NASA’nın Juno uzay aracı bu hafta Jüpiter’in en büyük uydusu Ganymede’nin uçtuğu görüntüleri ve Jüpiter’in çarpıcı görüntülerini geri gönderdikten sonra, aynı şeyi gezegenin bir başka uydusu olan Europa için de yaptı.

Ve erken sonuçlar hayal kırıklığına uğratmaz.

NASA Perşembe günü bir tweet’te, “Bu, Juno Mission uzay aracımız tarafından bugün yaklaşık 219 mil (352 kilometre) mesafeden görüldüğü gibi, Jüpiter’in uydusu Europa’nın yüzeyidir” dedi.

📸 Avrupa’ya eşi benzeri görülmemiş bir ayrıntıyla tanık olun!

bugün, @NASASolarSystem‘s #JunoMission Jüpiter’in uydusundan onlarca yıldır çekilmiş en yüksek çözünürlüklü görüntülerin yanı sıra iç, yüzey kompozisyonu ve uydunun iç yüzeyi hakkında toplanan verileri de yakaladı. iyonosfer. İşte gördüklerimiz: https://t.co/h8fYr1qBcZ pic.twitter.com/eDDVyVw0nw

— NASA Astrobiology: Evrendeki Yaşamı Keşfetmek (@NASAAstrobio) 29 Eylül 2022

Aşağıda daha büyük bir versiyonu görünen görüntü, Ay’ın ekvatoruna yakın Annwn Regio adlı bir bölgedeki yüzey özelliklerini gösteriyor.

NASA/JPL-Caltech/SWRI/MSSS

Europa, güneş sistemindeki altıncı en büyük aydır ve Dünya’nın ayından biraz daha küçüktür. Bilim adamları, bir mil kalınlığındaki bir buz tabakasının altında tuzlu bir okyanusun var olabileceğine inanıyor ve bu da Europa’nın bir tür yaşamı destekleyecek koşullara sahip olma olasılığını artırıyor.

Görüntü, NASA’nın Galileo uzay aracının 2020’de yüzeyinden 218 mil (351 kilometre) mesafeye gelmesinden sonraki yirmi yıldan fazla bir süre içinde Europa ayının ilk yakın çekimi ve bugüne kadarki herhangi bir Europa görüntüsünün en iyi çözünürlüğünü sunuyor.

Juno, saniyede yaklaşık 14,7 mil (saniyede 23.6 kilometre) hızla ayın yüzeyinden geçerken onu yakaladı.

Resmi tartışmak, NASA dedi: “Terminatör (gece kenarı sınırı) boyunca görülen ışık ve gölge arasındaki gelişmiş kontrast nedeniyle, parlak ve karanlık sırtlar ve oluklar yüzey boyunca kıvrılırken, uzun gölge oluşturma blokları da dahil olmak üzere engebeli arazi özellikleri kolayca görülebilir” diye ekledi. görüntünün solundaki sonlandırıcının yanındaki dikdörtgen çukur, bozulmuş bir çarpma krateri olabilir.

Uçuş ayrıca NASA bilim adamlarına, önümüzdeki haftalarda daha fazlasını duymayı bekleyebileceğimiz Europa’nın iç kısmı, yüzey bileşimi ve iyonosfer hakkında yeni veriler sağladı. Yukarıdaki gibi daha fazla görüntü de yakında beklenebilir.

San Antonio’daki Güneybatı Araştırma Enstitüsü’nden Juno baş araştırmacısı Scott Bolton, “Sürecin çok erken, ancak tüm göstergelere göre Juno’nun Avrupa’ya geçişi büyük bir başarıydı” dedi. “Bu ilk resim, Juno’nun ayın buzlu kabuğunu gözden geçirirken veri toplayan tüm enstrüman ve sensör setinden gelen olağanüstü yeni bilime sadece bir bakış.”

Juno, beş yıl önce Dünya’dan fırlatıldıktan sonra 2016’da Jüpiter’e ulaştı. NASA şu anda Europa Clipper uzay aracını 2024’te Jüpiter’in buzlu ayı hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışacak ve ana hedeflerinden biri yaşamı destekleyecek koşullara sahip olup olmadığını doğrulamak için bir görev için hazırlıyor.


genel-19