Abby ve Gretchen yan yana oturup donmuş yoğurt yiyorlar.

resim: Amazon Stüdyoları

Lise cehennem olabilir hatta herhangi bir doğaüstü müdahale olmadan. Ama ne zaman olur bir gerçek iblis işgal eder ve tehdit eder hatta en sadık genç ittifaklar? En İyi Arkadaşımın Şeytan Çıkarması bizi geçirir bu kutsal olmayan senaryoaşırı tanıdık hikayesini neredeyse telafi eden büyüleyici bir oyuncu kadrosuyla.

Abby (Elsie Fisher’ın Sekizinci sınıf, Kale Kayasıve Netflix’in acımasız Teksas Testere Katliamı) ve Gretchen (Amiah Miller Su Adamı ve Maymunlar Gezegeni için Savaş) o kadar cana yakınlar ki birbirlerine “LYLAS” derler ve “seni abla gibi seviyorum”un genç kız kısaltmasını sözlü bir sevgi ifadesine dönüştürürler. Hayat mükemmel değil – Gretchen’in ailesi yakında başka bir eyalete taşınacak – ama en azından arkadaş grubunun diğer üyeleriyle birlikte birbirlerine sahipler: Margaret (Rachel Ogechi Kanu) ve Glee (Ayın ÜzerindeCathy Ang), benzer şekilde birbirine bağlı. Hepsi, Yahudi olan Abby’nin burslu öğrenci olduğu aynı Katolik okuluna gidiyorlar – onu bu lüks, İsa’yı öven ortamda uyumsuz biri haline getirmek için güvenilebilecek iki unsur, ancak sonunda Abby’nin arka koltukta oturması. En İyi Arkadaşımın Şeytan Çıkarması‘nin en acil sorunu: Zaten bir Ouija seansı içeren bir pijama partisi sırasında asidi yüksek olan Gretchen, terk edilmiş bir evi keşfederken aç bir iblisle karşılaşır.

Gretchen’ın sahiplenmesi, beklenen korku filmi biçimlerinde (gece terörü, mermi kusma, seyircinin önünde işemek – Regan MacNeil gurur duyardı!) manipülatif ve şaşırtıcı derecede zalime karşı tatlı ve sempatik. İle birlikte Cincibiraz fundalar, kötü kızlarve Jennifer’ın vücudu hepsi anlatıda mevcut, bu da genç iblis hikayesini (hem mecazi olarak hem de kelimenin tam anlamıyla konuşlandırılıyor) daha da tahmin edilebilir hissettiriyor.

En İyi Arkadaşımın Şeytan Çıkarması Çılgın Ama Çok Tanıdık başlıklı makale için resim

resim: Amazon Stüdyoları

buna yardımcı olmuyor En İyi Arkadaşımın Şeytan Çıkarması 1988’de geçiyor ve bu, dönemin şeytani panik (beğenmek yabancı şeyler‘en son sezon yaptı) ama bunun yerine esas olarak film müziğini ve Gretchen’in hacimli saç modelini bilgilendirmeye ve cep telefonlarının ve internetin yokluğu için bir neden vermeye hizmet ediyor. Bu noktada, 80’ler nostaljisine yaslanacaksanız, Boy George’un ezmeleri ve donmuş yoğurt tüketimi ve filmin yanı sıra masaya bir şeyler getirmelisiniz. hemen hemen Abby ve Gretchen’ın kendilerinin de korku hayranları olduğunu öne sürüyor, ancak bu öğeyi senaryodaki birkaç geçici referansın ötesinde asla araştırmaz. Başka bir kaçırılmış fırsat gibi geliyor.

Yetişkin ebeveynlerin ve öğretmenlerin çoğu En İyi Arkadaşımın Şeytan Çıkarması Abby’nin kelimenin tam anlamıyla yardım isteyecek kimsesi kalmadığında başvurduğu yarı-otorite figürü dışında ya yoklar ya da destek vermiyorlar. Aynı zamanda filmin en şaşırtıcı karakteri: Christian Lemon (Christopher Lowell of PARILTI ve Babanla Nasıl Tanıştım), bir İsa ucubesi motivasyonel konuşmacı/performans vücut geliştiricisi (videolara bakın Evanjelik Güç Ekibi Buradaki gerçek hayattan ilham almak için) şeytani mülkiyet hakkında bir veya iki şey bilenler. İnanmayan Abby’ye “Vurgulama, aslında düşündüğünden çok daha yaygın” diyor ve buna ek olarak, izleyiciye ani bir hatırlatma yaparak genç bir kızın bir genç tarafından işkence gördüğü bu filme. iblis de bir komedi olmak ister. Yerleşik ton, geçişi pek desteklemiyor, filmi yapan herkes (ve izleyen herkes de, çünkü korku komedileri harika.

Damon Thomas’ın yönettiği (Havva’yı Öldürmek, Penny Korkunç) Jenna Lamia’nın senaryosundan (İyi Kızlar, Garip)Grady Hendrix’in romanından uyarlanan, En İyi Arkadaşımın Şeytan Çıkarması yetenekli bir oyuncu kadrosu var; Fisher ve Miller, genç kızlar arasındaki dostlukların ortasında patlayabilecek sevinçleri ve ıstırapları inandırıcı bir şekilde aktarıyor. Karakterlerini birbirine karıştıran korku hikayesi biraz daha az kalıplaşmış olsaydı, sonuç çok daha akılda kalıcı olabilirdi.

En İyi Arkadaşımın Şeytan Çıkarması bugün Prime Video’ya ulaştı.


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleneceğini kontrol edin hayret ve Yıldız Savaşları sürümler, sırada ne var DC Universe film ve TV’deve hakkında bilmeniz gereken her şey Ejderha Evi ve Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri.



genel-7