La Bussi

resim: Arianne Lara Carillo

Bir hafta önce, yeni bir otobüs maskotu mutlu bir şekilde kendini sundu İspanya’da Barselona’nın dışında bir şehir olan Sabadell’de dünyaya. Bazıları için büyük, benzersiz ve renkliydi; je ne sais quoi. Ben, diğerleri gibi, Pixar’ın İspanyol tarzı Baymax’ına benzediğini düşündüm. Diğerleri maskot tarafından şaşkına döndü, hatta onu kabuslar olarak adlandıracak kadar ileri gitti.

Sonunda, eminim Sabadell’in yeni otobüs maskotu olurdu bir sıçrama yaptı üzerinde sosyal medya bir şekilde veya başka bir şekilde. Ancak, adı “Bussi” nedeniyle mutlak bir gelgit dalgası yaptı. En son argoyu her zaman en son öğrenen biri olarak, üzerinde fazla düşünmedim. Sadece komik bir isim olduğunu düşündüm. Ancak, editörüm geldiğinde beynim patladı. tsked tsked ve bana benzer şekilde yazılmış bir kelimenin tanımını iletti Kentsel Sözlük. Bakman için seni bırakacağım.

Tesadüf, birçok LGBT topluluğundan Twitter’da Bussi’ye (maskot) zevke, bolca kahkahaya, kafa karışıklığına ve sadakat yeminine yol açtı ve şimdi nedenini anladım.

Bussi'yi çağıran bir Buzzfeed makalesinin ekran görüntüsü "yeni bir eşcinsel ikonu."

Ancak iki dil bilen İspanyolca bilen ve İspanya’da yaşayan biri olarak size garanti edebilirim ki şehrin yeni otobüs maskotunun adı “Bussi”dir. kesinlikle hayır İngilizce yazımıyla ilişkilidir. Sadece burada aynı anlama gelmiyor.

Aslında Bussi’nin adı tamamen farklı bir anlama geliyor. Agustí Hurtado olarak, Illa Escola d’Art ve DissenySabadell’de bir sanat ve tasarım okulu olan Cuma günü bir telefon görüşmesinde bana maskotun adının İspanyolca ve İngilizce’de aynı anlama gelen “otobüs” ve “sí” anlamına gelen “sí” kelimelerinin birleşiminden oluştuğunu söyledi. İspanyolca’da “evet”. Başka bir deyişle, İspanyolca’da gerçek bir kelime olmayan Bussi veya KatalancaSabadell’de de konuşulur, “otobüse evet” anlamına gelir.

Neden? Niye? Çünkü Bussi’nin tüm fikri, şehirdeki çocuklar arasında toplu taşıma araçlarının, özellikle de otobüslerin kullanımını teşvik etmektir. Maskottaki renkli çizgiler aslında Sabadell’deki otobüs hatlarını gösteren haritalarda kullanılan renklerle aynı.

“İsim sorunu mu? Bu tamamen elimizden kaçtı çünkü tabii ki ABD’ye o kadar özel bir jargon, aklımızdan bile geçmedi” dedi Hurtado İspanyolca. “Yine de biraz komik.”

Bussi ve ismine verilen tepkiler hakkında konuşması istendiğinde, yerel şehir yönetimi Gizmodo’ya tartışmalar hakkında yorum yapmayacağını söyledi.

“La Bussi”nin Arkasındaki Gerçek Hikaye

Hurtado’ya göre Bussi, sanat okulu ve yerel otobüs şirketi tarafından ortaklaşa düzenlenen bir yarışmanın sonucuydu. Ulaştırmalar Urbans de Sabadellveya TUS. Okulun TUS ile uzun bir işbirliği geçmişine sahip olduğunu ve geçmişte şirketin otobüsleri için dış ve iç tabelalar, otobüs kartlarını saklamak için kılıflar ve promosyon katalogları oluşturduğunu açıkladı.

Geçen eğitim-öğretim yılında okula gelen TUS, çocuklara otobüste yaşlılara koltuk vermelerini göstermek gibi sürdürülebilir toplu taşıma ve uygarlığı teşvik etmek için çocuklara ev sahipliği yaptığı etkinlikler için bir maskot istediğini söyledi. Hurtado kabul etti ve öğrenciler, profesörlerinin rehberliğinde görevi üstlendiler.

Jüri tarafından değerlendirilen yaklaşık 30 maskot önerisi sunuldu. Jüri bir dizi finalist seçti ve bunlardan, öğrenci Arianne Lara Carrillo’nun tasarımı kazanan olarak seçildi. O ve diğer finalistler küçük bir para ödülü aldı. Carrillo’nun büyük ödülü, bir şirket tarafından benimsenen ve şehirde kullanılan çalışmasını görmekti.

“Buradaki haber, Twitter’daki bir nefretçinin maskotu sevip sevmemesi olmamalı. Hurtado, Gizmodo’ya verdiği demeçte, Bussi’nin İspanyol sosyal medyasında aldığı bazı olumsuz tepkilere atıfta bulundu. “Genç yetenekler, eğitilen yetenekler için şirket adına cesur bir bahis.”

