Morgan Stanley analisti Erik Woodring’in bir notuna göre, Apple’ın App Store’u Eylül ayında net gelirde yıllık %5’lik bir düşüş yaşadı. Bu, finansal hizmetler şirketinin verilerini izlemeye başlamasından bu yana App Store gelirindeki en büyük düşüş.

Ağaçlandırma söz konusu Sektörün gelirinde yıllık %14 gerileme olduğu için oyun, düşüşün en büyük nedeniydi. App Store için ilk 10 pazar için net gelir artışının, büyüyen veya sabit kalan Çin, Tayvan ve Güney Kore gibi bölgeler dışında yavaşladığını kaydetti. Bu ilk 10 pazar, App Store’un gelirinin neredeyse %87’sini oluşturuyor.

Analistin yorumları, TechCrunch’a Apple’ın Eylül ayı için yaklaşık 6,9 milyar dolar gelir kaydettiğini söyleyen Sensor Tower’dan gelen verilere dayanıyordu – geçen yıl 7,2 milyar dolardan düştü. Kendi analizi ile Morgan Stanley’nin notu arasındaki yüzde farkının büyük olasılıkla yuvarlamadan kaynaklandığını söyledi.

Sensor Tower ayrıca, oyun harcamalarında %14’lük bir düşüşle Google Play’in yıllık bazda %8’lik bir gelir düşüşü yaşadığını da kaydetti. şirket yayınladı rapor Bu haftanın başlarında, küresel uygulama gelirinin yıllık bazda %5 düştüğünün sinyalini verdi.

Morgan Stanley, App Store’un azalan gelirinden ekonomideki küresel gerilemeyi sorumlu tuttu. Sonuç olarak, insanlar harcamalarını dijital ürünlerden daha temel öğelere kaydırıyor.

Woodring, “Son App Store sonuçlarının, isteğe bağlı gelirin bastırılmış talep alanlarına yeniden tahsis edilmesi nedeniyle, küresel tüketicinin yakın vadede App Store harcamalarını biraz daha az vurguladığını açıkça gösterdiğine inanıyoruz.” yazdı notta.

Morgan Stanley, ekstra satış haftası ve döviz kuru dalgalanmaları nedeniyle Aralık çeyreğinin daha iyi sonuçlar verebileceğine inanıyor. Apple, kısa süre önce, döviz bozdurma tazminatını ayarlamak için Avrupa ve Asya’daki birden fazla ülkede uygulama içi satın almalar için App Store fiyatlarını yükseltti. Geçen ay, analist firması Apptopia’dan bir rapor, geliştiricilerin uygulama fiyatlarını yıldan yıla %40 artırdığını belirtti.

Analist tahminlerine göre, Apple 19.71 milyar dolarlık hizmet geliri kaydetti Eylül ayında sona eren çeyrekte. Bu, yıllık %7,9 büyüme gösterirken, rakam Wall Street’in 20,25 milyar dolarlık beklentisinin altında kalıyor.

Apple hikaye hakkında hemen yorum yapmadı.genel-24