Hafta sonu Mobile Suit Gundam: The Witch from Mercury’nin ilk bölümü yayınlandı ve Gundam hayranı olduğum için izlemek zorunda kaldım. Yeni karakterler ve birçok yeni, seksi Gundam ile Ad Stella zaman çizelgesi adı verilen tamamen yeni bir Gundam zaman çizelgesindeyiz. Bu ilk bölüme gelince, sanırım şimdi 20 kere izledim ama sayan kim? Aynı zamanda Gundam serisinin merakla beklenen bir sonraki bölümü ve bu ilk bölüme dayanarak işler sarsılıyor.

Bu ilk bölümde, Suletta Mercury ve onun “Aerial” olarak adlandırdığı mobil giysisiyle tanıştık (ya da Mobile Suit Gundam: The Witch from Mercury Prologue’u izlediyseniz yeniden tanıştırıldık). Mobil takımdan biraz sonra incelemede bahsedeceğiz. Suletta, uzayda uçan birini fark ettiğinde ve o kişinin tehlikede olduğuna inandığında, seyyar takımının içinde ürperir, okuluna taşınır. Bu yüzden gergin bir şekilde nakliye gemisi pilotlarına telsiz gönderir ve onlara birinin tehlikede olduğunu söyler. Sonra o kişiyi kendisi kurtarmaya karar verir.

Bu bana Banagher Link’in Audrey Hepburn’ü Mobile Suit Gundam Unicorn’da kurtardığı zamanı hatırlattı.

O kişiyi başarıyla kurtardıktan sonra, serinin bir başka önemli karakteri gibi görünen Miorine Rembran ile tanışıyoruz. Görünüşe göre Miorine, bir girişimci olan Delling Rembran’ın kızıdır ve tüm Gund-Arms’ı (Gundams) ortadan kaldırmak için askeri bir saldırı düzenleyen ve Suletta’nın babasının ölümüne neden olan kişidir. Her neyse, düellolar sayesinde bu ahmak Guel Jeturk ile evli olacağına “söz verdi”. Buna da döneceğiz.

Bahsedilen karakterlerin tümü Asticassia Teknoloji Okulu öğrencileridir. Suletta, çok utangaç ve gergin olan Merkür’den bir transfer öğrencisidir. Utangaçlığı nedeniyle insanlarla zar zor konuşabiliyor ve birkaç öğrenci tarafından alay ediliyor. Bu okulda olmasının tek nedeni annesinin böyle istemesi.

Bu lise olsaydı, bu ilk bölümün nasıl hissettirdiğini özetlemek için mükemmel bir yol gibi görünüyorsa, Guel alfa sporcusu olurdu. Kendini beğenmiş, kendini beğenmiş ve yanlış yapamayacağını düşünen büyük bir kliğe sahip. Aynı zamanda, “Benerit Grubunun üç kolundan birinin” varisi olan yüksek mevkili bir siyasi şahsın oğludur. Oh, aynı zamanda en iyi düellocu pilot, ya da o öyle düşünüyor.

Mobile Suit Gundam - Merkür'den Cadı - Guel

Miorine Rembran buna üzülmedi ve kaderinden kaçmaya çalıştı, ancak Suletta’nın müdahalesi sayesinde başarısız oldu. Şimdi Suletta’ya üzülüyor ama onu kısaca tanıdıktan sonra niyetinin saf olduğunu fark ediyor. Yine de Miorine bu düzenlemeden memnun değil. Kafası karışan Suletta, neden onun gibi biriyle evleneceğini sorar ve Miorine bunun kendi seçimi olmadığını ve bir düello sonucu olduğunu açıklar. Okuldaki her şey bir düello üzerinden halledilir; para, yetki, özür vb. Bu gösterideki düello, anlaşmazlıkları ve düzenlemeleri ele almak için tarih boyunca düelloların nasıl olduğuna benzer. Bu şovda çok daha fazla düello göreceğiz, bunun ne kadar önemli olduğunu göreceğiz.

Miorine, çeşitli sebzeleri yetiştirdiği “evine” çekilir. Saklanmak ve rahatlamak için gittiği yer onun yeri gibi görünüyor. Guel ve kliği, Miorine’i orada pusuya düşürmeye karar verir ve işlerin düşmanca olduğu yer burasıdır. Miorine bu anlaşmayı elinden geldiğince bitirmeye kararlıdır. Bu durumda Seletta, saf kalbini tekrar gösterir, duruma dahil olur ve garip yollarına rağmen Guel’e karşı durur.

