Alçak Dünya yörüngesindeki uydular, bugün FCC tarafından kabul edilen yeni kurallara göre, oraya gittiklerini bitirdikten sonra çok uzun süre oyalanamazlar. Şimdi bir yörüngede dolaşmanın beş yıllık sınırıBu, uzay enkazı sorununun önümüzdeki yıllarda daha yönetilebilir olmasına yardımcı olacaktır.

FCC, bu makalenin kapsamı dışındaki nedenlerle, ticari uydu operasyonları için fiili düzenleyicidir ve son yıllarda kurallarının çoğunu güncellemelerine rağmen, görev sonrası yörüngeden çıkma için eski 25 yıllık sınır, farklı bir noktadan geldi. çağ. Başkan Jessica Rosenworcel, 50’li yıllara kadar geriye giden birçok uzay çöpü parçasının, aslında tüm zanaat ve fırlatma bileşenlerinin hala yörüngede olduğuna dikkat çekti.

Komisyon, bir kriz haline gelmeden yörüngenin tıkanma potansiyelini ele almamızın herkesin lehine olduğunu savundu.

Komisyon Üyesi Geoffrey, “Her yıl binlerce yeni uydu fırlatılır ve her 5, 10 veya 15 yılda bir yenilenirse, ancak görev tamamlandıktan sonra 25 yılda bir yok olursa, enkaz birikimi oranı hızla ve belki de sürdürülemez bir şekilde artacaktır” diye yazdı. Starks habere eşlik eden bir açıklamada. “Bu siparişle, LEO’daki ölüm sürelerini 5 yıldan fazla olmamak üzere pratik bir adım atıyoruz, bildiğimiz bir zaman dilimi kolayca ulaşılabilir.”

Komisyon Üyesi Nathan Simington, 5 yıllık kuralın “sınıfının en iyisi ticari uygulamalar için büyük ölçüde kullanılmayan bir geri dönüş noktası” haline gelmesini umduğunu, ancak bunun, ABD’de kuralı koyma yolunda durmasına izin vermenin aptalca olacağını yazdı. ilk yer.

Bu kuralın yörüngeye girmek için sadece daha fazla gereksinim ve bürokrasi ekleyeceği ve düzendeki bazı terminoloji ve kavramların gelişmekte olduğu düşünülmeye başladığında bazı eleştiriler vardı. Örneğin, “büyük” takımyıldıza karşı “küçük” takımyıldız nedir? Birkaç yıl önce bir düzine uydu bile “geniş” bir koleksiyon gibi görünürdü, ancak bugünlerde çoğu çaydan önce fırlatılıyor.

Bu itirazlar haksız değil. Ancak bir şey için, uydunuzu görev bitiş tarihinden itibaren beş yıl içinde yörüngeden çıkarmak, uzaya gitmek ve uzayda çalışmakla ilgili diğer tüm bölümlerle karşılaştırıldığında o kadar da zor değil. Ve bir diğeri için, eğer gerçekten imkansızsa, cezayı alın ve özür dileyin ve bir dahaki sefere daha iyisini yapın. Herkes tüm gösteriyi kabul ediyor, devam eden bir çalışma var.

Bununla birlikte, FCC’nin yalnızca çok fazla gücü var ve beş yıllık yörüngeden çıkma kuralı kadar basit bir şeyi bile evrensel gibi bir şey haline getirmek için uluslararası mevzuat ve işbirliği yapması muhtemel.genel-24