Ülkenin her köşesine bağlantı sağlamak amacıyla hükümet, önümüzdeki 500 gün içinde Rs’lik bir yatırımla 25.000 yeni kulenin kurulmasını onayladı. 26.000 crore, Birlik Haberleşme, Elektronik ve Bilgi Teknolojileri ve Demiryolları Bakanı Ashwini Vaishnaw söyledi.

Vaishnaw, duyuruyu 1 Ekim’de başlayan ve Pazartesi günü sona eren üç günlük “Devlet Bilişim Bakanları Dijital Hindistan Konferansı”nda yaptı.

İlk gün, Vaishnaw başkanlığında Eyaletler ve Birlik Bölgeleri ile Dijital Hindistan girişimlerinin kilit öncelikli alanları hakkında ayrıntılı tartışmalar yapıldı. Elektronik ve Bilgi Teknolojisinden Sorumlu Devlet Bakanı Rajeev Chandrasekhar ve İletişimden Sorumlu Devlet Bakanı Devusinh Chauhan ve Andhra Pradesh, Assam, Bihar, Madhya Pradesh, Gujarat, Goa, Manipur, Uttarakhand, Telangana, Mizoram gibi 12 eyalet ve UT’den BT bakanları, Etkinliğe Sikkim ve Puducherry katıldı.

Vaishnaw, kapanış konuşmasında, bağlantının Dijital Hindistan ve ülkenin her köşesine ulaşması için hayati önem taşıdığını belirtti. Rs olduğunu açıkladı. Salı günü Elektronik ve Bilişim Bakanlığı tarafından yayınlanan resmi bir açıklamaya göre, önümüzdeki 500 gün içinde 25.000 yeni kulenin kurulması için 26.000 crore onaylandı.

Başbakan Gati Shakti’ye hızlı katılımlarından dolayı tüm eyaletleri ve UT’leri tebrik etti. Ayrıca, devletlere Rs değerinde sermaye harcaması için özel yardımın olduğunu da paylaştı. 2.000 crore desteklendi.

Devletleri proaktif olmaya ve eyaletlerindeki işletmeleri çekmek için iş dostu politikalar yapmaya teşvik etti. Sabka Saath ve Sabka Vikas’ın sloganına vurgu yaparak, Dijital Hindistan’ı daha üst seviyeye çıkarmak ve AatmaNirbhar Bharat ve Trilyon Dolarlık Dijital Ekonomiyi gerçekleştirmek için büyük ve küçük tüm eyaletlerden ve UT’lerden gelen taahhütlerin hayati önem taşıdığını belirtti.

İkinci gün MeitY, ‘BT Kuralları, Çevrimiçi Oyun ve Veri Yönetişimi’, ‘Dijital Hindistan Bhashini ve Dijital Ödeme’ ve ‘MyScheme ve Meri Pehchaan’ gibi önemli konular hakkında üç oturum düzenledi.

MyScheme’de uygunluk / profil tabanlı hizmet keşfi ile ilgili demo gösterildi. Sonuç konuşmasında, Sekreter, MeitY, Alkesh Kumar Sharma Devletleri ve UT’leri politikalarını Merkezi Hükümet tarafından yayınlanan ve yapılmakta olan politikalarla uyumlu hale getirmeye teşvik etti. Ayrıca, Devletlerin ve UT’lerin, daha fazla yaşam kolaylığı ve iş yapma kolaylığı ile sonuçlanan vatandaş merkezli ve iş merkezli hizmetleri iyileştirmek için Merkezi Hükümetin en son girişimlerinden yararlanmaları gerektiğini söyledi.

Üçüncü günde MeitY, ‘Başlangıçları 2. Kademe Şehirlere Çekmek ve Onları Sürdürmek’, ‘Gelişmekte Olan Teknolojinin Kamu Hizmetlerinde Kullanımı’, ‘Hindistan’ı Yetenek Ülkesi Yapmak’, ‘Devletlerde Dijital Yönetimin Gerçekleşmesi’ ve ‘Dünya için Hindistan-Yarı İletken Ülke Olarak Hindistan’.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8