Japonya, Hiroşima çiplerinin üretimini artırmak için Micron Tech'e 320 milyon dolara kadar hibe verecek

Sanayi bakanlığı dedi ki Japonya verecek Mikron Technology Inc.’e 46,5 milyar yen’e (320 milyon $) varan bir sübvansiyon, böylece ABD’li yonga üreticisi başka yerlerde sermaye yatırımını azaltsa bile Hiroşima fabrikasında gelişmiş bellek yongaları üretebilir.

Açıklama, ABD Başkan Yardımcısı’nın Japonya’ya yaptığı ziyaretin ardından geldi. Kamala HarrisÇin ile artan gerilim ve teknolojik rekabet ortamında çip üretiminde Tokyo ve Washington arasında artan işbirliğinin en son örneğidir.

Micron’un küresel operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısı, “Micron, Japon hükümetinin desteğini takdir ediyor ve Japonya’nın yarı iletken üretimini genişletme ve yeniliği ilerletme çabalarında küresel bir ortak olmaktan gurur duyuyoruz.” Manish Bhatiabir basın açıklamasında söyledi.

Ayrıca Okuyun

Vietnam, tıbbi cihazlarda kullanılan ilk yarı iletken çip serisini tanıttı
Micron, yatırımları 30 azaltmayı planlayan daha zor zamanlar konusunda uyardı

Micron, yeni 1-Beta dinamik rastgele erişimli bellek (DRAM) yongalarını Hiroşima fabrikasında kuracağını söyledi.

ABD’li yonga üreticisi Perşembe günü, kişisel bilgisayarlara ve akıllı telefonlara olan talebin düşmesiyle birlikte genel yatırım planlarını %30 oranında azalttı.

ABD’nin Japonya Büyükelçisi Rahm Emanuel yaptığı açıklamada, “METI (Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı) ve Micron tarafından bugün yapılan kilometre taşı duyurusu, iki ekonomimizin ve tedarik zincirlerinin yatırımını ve entegrasyonunu simgeliyor.” Dedi. “Ve bu sadece buradan ileriye doğru hızlanacak.”

Japonya’nın yerli çip üretimini destekleme planının son bileşeni, ABD firmasına 92.9 milyar yen verdikten sonra geldi. Batı Dijital Şirketi Temmuz ayında yerel ortakla birlikte işletilen bir Japon fabrikasında flash bellek yongası çıkışını artırmak için Kioxia HoldingsToshiba Corp.’dan ayrıldı.

Kioxia, “mevcut piyasa koşullarına uygun üretim” sağlamak için Japonya’daki iki fabrikadaki üretimi Ekim ayından itibaren %30 oranında azaltacağını söyledi.

Western Digital’in sübvansiyonuyla ilgili duyuru, o zamanki sanayi bakanının ABD’ye yapacağı geziden önce geldi. Koichi Hagiuda yeni nesil çipler için ortak bir araştırma merkezi kurma anlaşmasına yol açan yarı iletken işbirliği üzerine görüşmeler için.

Japonya’da bu hafta harris 52 milyar dolarlık sübvansiyon sağlayan yasanın yürürlüğe girmesinin ardından Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üreticilere sunulan teşvikler hakkında yarı iletkenle ilgili işletmelerin başkanlarıyla görüştü.

Japonya da para sağlıyor Tayvan Yarı İletken İmalat Co Ltd ile birlikte Japonya’da bir çip fabrikası kurmak Sony Corp ve otomobil parçaları üreticisi Denso Corp.

Bir zamanlar dünyanın en büyük yarı iletken üretim merkezi olan Japonya, yonga üreticilerinin kapasitelerini başka yerlerde, özellikle de dünyanın gelişmiş yarı iletkenlerinin çoğunu akıllı telefonlarda ve diğer ürünlerde kullanılan 10 nanometrenin altında yapan Tayvan’da genişletmesiyle küresel üretimdeki payının küçüldüğünü gördü.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9