Chandra gözlemevinin resmi sayfasında bildirildiği üzere, James Webb uzay gözlemevi tarafından elde edilen görüntüler Chandra X-ışınları ile desteklendi.James Webb, gökbilimciler için mevcut olan en gelişmiş teleskoptur. Son derece ayrıntılı görüntüler çekmenize ve yıldızların, gezegenlerin ve gaz ve toz bulutlarının spektroskopik analizini yapmanıza olanak tanır. Ancak sadece kızılötesi ve kırmızı aralıklarda gözlem yapabilir.

Görüntülerinin birçoğu, Chandra yörünge gözlemevi tarafından elde edilen görüntülerle birleştirildi. Chandra, 1999 yılında piyasaya sürülen ve aşırı ısıtılmış gaz ve süpernova kalıntıları gibi yüksek enerjili foton kaynaklarını gözlemlemenizi sağlayan bir X-ışını teleskopudur.Birleştirilmiş görüntüler sahte renklerde, X-ışını kaynakları mor renkte ve “James Webb” tarafından çekilenler geri kalanıyla gösteriliyor. Diğer şeylerin yanı sıra, gökbilimciler Cartwheel Gökadası ve Karina Bulutsusu’nun bir görüntüsünü gösterdiler.

Böylece bilim adamları, aynı anda birkaç teleskop kullanarak tüm aralıklarda gözlem ihtiyacını göstermeyi umuyorlar.genel-22