Google Perşembe günü, insanların konsol kalitesinde oyuna e-postayla yaptıkları kadar kolay erişmelerini sağlamak için üç yıl önce başlattığı bulut video oyunu hizmeti Stadia’yı kapattığını söyledi.

Google başkan yardımcısı Phil Harrison, “Kullanıcılarda beklediğimiz ilgiyi göremedi, bu yüzden Stadia yayın hizmetimizi sona erdirmeye başlamak için zor bir karar verdik” dedi. Blog yazısı.

Google, çevrimiçi mağazasından satın alınan oyun içeriğinin yanı sıra denetleyiciler gibi Stadia donanımlarının satın alımlarını iade edeceğini ve oyuncuların hizmete gelecek yılın 18 Ocak’a kadar erişebileceğini de sözlerine ekledi.

Wedbush Securities analisti Michael Pachter, Stadia için “Harika bir fikirleri ve kötü bir iş modeli vardı” dedi.

“Hizmeti oyunsuz bir abonelik olarak sunmaya çalıştılar.”

Pachter, bu arada Xbox üreticisi Microsoft’un “bir ton oyunla” rakip bir Game Pass hizmeti sunduğunu ve bunu oyuncular için daha cazip bir seçenek haline getirdiğini söyledi.

Analist, Game Pass’in 25 milyon aboneye sahip olduğunu, Stadia’nın ise bir milyondan az aboneye sahip olduğunu belirtti.

Microsoft, Xbox Game Pass hizmeti ve konsollarını ve masaüstü bilgisayarlarını kullanan geniş oyuncu topluluğu ile akışlı video oyunu ağır olarak kabul edilir.

Washington merkezli Redmond şirketinin ayrıca istikrarlı bir video oyun stüdyosu var.

Microsoft, Xbox video oyun konsolları üretirken, insanların oyunları bulutta barındırılan oyunlarla kendi seçtikleri İnternet bağlantılı cihazlarda oynamasına izin verme yönünde bir değişime öncülük ediyor.

Microsoft kısa süre önce, Xbox oyunlarını oynama yeteneğinin en son bulut oyun hareketinde Samsung akıllı televizyonlarına ekleneceğini duyurdu.

Microsoft Oyun şefi Phil Spencer bir gönderide, “Gezegendeki herkese oyun neşesini ve topluluğunu getirmek için bir arayış içindeyiz ve Xbox uygulamasını akıllı TV’lere getirmek, vizyonumuzu gerçeğe dönüştürmenin bir başka adımıdır.” Dedi.

Microsoft, sektör tarihindeki en büyük satın alma olan video oyunu üreticisi Activision Blizzard’ı devralmak için 69 milyar dolarlık (kabaca 5,62.730 Rs.

Amazon, bu yılın başlarında, çok yönlü imparatorluğunu gelişen oyun endüstrisine genişletmeyi amaçlayan Luna video oyunu yayın hizmetini Amerika Birleşik Devletleri’ndeki genel halk için başlattı.

Luna, endüstrinin gelecekteki yönü olarak görülen bulut oyun teknolojisinin bir parçası olarak, oyuncuların konsola ihtiyaç duymadan doğrudan çevrimiçi olarak oyunlara erişmelerine olanak tanır.

Luna, Microsoft ve PlayStation üreticisi Sony’nin yanı sıra Stadia’yı da üstleniyor.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8