Mobile Suit Gundam - Merkür'den Cadı - Miorine üzgünMobile Suit Gundam - Merkür'den Cadı - Miorine üzgün

Guel, Suletta’ya bu okulda olan her şeyin (yine) düellolarla yapıldığını açıklar. Kim en güçlüyse, neyin doğru neyin yanlış olduğunu belirler. Daha sonra Suletta’yı düelloya davet eder. Suletta kaybederse, okulu bırakmak zorunda kalır ve hiç tereddüt etmeden, Guel’in inanmamasına rağmen kabul eder. Sanırım prologu izlemedi.

Düello başlar, Guel bunu nasıl çabucak bitireceğiyle övünmeye başlar ve işler ilginçleşir. “Aerial” mobil giysili Suletta değil, Miorine. Kendisi için ayağa kalkıp bu evlilik anlaşmasını bitirmek istiyor. Bunun dışında, mobil bir takım elbiseyle sıfır deneyimi var. Guel onu biraz hırpalamaya başlar ve sonra Miorine’in mobil takımına nasıl geldiğini merak eden Suletta’ya bir kesim görürüz. Miorine’in ondan erişimi çaldığını fark ettiğinde çok heyecanlanmaz.

Mobile Suit Gundam - Merkür'den Cadı - Hava GundamMobile Suit Gundam - Merkür'den Cadı - Hava Gundam

Sonunda, Suletta bir “arkadaşının” yardımıyla seyyar giysiye doğru yol alır ve bir tür scooter üzerinde düello alanında sürerken görülebilir. Seyyar giysisinin çalınmasından hiç heyecan duymaz, kokpiti açar, Miorine’e kafa atar ve bu mobil giysinin kendisine ait olduğunu açıklar. Anten’in kendisine ait olduğunu ve Miorine’in dışarı çıkması gerektiğini söylüyor. Tabii ki, tüm bu başıboş konuşmalar, düelloyu izleyen herkesin duyabileceği iletişimlerden duyulabilir.

Rahatsız olan Guel, Suletta’nın ona olan üstünlüğünü herkese göstermek istediği için Suletta’nın tekrar rakibi olmasına izin verir. Bunun dışında işler istediği gibi gitmiyor. Suletta mobil takım Aerial’a pilotluk yaptığı anda işler değişmeye başlar. Mobil giysinin ekranı değişir ve balinaya benzer bir ses duyulabilir. Aniden, mobil kıyafet canlanır ve resmi olarak Gundam olarak adlandırabiliriz. Delling Rembran’ın girişte yok etmeye çalıştığı bir şey.

İlk olarak, Suletta Gundam’ın parçalarından bir kalkan oluşturur ve Guel’in saldırısını engeller, ardından aynı parçaları Guel’e ateş etmek için çağırır. Mobil takımını parçalara ayırıyor. Bir yandan da ona ne olduğunu merak ediyor. Bu adamın kelimenin tam anlamıyla hiç şansı yoktu. Suletta, bebekliğinden beri askeri pilotlu mobil kıyafetleri biçiyor (yine, bkz.

Mobile Suit Gundam - Merkür'den Cadı - ne olduMobile Suit Gundam - Merkür'den Cadı - ne oldu

Mobile Suit Gundam - Merkür'den Cadı - gün mahvolduMobile Suit Gundam - Merkür'den Cadı - gün mahvoldu

Kazanan ilan edilen Miorine, Suletta’nın pilot kıyafetinde düellonun galipinin ambleminin görünmesine neden olur. Miorine, bu kavganın kiminle evleneceği için olduğunu açıkladı. Suletta düelloyu kazandığından, o artık Miorone’nin Damatı! Suletta burada neler olduğunu anlamıyor ve bir kadın olduğunu söylüyor. Miorine, Suletta’nın geldiği yerin çok muhafazakar olması gerektiğini ve okulda işleri böyle yaptıklarını söyler.

Mobile Suit Gundam - Merkür'den Cadı - Tanıştığımıza memnun oldum damadımMobile Suit Gundam - Merkür'den Cadı - Tanıştığımıza memnun oldum damadım

Bölümün sonu!

İlk bölüm hakkında düşünceler

Evet, bu tipik bir Gundam şovu. Daha genç pilotlarla, siyasi yolsuzlukla, manipülasyonla ve ahlaki alt tonlarla tanıştık. Bunun dışında, gösteri güzel bir şekilde iyi çizilmiş ve karakterlerle önceki şovlardan daha hızlı ilişki kurabiliyorum. Tabii ki, Aerial Gundam harika görünüyor ve gelecek bölümlere nasıl dahil edileceğini görmek için sabırsızlanıyorum.

