Nobel ödüllü Svante Pääbo, Almanya'nın Leipzig kentinde suya düşmek üzere.

Nobel ödüllü Svante Pääbo, başarısı nedeniyle bugün bir su havuzuna atıldı.
Fotoğraf: Jens Schlueter/Getty Images (Getty Resimleri)

Nobel Meclisi bugün İsveçli genetikçi Svante Pääbo’ya insanın kökenleri üzerine yaptığı araştırmalar nedeniyle Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nü verdi.

Pääbo, bir Alman müzesindeki Mısır mumyalarından DNA örneklerini izole etmeyi başardığı yüksek lisans okulundan beri antik DNA üzerinde çalışıyor. O zamandan beri Pääbo, hominin türlerinin genetik kökenlerini ve farklılaşmasını araştırarak adını Eski Mısır’dan çok, çok daha geriye giderek yaptı.

Pääbo şu anda Almanya’nın Leipzig kentindeki Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nün direktörüdür ve Japonya’daki Okinawa Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nde profesördür.

Nobel Komitesi bugün yaptığı açıklamada, “Svante Pääbo, öncü araştırması sayesinde imkansız görünen bir şeyi başardı” dedi. serbest bırakmak ödülü duyuruyor. “Pääbo’nun ufuk açıcı araştırması tamamen yeni bir bilimsel disiplinin doğmasına yol açtı; paleogenomik

Svante Pääbo'nun bir illüstrasyonu.

Svante Pääbo’nun bir illüstrasyonu.
illüstrasyon: Niklas Elmehed © Nobel Ödülü Sosyal Yardımlaşma

Pääbo’nun çalışmalarının en önemli başarılarından biri, bir zamanlar açıklayıcı olan, şimdi kabul gören fikirdi.homo sapiens) Neandertallerle melezlendi (Homo neanderthalensis), ve bugün birçok insan Neandertal DNA’sı taşıyor. Bir diğeri ise Denisovalıların keşfiesrarengiz bir antik hominin grubu, aynı zamanda türümüzle iç içe.

Pääbo’nun Nobel’lerle ilk fırçası değil. İçinde 2014 hatırası Neandertal AdamPääbo, “1982’de Nobel Ödülü’nü paylaşan tanınmış bir biyokimyacı olan Sune Bergstrom’un evlilik dışı gizli oğlu olarak büyümüştüm” diye açıklıyor. Kırk yıl sonra, Pääbo’nun kendine ait bir Nobel’i var.

Geçen yılın kazananları Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nün sahipleri, sıcaklık ve dokunma reseptörleri üzerindeki araştırmaları için David Julius ve Ardem Patapoutian’dı. Palleogenomik, fiziksel bilimlerden oldukça farklı olmasına rağmen, ikincisi için çıkarımları vardır: Eski gen akışını anlamak, bilim adamlarının insan bağışıklık sistemini daha iyi anlamasına yardımcı olabilir.

Örneğin, Nobel’e göre, Neandertallerden miras aldığımız bazı genler enfeksiyonlara karşı bağışıklık tepkimizi etkiliyor. serbest bırakmak. Ve günümüz Tibetlilerinde yaygın olan EPAS1 adlı bir genin Denisovalı versiyonu, yüksek irtifalarda yaşamaya adaptasyonlarla ilişkilidir.

Daha büyük bir soru – insanları homininler arasında benzersiz kılan şey – çok daha fazla araştırma gerektirecek. Ancak Pääbo’nun çalışmaları şimdiye kadarki anlayışımız için çok önemliydi ve yeni teknolojiler ve yöntemler geçmişi her zamankinden daha somut hale getirecek.

Nobel Ödüllerinin geri kalanı önümüzdeki iki hafta içinde dağıtılacak; duyurular yayınlanıyor YouTube’da canlı. hepsini görebilirsin ödül kazananlar burada.

Devamı: Yeni Araştırmaya Göre Tüm İnsanlar Biraz Neandertaldirgenel-7