Uzatmadan konuya girelim; EA, FIFA 23 ile tekerleği yeniden icat etmeye çalışmadı ve gelecek yıldan itibaren EA Sports FC’ye odaklanması nedeniyle asla yapmayacaktı. FIFA 23 incelememiz, bildiğimiz en son FIFA oyununu kapsıyor. hemen hemen 1993’teki çıkışından bu yana 30 yıl geçti, ama şunu söylemeyi çok isterim ki krema de la krema futbol oyunları… hala birkaç kez ahşap işlere çarpıyor.

Bu yıl sahaya adım attığınız andan itibaren hemen öne çıkması gereken bir yön var, o da gerçekçilik. Bu, oyun dünyasında sıkça konuşulan bir kelimedir, ancak özellikle FIFA 23’e uygundur. Bu oyun, eskilerin seç ve oyna arcade odak noktasından ziyade gerçek bir futbol simülatörü gibi geliyor.

Kaleci ile bire bir gitmek ve onu eve göndermek ya da daha ceza sahasına bile girmeden topu kasıp kavurmak arasındaki tek belirleyici faktör olan temponun günleri geride kaldı. Tabii ki, yine de yardımcı oluyor ve hızlı kanatlara sahip olmak, savunmaları kolaylıkla aşmanıza izin verecek, ancak oynamanın başka yolları da var ve özel taktikler birkaç yıldır önemli bir değişiklik görmediğinden, geri çekilebilirsiniz. varsayılan olarak savunma hattınız ve sadece eski şekilde oynamayı bilen bir rakibi hayal kırıklığına uğratın.

Genel olarak, FIFA 23, 22’den biraz daha yavaş hissediyor ve bu da 21’den biraz daha yavaş hissettiriyor. FIFA’daki oyun, bazı denge yamalarının çıkarılmasından ve metaların çıkarılmasından sonra, yaşam döngüsünün birkaç ayında her zaman biraz farklı hissediyor. yerleşti, ancak bu erken aşamada her sanal oyuncu yaz boyunca birkaç kilo almış gibi.

FIFA 23 incelemesi: Sahanın ortasında topun üzerinde Lo Celso ile Ultimate Team oynanışı

Yine de, her yıl her zaman tipik olarak aşırı güçlü bir tamirci vardır ve bu sefer, yepyeni güçlü çekimler ödülü alır. Şut çekerken kontrol cihazınızdaki her iki tampona aynı anda basın – daha önce düşük sürüşlü bir şut yöntemiydi – ve oyuncunuz bacağını yukarı kaldıracak ve bir çekiş motorunun hızıyla topa vuracaktır. Hedefe götürün ve ağın arkası göz açıp kapayıncaya kadar dalgalanacaktır. Golü kaçırırsanız zavallı bir seyircinin kafasını koparırsınız.

Bu güçlü şutlardan biri onlara geldiğinde kaleciler neredeyse ölüme mahkumdur, ancak takas, manuel nişan almaları gerektiğidir. Normal bir atış yapmak, sol analog çubukla bu kadar hassas bir hassasiyet gerektirmez, ancak dikkatli bir şekilde güçlü bir atış yapmazsanız, utanç verici bir şekilde genişleyebilir. Bunu yönlendirecek bir ekran simgesi de yok – bu tamamen içgüdü.

FIFA 23 incelemesi: Anlarda korner almak

Set parçaları da gördü bir diğer son iki maçta frikik sistemini kesinlikle çivileyen biri olarak söylemek benim için acı verici bir revizyon. Koşu sırasında topa spin eklemek yerine, atıştan önce topun tam olarak hangi kısmına bağlanmak istediğinize karar verebilirsiniz. Ayrıca ne tür bir şut olacağını da söyler: chip, mafsal topu, içeriden kıvrılma, vb. Anlaşılması kesinlikle daha kolay, ama – en azından benim için – gol atması çok daha zor. Bu, kornerler için de geçerlidir ve gerçekten daha hileli olmalarına gerek yoktu – ‘kalecinizi onları savunmak için doğru sopayla dışarı çıkarma yöntemi, hala yetkin birine karşı gol atmayı neredeyse imkansız hale getiriyor.

Mesele şu ki, FIFA 23 hala neredeyse tartışmasız bir futbol oyunu ve baştan sona kıyaslanabilir kapsamda başka bir başlık olsa bile, bu gerçekten çok zor bir karar olurdu. Rakibini son dakikalarda ceza vermesi için tuzağa düşürmekten ya da defans oyuncularının etrafında ruletler, gökkuşağı vuruşları ve bir McGeady dönüşü ile dans ettiğiniz için öfkeyi bırakmaya zorlamaktan daha tatmin edici çok az şey vardır. ölçüm. Güçlü çekimler, çığlık atanlara ve anları anında kesip arkadaşlarınıza gönderebilmenizi sağlar ve buna zaman ayırırsanız, beceri tavanı etkileyici bir şekilde yüksektir, bu da burada hala sevilecek çok şey olduğu anlamına gelir.

