Lansmanından tam üç yıldan kısa bir süre sonra Google, bulut oyun platformu Google Stadia’yı kapatıyor. Arama motoru devi, Stadia’nın Ocak 2023’te süresiz olarak durdurulacağını duyurdu. O zamana kadar, donanım ve oyun satın alımlarının çoğu iade edilirken kullanıcılar mevcut tüm oyun başlıklarını oynamaya devam edebilir.

  • Google, Ocak 2023’te Stadia’yı kalıcı olarak durduracak
  • Birçok oyun ve donanım satın alma işlemi iade edilebilir
  • Logitech ve Razer, ilgili avuçiçi oyun konsollarını duyurdu

Stadia Yöneticisi ve Google Başkan Yardımcısı Phil Harris, uzun bir aradan sonra Stadia’yı kapatma kararını kişisel olarak duyurdu. Ayrıca, Google Stadia’nın durdurulmasının ardındaki nedenin öncelikle düşük kullanıcı büyümesinden kaynaklandığını da doğruladı. Şirketin geçen yılın başlarında kullanıcı sayısı hedeflerini kaçırması, Google’ın oyun akışı hizmetini geçici olarak kapatma kararının arkasındaki ana nedenlerden biri olabilir.

Google, Stadia satın alımları için geri ödeme sunuyor

Google, oyuncularına acı bir veda etmek istemiyor. Şirket, donanım, DLC ve oyun genişletmeleri dahil olmak üzere tüm oyun satın alımlarını iade edeceğini söyledi. Ancak, fiziksel mağazalardan satın alınan Stadia Pro abonelikleri ve denetleyiciler geri ödeme için uygun değildir. Google, mevcut kullanıcıların Stadia’yı gelecek yıl 18 Ocak’a kadar ücretsiz kullanabileceğini ekliyor.

Stadia, şirketin bulut akış hizmeti tarafından desteklenmektedir. Oyunların ücretsiz olarak sunulduğu aylık abonelikle çalışır. Google Stadia’yı aylık ücret ödemeden kullanma ve buna göre oyun satın alma olasılığı vardı veya vardı. Stadia’nın en güzel yanı, tıpkı diğer bulut oyun hizmetleri gibi, ekranı olan hemen hemen her yarı yetenekli cihazda oynayabilmenizdir. Android akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar veya TV’de olursa olsun. Çevrimiçi oyun platformuna abonelik, 4K çözünürlüğü, HDR plus ve 5.1 surround sesi bile destekler.

Ayrıca, “Cyberpunk 2077” gibi oyunlardan puanlarınızı, profilinizi ve ayarlarınızı ve ekran görüntülerinizi kaydedebileceğinizden etkilenenler için bahsetmeye değer olabilir. ihracat ve böylece güvence altına alabilirsiniz.

Siberpunk 2077

Cyberpunk 2077 teaser / © CD Projekt RED

Google’ın oyun baskısı için sırada ne var?

Google, Stadia ekibinin farklı departmanlara yayılacağını belirtti. Stadia’nın teknolojileri, YouTube ve Google Play gibi diğer hizmetlere de entegre edilecek.

Google Stadia artık rafa kaldırılmış olsa da, birkaç büyük isim şirketi daha yeni bulut oyunlarını benimsemeye başlıyor. Logitech kısa süre önce “G Cloud” oyun elde taşınır cihazını piyasaya sürdü. Razer ayrıca “Razer Edge 5G” el konsolu için Verizon ve Qualcomm ile işbirliği yaptı.genel-27