En iyi çevrimiçi perakendeci olarak bilinmesine rağmen Amazon, e-okuyuculardan görüntülü kapı zillerine ve aradaki her şeye kadar geniş bir cihaz portföyüyle teknoloji dünyasında da bir dev haline geldi.

Alexa sesli asistanına ev sahipliği yapan akıllı hoparlörler ailesi olan Amazon Echo serisi, etkili bir şekilde yeni bir cihaz pazarı yaratarak ve ev kategorisini başlatarak birçok eve girdi. Araştırma firması Omnia tarafından hazırlanan bir rapora göre, Amazon 2021’de yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde 21,9 milyon akıllı hoparlör gönderdi.

Teknoloji devi, 28 Eylül’deki etkinliğinin de kanıtladığı gibi, ürünler açısından tutkuları sürekli büyüyor.

Tek marka, çeşitli ürünler

Amazon’un stratejisi, günlük işleri kolaylaştırmak için hayatınızın her yönü için ürünler yaratmaktır. Daha fazla nişi dolduracak ürünler yaratarak, ürün ekosistemindeki tüketicileri güçlendirir.

Araştırma direktörü Adam Wright, analist IDC’de ZDNet’e verdiği demeçte, “Araştırmamız, çoğu tüketicinin birden fazla markanın ürünlerini karıştırmak yerine tek bir satıcı veya markadan akıllı ev cihazları satın almayı tercih ettiğini gösteriyor.”

“Bunun bir kısmı marka sadakati ve güvenine bağlı: Ev otomasyon cihazları ve hizmetleri sağlayan bir markayla olumlu bir deneyime sahip olan tüketicilerin, risk almak yerine ona güvenme ve aynı markanın ek ürünlerini arama olasılığı daha yüksektir. yabancı bir marka kullanmak. »

Entegre bir akıllı ev tasarlama

Başlatıldığında, Alexa hava durumu ve şarkı çalmanın ötesinde bir yanıt sağlayamadı. Ancak Amazon, ortam ve sürekli bilgi işlemi benimsedi ve marka, entegre bir bağlantılı ev oluşturmak için sesli asistanlarının yaptıklarının kapsamını genişletmeye devam ediyor.

Bir Amazon sözcüsü ZDNet’e verdiği demeçte, “Müşterilerin hayatlarını daha kolay hale getirmek ve ortam deneyimleriyle onlara gönül rahatlığı sağlamak istiyoruz” dedi. “Bizim için bu, kullanımı kolay, faydalı ve her zaman erişilebilir deneyimler sunmak anlamına geliyor. Aynı zamanda, sizi anlayan ve uyum sağlayan, ihtiyacınız olduğunda orada olan ve olmadığınızda kaybolan bina teknolojisi anlamına gelir. »

Amazon, evinizi temizlemek, ışıkları açmak veya kapınıza teslim edilen ürünleri sipariş etmek için Alexa üzerinden kontrol edebileceğiniz çok çeşitli cihazlar geliştirdi. Dijital altyapısına bağlanan bağlantılı ampuller, kapı zili kameraları, alarm sistemleri, akıllı prizler, termometreler, hava temizleyiciler, fotoğraf çerçeveleri, evcil hayvan besleme üniteleri, elektrikli süpürgeler, tost makinesi fırınları ve okuma lambaları bulunmaktadır.

Strategy Analytics medya ve bağlantılı ev başkan yardımcısı David Watkins, “Amazon için, ürünlerini farklı fiyat noktalarında çok çeşitli cihaz türleri sunarak yapabileceği daha fazla eve getirmek heyecan verici” dedi.

“Ürünlerini düzenli olarak kullanan daha fazla tüketici, daha fazla kişiselleştirme, tedarik zinciri verimliliği ve hızı yoluyla e-ticaret işini büyütmesine yardımcı olacak daha fazla veri toplayabilir” diye ekliyor.

ilgili hizmetler

Amazon’un seçimini oluşturan cihazlar, bağlı ev cihazlarıyla sınırlı değil – Amazon, otomotiv alanı ve giyilebilir ürünler pazarına da genişliyor.

Teknoloji devi, kusursuz ürün ortamını zenginleştirebilecek başka markalar satın aldı. Son beş yılda Amazon, açıklanmayan bir miktar için güvenlik kamerası şirketi Blink Home’u ve Ring ile birlikte kapı zili şirketini yaklaşık 1 milyar dolara satın aldı. Amazon ayrıca yaklaşık 1,7 milyar dolar değerinde bir anlaşma ile robot elektrikli süpürge şirketi iRobot’u satın almaya hazırlanıyor.

Bu ürünlere ek olarak, üçüncü taraf üreticiler ve geliştiriciler, Alexa’ya da bağlanan yüz binlerce Amazon dışı cihaz yelpazesi oluşturdu. Geçen yıl Amazon, 900.000’den fazla kayıtlı Alexa geliştiricisinin PC’ler, giyilebilir cihazlar, akıllı ev cihazları ve arabalar dahil olmak üzere kategorilerde 130.000 Alexa becerisi ve yüzlerce Alexa entegre ürün oluşturduğunu bildirdi. Yaklaşık 140.000 akıllı ev ürünü artık Alexa ile uyumlu.

