rubio ile Rus Uzay Ajansı’nın takası. İki kozmonotla birlikte uçtu.

Rusya, 20 yıl sonra ilk kez ABD'den uzaya fırlattı

Bir SpaceX Falcon 9 roketi ve dört astronottan oluşan çok uluslu bir ekiple Dragon kapsülü, 5 Ekim 2022 Çarşamba, Cape Canaveral, Fla.’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39-A’dan havalandı ve beş- Uluslararası Uzay İstasyonu’na aylık görev. Kredi: AP Fotoğrafı/John Raoux

Uzay ajansları, 260 mil yüksekliğindeki (420 kilometre yüksekliğindeki) karakolda sürekli bir ABD ve Rus varlığını sağlamak için yaz boyunca uçuşlarında koltuk değiştirmeyi kabul etti. Takas, Rusya’nın Şubat ayı sonlarında Ukrayna’yı işgali üzerine küresel düşmanlıklar tırmanırken bile onaylandı. Bir sonraki mürettebat değişimi ilkbaharda.

Kalkıştan kısa bir süre önce, NASA Yöneticisi Bill Nelson, koltuk değişiminin temel nedeninin güvenlik olduğunu söyledi – acil bir durumda bir kapsülün mürettebatını eve zorlaması durumunda, gemide hala bir Amerikalı ve Rus olurdu.

Rusya uzay yetkilisi Sergei Krikalev bu hafta gazetecilere verdiği demeçte, Rusya’nın en az 2024 yılına kadar uzay istasyonuna bağlılığını sürdürdüğünü söyledi. Rusya, bu on yılın sonunda yörüngede kendi istasyonunu inşa etmek istiyor, “ancak bunun çok hızlı olmayacağını biliyoruz ve bu yüzden muhtemelen o zamana kadar NASA ile uçmaya devam edeceğiz” dedi.

Rusya, 20 yıl sonra ilk kez ABD'den uzaya fırlattı

SpaceX Crew5 astronotu NASA astronotu Nicole Mann, sağda, Uluslararası Uzay İstasyonuna bir görev için Cape Canaveral, Fla.’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Launch Pad 39-A’ya gitmeden önce Operations and Checkout binasından çıkarken aile üyeleriyle konuşuyor 5 Ekim 2022 Çarşamba. Kredi: AP Photo/Terry Renna

1994 yılında Krikalev ile başlayarak NASA, uzay mekiklerinde kozmonotları önce Rusya’nın Mir uzay istasyonuna, ardından da yeni başlayan uzay istasyonuna uçurmaya başladı. 2003 Columbia yeniden giriş felaketi buna bir son verdi. Ancak ABD’li astronotlar, koltuk başına on milyonlarca dolara Rus roketlerine otostop çekmeye devam etti.

Kakina, gezegenden roketle fırlatılan sadece beşinci Rus kadın. On yıllık eğitimi boyunca “birçok test ve engelle” karşılaştıktan sonra koltuk değişimi için seçilmesine şaşırdığını söyledi. “Ama yaptım. Şanslıyım belki. Güçlüyüm” dedi.

California’daki Round Valley Kızılderili Kabileleri’nden Wailacki’nin bir üyesi olan Mann, annesinin rüya yakalayıcısını, koruma sağladığına inanılan küçük, geleneksel bir perdeli halkayı yanına aldı. Chickasaw Nation’dan emekli NASA astronotu John Herrington, 2002’de uzaya çıkan ilk Kızılderili oldu.

 • Rusya, 20 yıl sonra ilk kez ABD'den uzaya fırlattı

  SpaceX Crew5 astronotları, soldan, NASA astronotu Josh Cassada, Rus kozmonot Anna Kikina, NASA astronotu Nicole Mann ve Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı astronotu Koichi Wakata, Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Launch Pad 39-A’ya gitmeden önce Operasyon ve Ödeme binasından ayrılıyor. Cape Canaveral, Fla., 5 Ekim 2022 Çarşamba Uluslararası Uzay İstasyonuna yapılacak bir görev için. Kredi: AP Photo/John Raoux

 • Rusya, 20 yıl sonra ilk kez ABD'den uzaya fırlattı

  SpaceX Crew5 Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı astronotu Koichi Wakata, Uluslararası Uzay İstasyonu’na bir görev için 26 Ekim Çarşamba günü Cape Canaveral, Fla.’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Launch Pad 39-A’ya gitmeden önce Operations and Checkout binasından ayrılırken el sallıyor. 5, 2022. Kredi: AP Fotoğrafı/John Raoux

