Şirketin satın alma başkan yardımcısı olan Apple CEO’su Tony Blevins, sosyal medya platformu TikTok’a yaptığı kaba bir yorumun ardından firmadan ayrılıyor.

TikTok ve Instagram için içerik oluşturan Daniel Mack, Blevins’e ne iş yaptığını sordu. Mac, pahalı araba kullananlara bu soruyu soran popüler bir tiktoker. Blevins, 500.000 dolar değerinde bir Mercedes-Benz SLR McLaren kullanıyordu.

Tony Blevins’in cevabı işten çıkarılmasının nedeni oldu: “Pahalı arabalarım var, golf oynuyorum ve büyük göğüslü kadınları okşuyorum. Ama hafta sonları ve tatil günleri alıyorum.” Video, 18 Ağustos’ta California Otomobil Fuarı’nda kaydedildi ve Eylül ayı başlarında sosyal medyada yayınlandı. 25 saniyelik klip Instagram’da 40.000 beğeni ve TikTok’ta yaklaşık 142.000 beğeni aldı. 1,4 milyondan fazla kez görüntülendi.Apple olaydan haberdar olduktan sonra şirket, Blevins’in yüzlerce Apple çalışanından oluşan ekibini yönetmekten uzaklaştırıldığı bir iç soruşturma başlattı. Bir Apple sözcüsü Bloomberg’e Blevins’in Apple’dan ayrıldığını söyledi. Yorumu için özür dilediği bir bildiri yayınladı: “Yanlış mizah girişimimden rahatsız olan herkesten içtenlikle özür dilemek için bu fırsatı kullanmak istiyorum.”

22 yıl şirkette çalıştıktan sonra Apple’dan ayrılmak zorunda kaldı. Blevins, doğrudan CEO Tim Cook’a rapor veren 30 üst düzey Apple yöneticisinden biriydi. Görevi, fiyatlarını düşük tutmak için tedarikçilerle pazarlık yapmaktı. Ayrıca Foxconn, Pegatron ve Apple ürünleri üreten diğer üçüncü taraf firmalar gibi sözleşmeli üreticilerle çalıştı.genel-22