ABD’li bilim adamları, havacılık yakıtı üretmek için ligninin başarılı bir şekilde kullanıldığını bildirdiler. Çalışma Joule dergisinde yayınlandı.Lignin, bitki hücre duvarlarının sert kısımlarının bir parçasıdır. Biyoyakıt üretimi için kullanmak zordur, bu nedenle genellikle ısı veya enerji elde etme sürecinde basitçe yakılır. Önceki çalışma, oksijen içeriği %27 ila %34 arasında değişen lignin yağları üretmişti, ancak yakıt olarak endüstriyel kullanım için oksijen içeriği %0,5’ten az olmalıdır.

Bilim adamları, bir molibden karbür katalizörü kullanarak, yaklaşık %1’lik bir oksijen içeriği elde etmeyi başardılar. Lignin, jet ve uçak motorlarına yakıt sağlamak için gereken en büyük doğal yenilenebilir aromatik hidrokarbon kaynağıdır. Kullanımı, havacılık endüstrisinin karbon emisyonlarını azaltma konusundaki daha önceki taahhüdünü yerine getirmesini sağlayacaktır. Bilim adamları ayrıca yöntemlerine göre işlenen ligninin geleneksel yakıt sistemleriyle uyumlu olduğunu da gösterdiler. Aynı zamanda, yöntemde asil metaller kullanılmadığından, lignin işleme maliyeti çok makul olacaktır ve yüksek verim, büyük miktarlarda yakıt elde etmeyi mümkün kılacaktır.

Çalışma, ABD Enerji Bakanlığı Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı (NREL), Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve Washington Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından gerçekleştirildi.genel-22