 • Rusya, 20 yıl sonra ilk kez ABD'den uzaya fırlattı

  SpaceX Crew5 astronotları, soldan sıradan, Josh Cassada, Nicole Mann, soldan ikinci sıra, Rus kozmonot Anna Kikina ve Japan Aerospace Exploration Agency astronotu Koichi Wakata, Kennedy’deki Launch Pad 39-A’ya gitmeden önce Operasyon ve Kontrol binasından ayrılıyor 5 Ekim 2022 Çarşamba Uluslararası Uzay İstasyonuna yapılacak bir görev için Cape Canaveral, Fla.’daki Uzay Merkezi. Kredi: AP Photo/John Raoux

 • Rusya, 20 yıl sonra ilk kez ABD'den uzaya fırlattı

  SpaceX Crew5 Rus kozmonot Anna Kikina, Uluslararası Uzay İstasyonuna yapacağı bir görev için Cape Canaveral, Fla.’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Launch Pad 39-A’ya gitmeden önce Operations and Checkout binasından ayrılırken jest yapıyor. 5 Ekim 2022 Çarşamba Kredi: AP Fotoğrafı/John Raoux

 • Rusya, 20 yıl sonra ilk kez ABD'den uzaya fırlattı

  SpaceX Crew5 astronotları, soldan, Rusya’dan Anna Kikina, Japonya’dan Josh Cassada, Nicole Mann ve Koichi Wakata, Kennedy Space’deki Launch Pad 39-A’ya gitmeden önce Operasyon ve Ödeme binasından çıkarken bir fotoğraf için poz veriyorlar 5 Ekim 2022 Çarşamba günü Uluslararası Uzay İstasyonuna yapılacak bir görev için Cape Canaveral, Fla.’daki merkez. Kredi: AP Photo/John Raoux

 • Rusya, 20 yıl sonra ilk kez ABD'den uzaya fırlattı

  SpaceX Falcon 9 roketi, 4 Ekim 2022 Salı, Cape Canaveral, Fla.’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde Pad 39A’da fırlatılmaya hazır. Crew5 görevinin yarın öğlen saatlerinde fırlatılması planlanıyor. Kredi: AP Fotoğraf/Terry Renna

 • Rusya, 20 yıl sonra ilk kez ABD'den uzaya fırlattı

  Bir SpaceX Falcon 9 roketi ve dört astronottan oluşan çok uluslu bir ekiple Dragon kapsülü, 5 Ekim 2022 Çarşamba, Cape Canaveral, Fla.’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39-A’dan havalandı ve beş- Uluslararası Uzay İstasyonu’na aylık görev. Kredi: AP Fotoğrafı/John Raoux

Mann, uçuştan önce yaptığı açıklamada, “Yerli Amerikalıları ve mirasımı temsil etmekten gurur duyuyorum” dedi ve mürettebatındaki herkesin benzersiz bir geçmişe sahip olduğunu ekledi. “Çeşitliliğimizi kutlamak ve işbirliği yapıp birleştiğimizde ne kadar önemli olduğunu, sahip olabileceğimiz inanılmaz başarıların farkına varmak önemlidir.”

Ukrayna’daki savaşa gelince, Mann dördünün de siyaseti ve kişisel inançları bir kenara koyduğunu söyledi ve “uzay istasyonunun ortak misyonunun bizi anında birleştirmesi gerçekten harika.”

Cassada şunları ekledi: “Birlikte nasıl çalışılacağı, birlikte yaşayacağı ve birlikte keşfedeceği konusunda topluma örnek olma fırsatımız var.”

Elon Musk’ın SpaceX’i 2020’den beri sekiz ekip gönderdi: altısı NASA için ve iki özel grup. NASA’nın diğer sözleşmeli taksi hizmeti olan Boeing, test uçuşlarında ortaya çıkan yazılım ve diğer sorunları düzeltmek için yapılan gecikmelerin ardından ilk astronot uçuşunu önümüzdeki yılın başlarında yapmayı planlıyor.


Uzay istasyonu, Rusya’nın fırlatılmasından sonra 3 yeni sakin aldı


© 2022 Associated Press. Tüm hakları Saklıdır. Bu materyal izinsiz yayınlanamaz, yayınlanamaz, yeniden yazılamaz veya yeniden dağıtılamaz.

Alıntı: Rusya, 20 yıl sonra ilk kez (2022, 5 Ekim) ABD’den uzaya fırlatıldı, 5 Ekim 2022’de https://phys.org/news/2022-10-russian-space-years.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1