NVIDIA’nın piyasaya sürdüğü CUDA 11.8, yeni nesil Hopper ve Ada Lovelace GPU’ları için destek sağlar. NVIDIA’nın paralel bilgi işlem platformu ve programlama modeli, CUDA’nın hazırlanmasına ve Jetson sistemleriyle uyumlu olmasına da olanak tanır.

Açık kaynaklı platformlar için NVIDIA CUDA 11.8, NVIDIA R520 GPU sürücü sürümünü tanıtırken Rocky Linux 9 ve Kylin OS Linux dağıtımları için destek sunmaya başlayacak. NVIDIA’nın 520 serisi Linux sürücüsünü yakında kullanıma sunması bekleniyor, ancak CUDA Lovelace GPU desteği ve diğer özelliklerle aynı anda değil.

Kullanıcılar, özellikle geliştiriciler, NVIDIA’nın CUDA’sının yeşil ekipten grafik işleme birimlerindeki hızlandırıcılara erişerek uygulamaların verimliliğini artırdığını hatırlayacaktır.

Jetson, önde gelen otonom makinelerden ve gömülü uygulama platformlarından biridir. Jetson, yazılımları hızlandırmak için modüller, SFF, HPC, JetPack SDK ve gelişimi artırmak için sensörler, SDK’lar, hizmetler ve ürünlerle dolu bir ekosistem içerir. Jetson, çok sayıda NVIDIA platformunda yapay zeka yazılımı ve bulutta yerel iş akışlarıyla uyumludur. Jetson ayrıca, tüketicilerin uygulama tanımlı otonom cihazların üretimine yardımcı olmak için talep ettiği verimlilik performansı sağlar.

“Fudo” kod adlı NVIDIA R520 GPU, ATI Technologies tarafından oluşturuldu ve yarı iletken devi TSMC tarafından inşa edildi. 90 nm fotolitografi kullanılarak üretilen ilk grafik işleme birimidir.

Rocky Linux, temelinin çoğunu CentOS Linux işletim sisteminden aldı. Rocky Linux adı, kurucu Gregory Kurtzer’in katılımına bir selam olarak erken CentOS kurucu ortağı Rocky McGaugh’dan geliyor. İlk olarak Haziran 2021’de “Green Obsidian” kod adı altında piyasaya sürülen Rocky Linux, GitHub’da bulunan en iyi depolardan biri olmuştur.

Daha ayrıntılı bilgi ve NVIDIA CUDA 11.8’i indirme yeteneği ile ilgilenen kullanıcılar şu adresi ziyaret edebilir: geliştirici web sitesi. Önümüzdeki aylarda CUDA 11.8 ile ilgili daha fazla güncelleme bekliyoruz.

Haber kaynakları: NVIDIA, Phoronixgenel-17