Parlak bir ışık ışını, NASA'nın DART testinin neden olduğu enkaz izini gösteriyor.

Geçen hafta, NASA’nın DART uzay aracı kasıtlı olarak çöktü Daha büyük asteroit Didymos’un yörüngesinde dönen küçük bir aycık olan Dimorphos’a. Şimdi, Şili’de yerdeki bir teleskop, çarpışmayı takip eden günlerde çarpışmanın yarattığı devasa bulutu görüntüledi.

Çarpışma bir gezegen savunma testiydi; NASA, bizimle çarpışma rotasında büyük bir kaya tespit edersek, kinetik bir çarpma tertibatının Dünya’ya bağlı bir uzay kayasının yörüngesini değiştirip değiştiremeyeceğini bilmek istiyor. uzay ajansının Yakın Dünya Nesneleri Merkezi Bu nesnelerin ve yörüngelerinin durumunu izlemek için vardır.

NASA, Double Asteroid Redirection Test’in veya DART’ın Dimorphos’un daha büyük arkadaşı etrafındaki yörünge yörüngesini değiştirip değiştirmediğini belirlemek için hala çarpışma verilerini gözden geçiriyor, ancak etki görselleri Tarihi olaya doğru yönelen tüm teleskopik merceklerden kalın ve hızlı geliyorlar.

En son görüntüler, NOIRLab tarafından işletilen Şili’deki Güney Astrofizik Araştırma (SOAR) Teleskobu’ndan geliyor. SOAR teleskopu, bölgeyi yer tabanlı teleskoplar için ideal kılan açık, ışıksız gökyüzüne sahip kurak bir ortam olan And Dağları’nın eteklerinde yer almaktadır.

Genişleyen çarpışmadan kaynaklanan toz izi, görüntünün sağ köşesine kadar uzanan, açıkça görülebilir. göre NOIRLab sürümü, enkaz izi, çarpma noktasından yaklaşık 6000 mil (10.000 kilometre) uzanıyor. Gözleme katılan Lowell Gözlemevi’nden bir astronom olan Said Teddy Kareta, yayında şunları söyledi: “Etkiyi takip eden günlerde sonucun yapısını ve kapsamını bu kadar net bir şekilde yakalayabilmemiz inanılmaz.”

NASA bilim adamları, DART’ın başarısı konusundaki kararlılıklarını henüz ortaya koymadılar, ancak etki kendi içinde bir başarıdır. Yakında olayla ilgili başka bulgular da gelecek: Didymos’tan tam olarak ne kadar malzeme atıldı, malzemenin ne kadar toz haline getirilmiş ve ne kadar hızlı atılmış olabilir. Veriler, kinetik çarpmaların Dimorphos gibi görünen “moloz yığını” asteroitler üzerindeki etkisine önemli bir ışık tutabilir. Moloz yığını asteroitleri, uydunun çarpma sonrası bu dramatik görüntülerini açıklayabilen, gevşek bir şekilde bağlanmış yüzey malzemesi yığınlarına sahiptir.

Yakın Şili’de, Vera C. Rubin Gözlemevi’nin gökyüzü araştırması yakında başlayacak. Suçları arasında, Dünya yakınlarındaki potansiyel olarak tehlikeli nesneleri değerlendirmek var – ancak son test göz önüne alındığında, belki de asteroitler bizim için endişelenmeli.

Daha fazla: Yer Teleskopları, DART Asteroid Etkisinin Çene Düşen Görüntülerini Yakalıyorgenel-7