Bu yatırım tavsiyesi değildir. Yazarın bahsedilen hisse senetlerinin hiçbirinde pozisyonu yoktur. Wccftech.com’un bir bilgilendirme ve etik politikası vardır.

Tayvan Yarı İletken İmalat Şirketi (TSMC), koronavirüs pandemisinin ardından müşterilerine sunduğu indirimleri iptal etmeye karar verdi. Tayvan basınından gelen raporlar, TSMC’nin tüm çip üretim teknolojilerinde bir fiyat artışı planladığını ve kararın, dünyanın her yerindeki ve tüm sektörlerdeki şirketlerin başlattığı tarihi enflasyonun ardından mücadele ettiği maliyetlerdeki büyümeyi yansıttığını gösteriyor. gevşek merkez bankası para politikaları. Bugünkü rapor, dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisinin böyle bir hamlesine dair spekülasyon yapan en son rapordur ve önceki sektör raporlarına ve yatırım bankalarının kapsamına dayanmaktadır.

TSMC, Gelecek Yıl Öneriler Raporunda Fiyatları %6’ya Kadar Arttırmayı Planladı

Çay bildiri United Daily News’in (UDN) izniyle geliyor ve TSMC’nin koronavirüs pandemisinin ardından müşterilerine sunduğu fiyat indiriminin geri çekileceğini tahmin ediyor. TSMC, pandemi sonrasında müşterilerine %2 ile %3 arasında değişen indirimler teklif etmişti ve şimdi artan maliyetler şirketi indirimden geri almaya zorlamış gibi görünüyor.

UDN’nin kaynağı daha da ileri gidiyor ve 16 nanometrenin üzerindekiler gibi olgun üretim proseslerinin maliyeti %15 ila %20 ve 7nm’nin altındaki prosesler için %10 artsa bile, bir sonraki fiyat artışının olacağını tahmin ediyor. yıl %3 ile %6 arasında değişecektir – bu, maliyet artışlarının büyük kısmının TSMC’nin nihai fiyatlarına değil brüt marjlarına yansıtılacağı anlamına gelir.

Bugünün raporu ayrıca Tayvan’dan bir fiyat artışı fısıltılarının su yüzüne çıktığı ilk sefer değil. Bu tür ilk rapor, bu yılın Mayıs ayında, Almanya’dan gelen bir raporun, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra gaz ve metal gibi hammadde fiyatlarının malzemelerin çoğu nedeniyle %30’a varan oranlarda arttığını iddia etmesiyle ortaya çıktı. iki ülkeden temin edilmektedir. Daha sonra, TSMC’nin %5’ten başlayan bir dizi fiyat artışını düşündüğü tahmin edildi.

Resim: Ann Wang/Reuters

Ek olarak, 3 nanometre gibi ileri üretim teknolojileri için maliyet artışları TSMC’nin marjlarına zarar vermektedir. Yatırım bankası Morgan Stanley, geçen yıl şirketin 3nm’lik bir yonga plakasına daha fazla transistör sığdırmayı başarmasına rağmen, ilk yonga plakası fiyatlarının ve yüksek maliyetlerin marjları aşındıracağından korktu. 2019’dan bir araştırma raporu, 3nm’lik bir gofretin 5nm’lik bir gofretten 3.000 $ daha pahalı olduğunu ve kalıp maliyetlerinin de daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Yatırım bankası Goldman Sachs, geçen ayın sonlarında TSMC’nin 2023’te bir fiyat artışına yöneldiğini paylaşmıştı. Goldman’ın TSMC’nin hisse fiyatı hedefini artırdığını gösteren bir araştırma notunda banka, TSMC’nin sekiz ve 12 inçlik gofretlerinin fiyatlarının altını çizdi. gelecek yıl %5 ve %4 artabilir.

Kaynak, TSMC’nin uzun süredir müşterilerinin daha yüksek fiyatlar nedeniyle daha yeni düğümlere geçmesiyle ilgili sorunlarla karşılaştığını eklemeye devam ediyor. 7nm düğümünün altındaki üretim süreçleri, gelirlerinin %50’sinden fazlasını oluşturuyor, bu da müşterilerinin çoğunun, birim fiyatı düşük kaldığı sürece eski teknolojilerden memnun olduğunu gösteriyor.

TSMC’nin bakış açısından, bu sadece daha az gelir nedeniyle değil, aynı zamanda firmanın yatırımları telafi etmesinin daha uzun sürmesi nedeniyle elverişsizdir. Gelişmiş teknolojiler, yüksek sermaye harcaması gerektirir ve bir çip üreticisinin maliyetleri geri kazanmak için siparişleri güvence altına alması çok önemlidir. Bu harcamalara karşı temkinli olan TSMC, söylentilere göre 3nm üretimini genişletmeyi durdurmak zorunda kalacağını öne sürdüğü için müşterilerinden bu yılın başlarında ödeme yapmalarını istedi.genel-17