Eylül ayının son günlerinde, dünyanın en büyük dökümhanesi olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited’in (TSMC) en büyük müşterisine %3’lük bir fiyat artışı beklemesini söylediğini size söylemiştik. Bu müşteriyi duymuş olabilirsiniz. Apple adında, California merkezli küçük bir şirkettir. TSMC, A17 Bionic çipini üretmek için aldığı fiyatı yükseltmek istedi ve Apple başlangıçta daha yüksek fiyatı reddetti.
Apple, TSMC’nin gelirinin %25’inden sorumlu olsa da, gerçek şu ki, buradaki tüm kartların sahibi dökümhane. Apple bir efsanedir (yani çip üretim tesislerine sahip değildir) ve bir imalat fabrikası inşa etmek yıllar ve tonlarca para alacaktır. Apple’ın hiç şüphesiz parası var, sahip olmadığı şey zamanı veya uzmanlığı. Bu nedenle, Apple’ın TSMC’nin talebini kabul etmesini beklersiniz.

Ve başka kim Apple, cihazlarının beynini üretmeye güvenecek mi? En yeni talaşları üretebilen diğer tek dökümhane Samsung Foundry’dir. ve verimiyle ilgili sorunlar yaşadı (bu, her bir gofret başarısız kalite kontrolünden kesilen çok sayıda talaş olduğu anlamına gelir). TSMC, ikinci nesil 3nm işlem düğümünü kullanarak A17 Bionic’i inşa etmeyi planlıyor. Bu yıl iPhone 14 Pro birimlerinde kullanılan A16 Bionic, TSMC’nin 4nm işlem düğümü kullanılarak üretildi.

Apple iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max satın alma zamanı

İşlem düğüm numarası ne kadar düşük olursa, kullanılan transistörlerin boyutu o kadar küçük olur, bu da küçük, yoğun alana daha fazlasının sığabileceği anlamına gelir. Ve bu önemlidir çünkü bir çipin transistör sayısı ne kadar yüksekse, o çip o kadar güçlü ve enerji açısından verimlidir.

Sonuç olarak, buna göre Ekonomik Günlük Haberler (aracılığıyla Tom’un Donanımı), Apple pes etti ve TSMC’nin %3 fiyat artışını kabul etti. Bu, Apple’ı gelecek yıl zor bir karar almaya zorlayabilir; A17 Bionic SoC’ler için daha yüksek fiyatları mı yiyecek, yoksa iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Ultra’da fiyatları mı yükseltecek? Bunun cevabını gelecek yıla kadar bilemeyeceğiz.telefon-1