Avrupalı ​​​​telefon şirketleri Big Tech ile savaşı kazanmaya hazır, işte nasıl

Avrupalı telekom sağlayıcılar, on yıl süren mücadelelerini kazanmaya hazır Büyük Teknoloji Sempatik AB düzenleyicileri ve bloğun endüstri ve düzenleyici kaynaklara göre ABD teknoloji devlerini dizginleme çabaları sayesinde ağ maliyetlerini ödeyin, AB’nin henüz küresel bir standart belirlememiş en güçlü hamlesi.

Deutsche Telekom, Turuncu, telefonTelecom Italia ve büyük operatörler, özellikle en büyük altı içerik sağlayıcı veri internet trafiğinin yarısından biraz fazlasını oluşturduğundan, bunun adil bir paylaşım katkısı olduğunu söylüyor.

Alfabe Inc birimi Google, Netflix Inc, Meta, Amazon.com Inc ve diğer teknoloji devleri ise bu fikri reddediyor. Bazıları bunu bir internet trafik vergisi olarak reddederken, bir şirket eski muhafızı desteklemek için bir endüstriden uygun parayı alma teklifi olarak bile nitelendirdi.

Big Tech’in ağ maliyetlerini omuzlama savaşı Güney Kore’den Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar sürdü.

Ayrıca Okuyun

Google, Hindistan'da en çok telif hakkı ihlali şikayetleriyle ilgili 550000'den fazla içeriği kaldırıyor
Nodal siber düzenleyici, siyasi partiler tarafından sosyal medyanın kötüye kullanımını evcilleştirebilir

Tartışmalara aşina olan dört kaynak, son yıllarda mahremiyete ilişkin önemli kuralları ve ABD teknoloji devlerinin gücü üzerindeki diğer kısıtlamaları başarıyla geçen 27 ülkeli bloğun ağ maliyetleri konusunda küresel bir standart belirlemek için yeni bir şansa sahip olacağına inandıklarını söylüyorlar. .

Bir telekom şirketinin üst düzey yöneticisi, “10 yıl önce bugün adil olmayan durum sürdürülemez” dedi. “Değişen şey, ilk defa hep birlikte yapıyor olmamız.”

Büyük Teknoloji yöneticileri bir kavgaya hazırlanıyor. Büyük bir teknoloji şirketinden bir kaynak, “Telekomünikasyon iş modelinde, diğer sektörlerden sübvansiyon talep etmeyi haklı çıkaracak bir başarısızlığa dair herhangi bir kanıt göremiyoruz” dedi. “Bu şantaj, ekonomi değil.”

Barclays’e göre, maliyetlerin geri kazanılması için bir araç sağlayan AB mevzuatı, telekom endüstrisi için yıllık 3 milyar avroluk (2.93 milyar dolar) bir beklenmedik düşüşle sonuçlanabilir.

Bununla birlikte, AB endüstri şefi, telekom yöneticilerinin, sektörün düzenleyicileri kazanıyor olabileceğine dair en açık işaret olarak adlandırdıkları şeyde Thierry Breton yasa tasarısı hazırlamadan önce her iki taraftan da geri bildirim isteyeceğini söyledi.

Bir telekom sektöründen bir kaynak, “Böyle bir şeye başladıklarında, bunun devam ettiği ve ciddi olduğu anlamına gelir. Bu, altı ay önce dokunulmaz bir tabuydu” dedi.

Bununla birlikte, Avrupa endüstriyel şampiyonlarının bir savunucusu olan Breton, görev süresi 2024’te sona ermeden önce yasayı geçirmek için adımlarını hızlandırmak zorunda kalacak.

GSMA telekom lobi grubu sözcüsü, “Big Tech’in şu anda masaya gelmek için hiçbir teşviki olmadığı için müzakere gücünde büyük bir dengesizlik var” dedi. “Bu yüzden onları bunu yapan bir yasama mekanizmasına ihtiyacımız var.”

Komisyon, konuya aşina olan bu kaynaklara göre, veri akışına dahil olan tüm aktörlerin açık internet kavramını baltalamadan bağlantı altyapısının finansmanına katkıda bulunmasını sağlamak için çalışıyor.

NET TARAFSIZLIK

Google, “gönderen öder” ilkesi olduğunu söylediği şeyden caydırıcı olmuştur.

Böyle bir hareket, bloğun net tarafsızlığını bozar veya internet erişimini açar ve tüketicilere zarar verir. Matt BrittinGoogle’ın EMEA başkanı bu hafta başlarında bir konferansta söyledi.

Telekom operatörleri bu tür endişeleri reddetti. Reuters’in görüştüğü telekom yöneticileri, trafiği engellemeye yönelik bir plan olmadığını ve amacın yalnızca en büyük oyuncuların artan ağ maliyetlerine katkıda bulunmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili üç kaynağa göre, telekom operatörlerine yapılacak herhangi bir ödeme, yalnızca belirli bir eşiği aşan büyük içerik sağlayıcılarla sınırlandırılabilir. Küçük bir şirket hiçbir şey ödemek zorunda kalmayacak, diye eklediler.

Kaynaklar, bazı sağlayıcıların kapsamlı bir anlaşma yapmak yerine teknoloji şirketleriyle pazara özel anlaşmalar konusunda pazarlık yapmak istediğini söyledi.

Teknoloji şirketleri, önbellekler, veri merkezleri ve deniz altı kabloları oluşturmaya ve içeriği daha verimli bir şekilde sunmak için teknolojiye yatırım yaptıkları milyarlarca dolara işaret ediyor.

“Türkiye’de 700’den fazla önbelleğe alma konumu işletiyoruz. Avrupabu nedenle tüketiciler Netflix’i izlemek için internet bağlantılarını kullandıklarında, içerik uzun mesafeler kat etmiyor” dedi bir Netflix sözcüsü.

AB’nin her yerde 5G’ye sahip olma hedeflerini gerçekleştirmek ve Gigabit 2030 yılına kadar ev bağlantıları, telekom şirketlerinin yüksek borç yükü taşırken yüz milyarlarca avro yatırım yapması gerekecek.

Deutsche Telekom’un 100 milyar avronun üzerinde borcu varken Telefonica’nın 40 milyar avronun üzerinde borcu var. İki kaynak, herhangi bir yeni AB yasasının, paranın ağa girmesini ve borcunu ödememesini sağlamak için büyük olasılıkla kısıtlamaları olacağını söyledi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9