Maskotun adından sonra herkesin aklına gelen Hurtado için başka bir sorum vardı: Tam olarak ne? oldu Bussi? bu yorumlar hiçbir ilişkisi olmamıştır. Bazıları sevimli ve sevimli bir robot olan Baymax’a benzediğini söylerken, diğerleri onu bir şeytani palyaçoya benzetti. BT. Hurtado, bazılarının bunun bir uzaylı olduğunu söylediğini, bazılarının ise Sabadell’in şehir armasındaki sebze olan soğan olup olmadığını sorduğunu belirtti.

Maskot 'La Bussi' başlıklı makale için resim  Toplu Taşımayı Teşvik Ediyor, Bu yüzden Aklınızı Oluktan Çıkarın

Görünüşe göre, Bussi bunlardan hiçbiri değil. Yarışmanın galibi Lara, maskotu yaratırken deniz hayvanlarından ilham aldı. Yine de, mümkün olduğu kadar az bilinen çağrışımla bir maskot yaratmak istediğinden, tamamen yeni bir şey yaratmaya karar verdi: hayali bir hayvan.

“Sunum günü, çocukların hepsi sorardı [Bussi], ‘ama sen nesin?’ Sanki ‘köpek değilsin, ejderha değilsin, kedi değilsin, nesin sen?’ diyorlardı” dedi Hurtado. “Ve sonra onlara, ‘Bussi sizin hayal gücünüzün düşündüğü gibi’ derdim.”

Aslında, Hurtado’nun söylediği gibi, çocuklar Bussi’yi çok sevdiler ve hepsi onunla oynamak ve onunla fotoğraf çekmek istedi. Ayrıca sosyal medyada bir çocuğun korkudan Bussi’den kaçıyormuş gibi göründüğü bir videoya da değindi. Çocuk korkmadı, dedi Hurtado, Bussi ile oynuyordu. Bussi koşamıyor, ki bu kostümün içinde olması bekleniyor.

İspanya’da Olumsuz Tepkiler

Bussi’nin İngiliz sosyal medyasını aydınlatması gibi İspanya’da da sosyal medyada yankı uyandırdı. Bussi’nin adını büyük bir olay haline getiren İngilizce’deki tepkilerin aksine, reaksiyonlar İspanyolca’da maskotun görünüşüne odaklanılmıştır ve bazıları türden daha az.

Örneğin Diana Gómez, Netflix’in İspanyolca dilindeki dizisinde baş karakteri oynamasıyla tanınıyor. kediotu, tweetlendi Katalanca’da Sabadell’de ikametgah olarak kayıtlı olduğunu söylerken biraz endişeli hissettiğini söyledi. Yerel basına göre, sosyal medyadaki diğerleri Bussi’nin korkutucu olduğunu ve aşırı kilolu bir böceğe benzediğini söyledi. Vanguardia. Merak etmeyin bunlar da var İspanya’da Bussi stantlarımaskotu bir anahtarlıkta veya bir peluş olarak isteyenler de dahil.

Sosyal medyadaki insanlar ayrıca, Sabadell’in ilk kez manşetlere çıkmadığına ve bazılarının söylediği gibi, aynı fikirde olmasam da utanç yarattığına dikkat çekti. 2013’te bir grup Sabadell vatandaşı, Güney Koreli sanatçı Psy’nin ünlü şarkısı “Gangnam Style” başlıklı kendi versiyonlarıyla bir video yaptı. “Compra en Sabadell” veya “Sabadell’den satın alın.” Video, doğal olarak insanları şehirde alışveriş yapmaya teşvik etmeyi amaçlıyordu. görünüşe göre sadece yaratmayı başardı utanç, öfke ve tartışma.

Hurtado, Bussi’ye gelince, okulun maskotun nefret edenlerden aldığı eleştirileri beğenmediğini, özellikle de sanatın öznel olduğu düşünüldüğünde. Ayrıca yerel şehir yönetiminin hiçbir şey ödemediğini vurguladı. Bussi için, bazılarının İspanyol sosyal medyasında söylediklerinin aksine. Öğrenciye otobüs firması tarafından küçük bir para ödülü verildi çünkü onun işi kullanıldı, ama o kadar.

“Böyle bir şeyi başlattığınızda, tüm dünyanın bir fikrinin olması kaçınılmazdır” dedi. “Aslında gerçekten komik meme tepkileri oldu. Esprili bir bakış açısıyla, bu memlere de gülebiliriz. Ancak iş, nefret dolu yorumlara, insanların ‘beğendim’ veya ‘beğenmedim’ dediği yorumlara gelince, bu özneldir.”

Hikayenin ahlaki: Eğleniyorsa gülmek güzeldir. Ancak, dışarı çıkıp hakaret etmeden veya nefret ettiğimizi söylemeden önce her zaman durmalı ve mümkünse bir şey hakkında daha fazla bilgi bulmaya çalışmalıyız. Bu durumda öğrendiğimiz gibi, bunun arkasında kimin olabileceğini asla bilemezsiniz.

Şimdi hepinizin buraya gelme sebebi olan Bussi’nin daha fazla fotoğrafı için. Tıklayın ve alacaksınız.

genel-7