Avrupa Parlamentosu, 4 Ekim Salı günü Strazburg’da, Avrupa ülkelerinde ortak bir şarj cihazı lehine. O zaman 2024’ün sonunda, tüm taşınabilir elektronik cihazların bir USB-C konektörü ile donatılması gerekecek Avrupa topraklarında evrensel bir şarj cihazı tanıtmak için. bir haber Apple’ı memnun etmeyen ve Yıldırım kabloları.

Avrupa Birliği evrensel şarj cihazının bir USB-C konektörü olacaktır

Direktif “elektronik cihazlar için evrensel şarj cihazları” tarafından genel kurulda kabul edildi 602 lehte, 13 aleyhte ve 8 çekimser oyla. Avrupa Parlamentosu yaptığı basın açıklamasında ” [la directive] kayıt ol e-atıkları azaltmak için daha geniş bir AB çabası ve tüketicileri daha sürdürülebilir seçimler yapmaya teşvik etmek “.

Aynı kategoride

Beyaz Saray'a Genel Bakış.

ABD, Çin’e cips ihracatına karşı sert önlemler almak üzere

Bu yeni yükümlülükler Avrupa Parlamentosu tarafından oylanırsa, metnin tamamen kabul edilmesinden önce hala birkaç adım var. O özellikle gerekir Avrupa Konseyi tarafından onaylanacak sonra Parlamento Başkanı ve Konsey Başkanlığı tarafından imzalanan.

Şarj cihazı üretiminin çevresel etkisini azaltmak

Avrupa Parlamentosu adına, amaç, yeni şarj cihazlarının üretimini azaltmaktır. kuruma göre bu yeni yükümlülükler şarj cihazlarının daha fazla yeniden kullanımı ve tüketicilere yardımcı 250 milyon Euro’ya kadar tasarruf edin gereksiz şarj cihazı alımlarında yılda “. Avrupa’da, atılan ve kullanılmayan şarj cihazları yaklaşık olarak Yılda 11.000 ton elektronik atık.

İki yıllık ürün satan firmaların listesi yeni düzenlemelere uymak uzun. Cep telefonları, tabletler, kameralar, kablosuz kulaklıklar ve kulaklıklar, taşınabilir konsollar, hoparlörler, e-okuyucular, klavyeler, fareler ve GPS standartlara uymak için USB-C tipi bağlantıya sahip olmalıdır. Dizüstü bilgisayarlar olacak 2026’nın başına kadar geçiş yapmak için.

elma somurtması

Hap Apple’da kötü gitme riski. Kaliforniyalı üretici, cihazlarının büyük çoğunluğunda Lightning kabloları kullanır, Avrupa Birliği şartlarına uymak zorunda kalacak. Yine de teknoloji devi USB-C’ye karşı değilbu teknolojiyi tabletlerinin pro sürümünde ve bu bilgisayarların bazılarında kullanır.

Apple, bu yükümlülüğün yenilik için bir engel. Ağustos 2021’de Avrupa Komisyonu Lightning limanı olayını incelemeye başladığında, Cupertino merkezli şirket, ” bir milyardan fazla Apple cihazında Lightning bağlantı noktası var. Mevzuat, yüz milyonlarca cihazı kesintiye uğratarak doğrudan olumsuz bir etkiye sahip olacak ve benzeri görülmemiş bir e-atık hacmi yaratmak “. Çevre için endişe kapsamında bir pazarlama argümanı.

Evrensel bir şarj cihazının tanıtımına rağmen Apple’ın zevkine göre değilo ve diğer tüm üreticiler 2024 yılına kadar Avrupa topraklarındaki yeni direktiflere uymak zorunda kalacak. USB-C’nin bu standardizasyonu sona eriyor Avrupa Parlamentosu için 13 yıllık mücadele. Malta İşçi Partisi Milletvekili Alex Agius Saliba, hemicycle’dan memnun, ” bu düzenlemeler için on yıldan fazla bekledik, ancak sonunda mevcut şarj cihazlarını geçmişte bırakın “.genel-16