Hindistan’daki Apple iPhone kullanıcıları yakında 5G hizmetlerinden yararlanabilecekler. Airtel’in Baş Teknoloji Sorumlusu Randeep Sekhon’un, iPhone modellerine sahip Airtel müşterilerinin yakında 5G ağlarını kullanabileceklerini doğruladığı bildirildi. Cupertino merkezli dev, ülkede 5G testleri yürütüyor ve Airtel’in şirket için ağlar kurduğu bildiriliyor. 5G telekom hizmetleri, geçen hafta Delhi’deki Hindistan Mobil Kongresi sırasında Hindistan’da başlatıldı. Airtel’in 5G hizmetleri şu anda Delhi, Mumbai, Varanasi ve Bangalore dahil sekiz şehirde mevcuttur.

göre bildiri Indian Express tarafından Apple şu anda Hindistan’da 5G hizmetlerini test ediyor. Airtel’in Baş Teknoloji Sorumlusu Randeep Sekhon, ülkedeki iPhone kullanıcılarının yakında Airtel’in 5G ağlarına erişebileceklerini söyledi. Rapor, Sekhon’un “Apple şu anda Hindistan’da 5G’yi test ediyor; test etmeleri için özel ağlar kurduk”.

Sekhon’un Airtel’in 5G’nin akıllı telefonlarda çalışmasını sağlamak için kablosuz (OTA) güncellemesi göndermeyeceği bildirildi. Raporda, bunun yerine cep telefonu üreticisinin 5G’yi etkinleştirmek için bir yazılım güncellemesi yayınlaması gerekiyor.

Şu anda Hindistan’daki iPhone modelleri ülkedeki 5G ağına erişemiyor. Binaen Apple’a, iPhone 12 modelleri veya sonraki sürümleri, belirli operatörlerin 5G hücresel ağlarıyla çalışır. 5G’ye erişim, bir OTA güncellemesi ile iPhone modellerinde açılabilir.

Başbakan Narendra Modi, geçen hafta Hindistan Mobil Kongresi’nin açılış töreninde Hindistan’da 5G telekom hizmetlerini başlattı. Airtel, belirli Hint şehirlerinde 5G hizmetlerini başlatırken, Reliance Jio 5 Ekim’den itibaren beta denemesine başlayacak.

Reliance Jio’nun 5G hizmetleri ilk olarak Diwali tarafından Delhi, Mumbai, Chennai ve Kalküta’da sunulacak. Reliance Industries Başkanı Mukesh Ambani, Aralık 2023’e kadar Hindistan’da uygun fiyatlı 5G hizmetleri sunmaya söz verdi. Bu arada Airtel 5G, Delhi, Mumbai, Varanasi, Bangalore, Chennai, Haydarabad, Siliguri ve Ahmedabad olmak üzere sekiz şehirde piyasaya sürüldü. Mart 2024’e kadar tüm Hindistan kapsama alanı vaat edilerek, önümüzdeki yıl Mart ayına kadar daha fazla şehrin hizmet alması bekleniyor. Şirket, 5G açık artırmaları bittikten hemen sonra Ericsson, Nokia ve Samsung ile 5G dişli siparişleri vermişti.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8