Alhabia-Tabernas havzasındaki çarpmadan etkilenen alanın krater merkezinin konumu ve 20 kilometrelik yarıçapı. Kredi: Sánchez-Garrido ve ark.

İspanya’daki ilk olası çarpma krateri, güneydeki Almeria eyaletinde tespit edildi. Keşif, geçtiğimiz hafta Almeria Üniversitesi’nden Juan Antonio Sánchez Garrido tarafından Europlanet Bilim Kongresi (EPSC) 2022’de sunuldu.

Dünya çapında yaklaşık 200 darbe yapısı tespit edilmiş olsa da, çalışma İber Yarımadası’nda bir çarpma kraterinin belirtilerini belirleyen ilk çalışmadır. Keşif, Almeria Üniversitesi, Madrid Astrobiyoloji Merkezi, Lund Üniversitesi ve Kopenhag Üniversitesi’nden uluslararası bir bilim adamları ekibinin 15 yıllık araştırmasının sonucudur.

Prof Sánchez Garrido, “Etki olayının yaklaşık 8 milyon yıl önce meydana geldiğine inanıyoruz. Bölgenin jeolojisi, mineralolojisi, jeokimyası ve jeomorfolojisinin birçok yönünü araştırdık. Bölgedeki Alhabia ve Tabernas havzaları çökellerle dolu. 5 ila 23 milyon yıl öncesine dayanan ve daha eski metamorfik kayaların üzerinde yer alıyorlar. Çarpma yapısının çoğu daha modern tortullar tarafından gömüldü, ancak erozyon onu açığa çıkardı ve çalışmalar için fırsat yarattı.”

Kraterin kendisinin yaklaşık 4 kilometre çapında olduğu düşünülüyor ve çarpmanın tortul tabakaların çökmesine neden olduğu yaklaşık 20 kilometre çapında daha büyük bir yapı ile çevrili.

  • İspanya'da keşfedilen ilk olası çarpma krateri

    Darbe yapısının çoğu en son çökeltiler tarafından gömülür. Kraterin kendisi 4 kilometre çapındadır ve 1000 m derinliğe gömülüdür. Yapının kenarı 20 kilometrelik bir çapa ulaşıyor. Kredi: Sánchez-Garrido ve diğerleri 2022.

  • İspanya'da keşfedilen ilk olası çarpma krateri

    Çarpma kraterinin kanıtı, daha ince taneli bir matris halinde çimentolanmış büyük parçalara sahip tortul bir kaya türü olan breş içindeki ‘şoklanmış’ kuvars tanelerinin birkaç örneğini içerir. Taneler, çarpmanın 10 ila 30 gigapaskal arasındaki muazzam basınçlarında deforme olma belirtileri gösteriyor. Kredi: Sánchez-Garrido ve diğerleri 2022.

  • İspanya'da keşfedilen ilk olası çarpma krateri

    Tabernas’ta bir çarpma breşinde, şok etkisiyle üretilen üç kuvars tanesindeki deformasyonları gösteren ince kesitler. Kredi: Sánchez-Garrido ve diğerleri 2022.

Çarpma kraterinin kanıtı, breş içindeki “şoklanmış” kuvars tanelerinin birkaç örneğini içerir – daha ince taneli bir matris halinde çimentolanmış büyük parçalara sahip tortul bir kaya türü. Taneler, çarpmanın 10 ila 30 gigapaskal arasındaki muazzam basınçlarında deforme olma belirtileri gösteriyor.

Prof Sánchez Garrido, “Eğer krater keşfi doğrulanırsa, sadece bilimsel açıdan heyecan verici olmayacak, aynı zamanda Almeria eyaletinin bilimsel ve turistik cazibe merkezlerine harika bir katkı olacaktır” dedi.


Potansiyel olarak dinozor öldüren asteroidin akrabasının neden olduğu gizemli krater


Daha fazla bilgi:
Juan Antonio Sánchez Garrido ve diğerleri, Betic Cordillera, Almeria, SE İspanya’da olası bir etki yapısı, Europlanet Bilim Kongresi Bildirileri (2022). DOI: 10.5194/epsc2022-217

Konferans: www.epsc2022.eu/

Europlanet Bilim Kongresi tarafından sağlanmıştır

Alıntı: İspanya’da keşfedilen ilk olası çarpma krateri (2022, 29 Eylül), 29 Eylül 2022’de https://phys.org/news/2022-09-probable-impact-crater-spain.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1