Firefly Aerospace, bir Alfa roketini başarıyla fırlattı ve yörüngeye yedi adet mini araştırma uydusu yerleştirdi. Bazıları NASA’nın çıkarları doğrultusunda fırlatıldı, ayrıca İspanya ve Yunanistan’da oluşturulan uydular da var. Fırlatma, ABD Uzay Kuvvetleri Wadenberg üssünden yapıldı.Alpha roketi hafif bir rokettir, yani yaklaşık 1,2 ton yük fırlatabilir. Bu ikinci roket fırlatma, ilki geçen yıl Eylül ayında gerçekleşti, ancak roket, motorlardan birinin arızalanması nedeniyle fırlatıldıktan sonra patladı. Bu sefer her şey sorunsuz gitti. Görevin adı Alpha Flight 2: To The Black.

Aynı zamanda, fırlatma başlangıçta 30 Eylül sabahı için planlandı, ancak roket motorları fırlatıldıktan hemen sonra kapatıldı – otomatik durdurma sistemi çalıştı. Bunun nedenleri açıklanmadı, şirket sadece bu tür davranışların güvenlik sistemi tarafından sağlandığını bildirdi.

Firefly Aerospace, küçük uydu fırlatma pazarının bir parçası olmayı planlıyor. Her lansmanın değeri 15 milyon dolar. Böylece şirket SpaceX, Rocket Lab, Virgin Orbit ve Astra ile rekabet etmeyi planlıyor. Firefly Aerospace, merkezi Austin, Teksas’ta bulunan özel bir havacılık şirketidir.genel-22