Umarım Gundam Aerial ve Suletta arasındaki bağlantı, seri devam ederken ve kaybolmazken ortaya çıkar. Bu da serinin bir diğer önemli noktası olacak gibi görünüyor.

Bunun bir okulda gerçekleşmesi fikrini ve ana karakterin kazara kokpite girmek veya savaş delisi bir pilot olmak yerine zaten mobil giysilerle bilgili olmasını seviyorum. Yine de, tüm siyasi saçmalık zaten derin ve Guel’in babasının, aile kaynaklarına erişmek için Miorine’nin babasını öldürmeye çalıştığını görebiliriz. Suletta’nın müdahalesi olmasaydı, işler farklı gidecekti ve bu, okula kaydolurken onun komplikasyonlarına neden olup olmayacağını merak ediyorum.

Son olarak, “Gundam’daki çocuk” kinayesinden bıkmış olsam da, Suletta’dan gerçekten zevk alıyorum. Masum, saf görünüyor, ancak karakteri söz konusu olduğunda göründüğünden daha fazlası var.

Odadaki file hitap etmek

Bunun hakkında konuşmanın kolay bir yolu yok; inan bana, her açıdan baktım ve bunu kafamda defalarca düşündüm. Ve bunu nasıl söylersem söyleyim birinin üzüleceğini anladım, işte başlıyoruz. Miorine’in Suletta’ya artık onun Damatı olduğunu söylediği kısım interneti ateşe verdi. Bir tarafta şovdan nefret eden insanlar var çünkü şov gey; öte yandan, LGBTQ hayranları bunu alkışlıyor. Gundam’da lezbiyenler olduğu için insanların büyülendiği noktaya kadar.

Elbette Suletta’nın panik içinde göründüğü ve “Ama ben bir kadınım” dediği kısmı gözden kaçırıyoruz ve açıkçası bunun bir parçası olmak istemiyor. Miorine, “burada bu tür şeyler olağandır” der gibi.

Mobile Suit Gundam - Merkür'den Cadı - Ben bir kadınımMobile Suit Gundam - Merkür'den Cadı - Ben bir kadınım

Mobile Suit Gundam - The Witch from Mercury ep01 inceleme-10Mobile Suit Gundam - The Witch from Mercury ep01 inceleme-10

Şimdi, tartışmanın her iki tarafını da daha az umursayabilirim. Ben Gundam hayranıyım ve şovu ne olduğu için izliyorum. Dolayısıyla burada her iki taraf da hatalıdır.

Miorine, Suletta’ya bu düellonun eşini belirlemek için olacağını açıklamış olsaydı, her şey daha farklı olabilirdi. Guel, bu düellonun Miorine’in eşinin kim olacağını belirleyeceğini açıklamış olsaydı, işler farklı bir şekilde sonuçlanacaktı. Biri Suletta’ya bu düellonun bu anlaşmayla ilgili olduğunu söyleseydi, kim bilir neler olurdu?

Bunun yerine, Guel ve Suletta arasında düello düzenlemesi yapıldı. Suletta kaybederse okulu bırakmak zorunda kalacaktı. Suletta, annesinin bu okula gelmesini istediği için bunun olmasını istemedi. Ve şimdiye kadar gördüğümüz gibi, annesinin onun üzerinde büyük etkisi var. Bunu istemiyordu.

Temsil harika, ancak bunun merkezindeki mesele rızadır. Suletta ne olduğunu tam olarak bilmeden kavgaya girdi ve bu nedenle nişana rıza gösteremedi. Bu, eşcinsel ilişkilere “kandırılmak” gibi zararlı bir mecaz da dahil olmak üzere daha büyük sorunları temsil ediyor.”

Suletta’nın hiçbir fikri yoktu, Guel’i susturmak ve ona bazı konuları öğretmek istedi, “annen sana öğretmedi mi?” dedi. “Öyle davranamazsın!” “Ama yanlış olan şey yanlış!” Şimdi, o Miorine’in damadı ve okuldaki en iyi düellocu ve belki de bu işe yarayabilir. Belki de olmaz. Tüm bunların nasıl sonuçlanacağını görmek istiyorum ve bunun diziyi nereye götüreceğini merak ediyorum, eşcinsel olup olmadığına bakılmaksızın.

Ayrıca, yorumlarda veya Twitter’da bu inceleme hakkında, herhangi bir kısmı hakkında konuşmaktan çok mutluyum.oyun-4