Sahadaki aksiyon en önemli şey olsa da, FIFA 23’teki menülerde, özellikle Ultimate Team’de olduğu kadar çok zaman geçireceksiniz. Bunlar, iyisiyle kötüsüyle geçen yılla aynı. Artı tarafta, kadronuzdan transfer pazarına atlamak yalnızca tek bir düğmeye basmayı gerektirir, böylece tam olarak ihtiyacınız olan oyuncuyu arayabilirsiniz.

FIFA 23 incelemesi: 1. Hafta - Altın hedeflerin listesi

Öte yandan, hedefler bölümünde gezinmek hala acı verici. İlk birkaç maçınızdan sonra, ‘herhangi bir modda bir maç kazanın’ veya ‘bir geçiş topa yardım et’ gibi sayısız basit görevi tamamlamış olacaksınız, ancak her birinin yine de genellikle çok küçük ödüller için ayrı ayrı kullanılması gerekir. stadyum kozmetik veya yeni top. Her ödeme, her seferinde kaçınılmaz olarak atlamak isteyeceğiniz uzun animasyonu içerir. Acı verici ve tüm ödülleri kullanmak için bir düğmeyle hızlandırılmaması şaşırtıcı.

Ben de bu yıl kimyadaki değişiklikleri tartışmamayı ihmal etmiş olurum. Aynı lig, kulüp veya milliyetten diğer oyuncuların yanında oynuyorlarsa performanslarını artırmak için sahadaki oyuncular arasında bağlantılara sahip olan önceki sistem, yıllardır FIFA serisinin temelini oluşturuyordu. Bu, toplumdaki görüşleri bölen puan tabanlı bir sistem lehine artık pencereden atıldı.

FIFA 23 incelemesi: Maksimum kimyaya sahip tam bir altın melez takım

Birden fazla lig veya ülke ile hibrit takımlar oluşturmak çok daha zordur ve kadro oluşturma zorluklarını tamamlamak daha zordur, ancak oyuna sayısız saat ayırmayanların oyuna girmesine ve sadece bir avuç dolusu ile temel bir takım oluşturmasına olanak tanır. farklı kriterler. En önemli değişiklik, oyuncuların pozisyon dışında oynamaları durumunda hiç kimya almamaları – orta sahanın sağ tarafında oynayan bir sağ kanat oyuncusu bile ağır şekilde cezalandırılıyor. Flip tarafında, tüm oyuncular önceki oyunlarda yedi kimya puanı olarak sınıflandırılan puanlarla başlar.

Ultimate Team’e yapılan tek yeni eklenti, aslında oldukça yenilikçi olan Moments biçiminde geliyor. Bunlar, sizi Yıldızlarla ödüllendiren, daha sonra FIFA puanlarından ve gerçek paradan ayrı olarak bir dükkanda geçirilecek küçük boyutlu görevlerdir. Basit başlıyorlar – hedefe şut atıyorlar ve başarılı bir müdahaleyi tamamlıyorlar, ilk olanlardan ikisi – ancak zorluk derecesi artıyor, sonunda oyundaki en yüksek puanlı savunma oyuncularından bazılarına karşı topla oynamadan veya gol atmadan gol atmanız için size meydan okuyorlar. tek bir geçiş, tümü oyun içi dört dakika içinde.

FIFA 23 incelemesi: Anların Savunma kategorisine bir bakış

Çoğu An ödül olarak bir Yıldız sunar, ancak bazıları zorluğu iki kişilik artırmanıza izin verir. Şu anda en pahalı ödül olan Jumbo Premium Gold 26 Paketi için 64 Yıldız toplayın ya da Apple TV şovundan Ted Lasso ve Coach Beard gibi oyun içinde aslına uygun olarak yeniden oluşturulan daha düşük paketlere ve ödüllere daha küçük miktarlar harcayabilirsiniz.

FIFA 23 ile ilgili yazılacak çok fazla şey yok, ancak EA’nın mevcut seride yeni ismi basitçe tokatlamak yerine EA Sports FC için ihtiyacı olan her şeyi keseceğini umabiliriz. Kariyer Modu, bu yıl sadece küçük yeni özelliklerle büyük ölçüde değişmedi ve Pro Clubs ve Volta şimdi birbirleriyle bağlantı kurarken, oyun esasen aynı. EA’nın bir şeyleri sallama zamanı geldi, ancak FIFA 23 daha çok aynı.

FIFA 23 incelemesi

Hala şehirdeki önde gelen futbol oyunudur, ancak EA, FIFA 23’te set parçaları ve yeni bir atış şekli gibi yalnızca küçük değişiklikler yaptı. 22’den hoşlanmadıysanız, muhtemelen bundan da çok etkilenmeyeceksiniz.

7oyun-2