ABD Yüksek Mahkemesi Pazartesi günü, iki teknoloji devi arasındaki temel anlaşmazlığın çözülmesine rağmen Apple’ın üç Qualcomm akıllı telefon patentini iptal etme çabasını canlandırma teklifini bir kez daha reddetti.

Yargıçlar, benzer şekilde Haziran ayında şirketin diğer iki Qualcomm patentine karşı çıkan yakından ilgili bir davada bir alt mahkeme kararına itirazını geri çevirdikten sonra Apple aleyhindeki bir alt mahkeme kararını yerinde bıraktı.

Qualcomm, iPhone, iPad ve Apple Watch modellerinin çeşitli mobil teknoloji patentlerini ihlal ettiğini savunarak 2017 yılında San Diego federal mahkemesinde Apple’a dava açtı. Bu dava, teknoloji devleri arasındaki daha geniş bir küresel anlaşmazlığın parçasıydı.

Apple, bu davada söz konusu patentlerin geçerliliğine ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’nin Patent Deneme ve Temyiz Kurulu’nda itiraz etti.

Şirketler, Apple’ın iPhone’larda Qualcomm çiplerini kullanmaya devam etmesine izin veren milyarlarca dolar değerinde bir anlaşma imzalayarak 2019’da temel mücadelelerini çözdü. Anlaşma, binlerce Qualcomm patenti için bir Apple lisansı içeriyordu, ancak patent kurulu işlemlerinin devam etmesine izin verdi.

Kurul, 2020’de patentleri onayladı ve Apple, patent uzmanı ABD Federal Devre Temyiz Mahkemesi’ne başvurdu. Cupertino, California merkezli Apple, temyiz için uygun yasal dayanağı olduğunu savundu çünkü San Diego merkezli Qualcomm, lisansın süresi dolduktan sonra, potansiyel olarak 2025’e kadar tekrar dava açabilir.

Federal Devre üç yargıçlı bir panel, 2-1’lik bir kararla, Apple’ın yeniden dava edilme riskinin spekülatif olduğunu ve zorluğun anlaşma kapsamındaki ödeme yükümlülüklerini etkilemeyeceğini tespit ederek, davayı ayakta durmadığı için reddetti.

Qualcomm, Apple’ın, yüksek mahkemenin reddettiği “maddi olarak aynı” davada olduğu gibi, temyizi haklı çıkarmak için somut bir zarar göstermediğini bir kez daha savundu.

© Thomson Reuters 2022


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8