Google’ın Stadia bulut oyun hizmeti, şirket önümüzdeki yılın başlarında hizmeti kapatacağını açıkladığı için yakında artık olmayacak. Google, Stadia başladığında iddialı planlar yaptı, ancak Sony ve Microsoft gibi yerleşik oyuncular için hiçbir zaman gerçek bir tehdit oluşturmadı. Ve Google’ın en büyük nakit ineği olan dijital reklamcılık dışında hiçbir şeye genel olarak bağlı olmaması nedeniyle, Stadia’nın hiçbir zaman gerçekten bir şansı olmadı.

Google, Stadia’yı GDC 2019’da ilk kez gösterdiğinde, yıkıcı görünen çok yüksek beklentileri tartıştı. Oyunları tüm cihazlarınıza aktarabileceksiniz! Bir YouTube klibinden bir oyuna atlayabilirsiniz! Şirket, endüstri veterineri Jade Raymond tarafından yönetilen özel oyunlar için kendi oyun stüdyosunu bile kuruyordu.

Stadia’nın potansiyelini hayal etmek kolaydı

Google ile birlikte hayal kurmak kolaydı. Belki de dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri, hakkında bir iki şey bilen biri. şeyler akışı, başkalarının başarısız olduğu yerde başarılı olabilecekti. Ve Stadia nihayet o Kasım ayında piyasaya çıktığında, işe yaradı. Elbette, işler oldukça karışıktı ve hala birçok eksik özellik vardı, ancak sadece bir internet bağlantısıyla bir avuç video oyunu oynayabilirsiniz.

Oradan işler yavaş yavaş dağıldı. Şirket, lansmanından altı ay sonra ücretsiz bir Stadia katmanı eklemiş ve Stadia kablosuz denetleyicisinin bilgisayarlarla çalışması gibi küçük sorunları ele almış olsa da, Stadia oyunları oynayan çok fazla insan yoktu. Google, Stadia’yı daha fazla insanın eline geçirmek için bazı promosyonlar teklif etti, ancak bunlar yeterli değildi.

Şubat 2021’de şirket, açıkça sonun başlangıcı olduğunu açıkladı. Şirket içi geliştirme stüdyolarını kapattı ve bunun yerine Stadia’yı öncelikle diğer ortakların üzerine inşa edebileceği bir platform olarak sunacağını söyledi. Şimdi, bu haberden yaklaşık iki yıl sonra, Stadia temelli kapatılacak.

Bir kişi elinde bir Stadia denetleyicisi tutar.  Denetleyici, oyun oynayan bir Chromebook'a bağlı.

Stadia, 2019’da. Keşke ne olacağını bilseydik.
Fotoğraf Amelia Holowaty Krales / The Verge

Sonunda, Stadia zar zor bir göçük yaptı. Evet, muhtemelen Stadia’dan yaklaşık bir yıl sonra Luna bulut oyun hizmetini başlatan Amazon ve Nisan 2021’de Xbox Cloud Gaming’i piyasaya sürmeye başlayan Microsoft altında bir ateş yaktı. Ancak bulut oyunları, oyun endüstrisini alt üst etmedi. tartışmasız en büyük fırsata sahip olduğu zaman. Pandeminin başlarında hepimiz evde sıkışıp kaldığımız ve PS5’leri bulamadığımız zamanlarda Stadia, çok sayıda insanın önlerindeki ekrandan kolayca oyun oynamasına izin vermenin mükemmel bir çözüm olması gerektiğini hissetti.

Ancak meslektaşım Sean Hollister’ın Mart 2021’de yazdığı gibi, bulut oyunlarında hala çok fazla sürtüşme var. İnternet bağlantım oyunu çalıştırabilir mi? İstediğim oyun istediğim platformda mevcut mu? Ayrı olarak mı satın almalıyım yoksa bir aboneliğin parçası mı? Sorular uzayıp gidiyor ve Stadia bir istisna değildi. Bunu bir oyun kartuşuna takıp oynamaya başlamama izin veren Nintendo Switch’imle karşılaştırın ve bulut oyunlarının neden hala tam olarak yakalanmadığını görebilirsiniz. (Bulut oyunu, birkaç Switch oyunu için de bir seçenektir. ve genellikle iyi değil.)

Google Stadia’ya yatırım yapmaya istekli değilse, neden başka biri yapsın?

Stadia’nın da Google için bu kadar önemli olmadığı açık. Çoğu büyük bütçeli video oyununun geliştirilmesi yıllar alır, ancak şirket, Stadia’nın resmi olarak piyasaya sürülmesinden bir yıldan biraz fazla bir süre sonra kendi stüdyolarını kapattı. Google kendi platformuna yatırım yapmaya istekli değilse, neden diğer geliştiriciler yapsın?

Geliştiriciler yaptı Destek Stadia, Perşembe günkü haberlere herkes kadar şaşırdı. Bungie, kendi kader 2 forumlar, dedi ki Kapatma hakkında “daha yeni öğrendim” ve “bir eylem planımız olduğunda” etkilenen Stadia oyuncularına bilgi gönderecekti. No More Robots’tan Mike Rose, Google’ın iletişim eksikliğinden duyduğu hayal kırıklığını tweetledi, bunu söylemek “Saatler sonra ve hala Stadia’dan e-posta almadım ve oyunlarımıza, anlaşmalarımıza, hiçbir şeye ne olduğu konusunda net bir bilgim yok.” Görünüşe göre Stadia çalışanları bile biraz fark etme.

Bulut oyunları ölmedi. Xbox’ın teklifi oldukça iyi ve daha iyi hale geliyor. Nvidia’nın GeForce Now’ı ile aynı. PlayStation, PlayStation Now’ı kapattı, ancak bulut akışında en pahalı PlayStation Plus katmanına katlandı. Amazon’un Luna’sı da genişliyor. Logitech, özel bir bulut oyun elde taşınır cihazı duyurdu. Ancak gelecek yılın başlarında, bulut oyunlarına en hızlı giriş yapan hizmet olan Stadia, Google’ın bir sonraki büyük, iddialı projesi olacak. mezarlığa gönderir.genel-2