Tabii ki, Amazon’un ürün geliştirmesinin arkasındaki ana motivasyonlardan biri, insanların cihazlarını kullanarak ücretli hizmetlerine abone olmalarını sağlamaktır. Amazon, en yaygın hizmeti olan Amazon Prime’ın yanı sıra Audible, Prime Gaming, Prime Video, Amazon Music ve Amazon Fresh gibi yararlandığı yüzlerce hizmet sunar.

Adam Wright, “Bağlantılı ev pazarında cihazlar yalnızca hizmet sunumu için kullanılan araçlardır ve Amazon, hizmet gelirlerini artırmak için cihazların kendilerinden elde edilen gelirin bir kısmından vazgeçmekten mutlu görünüyor”, diye açıklıyor.

Sesli asistanlardan bir adım önde

Adam Wright, “Amazon Music aboneliğinden akıllı hoparlörden Echo Guard hizmetleri aboneliğine, ayrıca akıllı hoparlörler ve mikrofonlu diğer cihazlardan, Ring cihazları ve ev izleme ve güvenlik hizmetlerine kadar çok geniş bir potansiyel var. daha fazla.”

Google ve Samsung gibi diğer büyük teknoloji şirketleri, benzer stratejilerle bağlantılı ev pazarına girdi. Yine de, cihaz yelpazesinin genişliği ve e-ticaret markasının ve diğer hizmetlerinin gücü nedeniyle Amazon çok ileride.

“Birkaç yıl önce bağlantılı ev pazarı başladığında, çoğu marka tek bir cihaza veya kategoriye odaklandı. Ancak çoğu satıcı, rekabetçi kalabilmek için mevcut teknolojilerinden yararlanmaları veya yenilerini yaratmaları veya edinmeleri gerektiğini çabucak fark etti” diyor Adam Wright.

Google, hoparlörler, ekranlar, duman ve karbon monoksit dedektörleri, güvenlik kameraları ve kapı zilleri dahil olmak üzere Google Nest markaları altında bir dizi cihaz geliştirmiştir. Ancak Amazon’un sahip olduğu cihaz sayısıyla karşılaştırıldığında, Google bağlı ev pazarında yalnızca küçük bir görünüm elde ediyor.

Bağlı ev pazarına hükmetmenin yanı sıra Amazon, Alexa kadar popüler bir asistanı olmayan sesli asistan teknolojisinde de ön saflarda yer alıyor.

David Watkins, “Amazon, Alexa’yı evdeki birincil sesli asistan haline getirerek, varsayılan sesli ticaret çözümleri sağlayıcısı olarak da iyi bir konuma sahip” diyor. “Ses ticareti henüz emekleme aşamasında, ancak Amazon gelecekte büyük bir ticaret platformu haline gelmesi için büyük bahse giriyor. »

Eksik bir portföy

Amazon bundan sonra ne yapacak? Şirketin mevcut teknolojisini iyileştirdiğini ve bağlantılı evdeki genel kullanıcı deneyimini iyileştirmek için yeni yollar geliştirdiğini hayal edebilirsiniz.

Örneğin Amazon, daha iyi güvenlik ve gizlilik protokolleri geliştirerek kullanıcı güveni oluşturmak için çalışabilir. Alexa’nın görevleri yerine getirme ve tahmin etmedeki doğruluğunu artırmak için diğer önlemlerin yanı sıra Alexa Önsezileri ve Alexa Rutinleri’nde yükseltmeler görmeyi de bekleyebiliriz.

“Daha kişiselleştirilmiş, bağlamsallaştırılmış, otomatikleştirilmiş ve proaktif olan ve veri oluşturmayı, toplamayı ve analiz etmeyi gerektiren deneyimler etrafında yenilik yapma çabalarını iki katına çıkarmaya devam edeceklerini düşünüyorum – aslında, ev cihazlarına bağlı cihazlar, kendi başlarına. Doğa, çalışmak için veri üretmeli ve analiz etmelidir” diye açıklıyor Adam Wright. “Bağlantılı evde mahremiyetle ilgili konuşmaların çoğunda kaybolan şey budur. »

Ancak Amazon’un portföyünde büyük bir boşluk var – doldurulması zor olacak bir boşluk. Sesli uyarılar için bu çok karmaşıksa, akıllı evinizi kontrol etmek için bir akıllı telefona ihtiyacınız vardır. Amazon, 2015 yılında “3D” Fire Phone olan bir akıllı telefonu piyasaya sürmeye çalıştı. Ancak Amazon’un projeye harcadığı büyük meblağlara rağmen telefon fazla ilgi görmedi ve hızla terk edildi.

David Watkins, “Amazon’un akıllı telefon pazarında bir varlığı yok ve bu nedenle evde (veya) özellikle hareket halindeyken tüketicilerin dikkatini çekmek için rekabet edebilmek için birden fazla donanım çözümü geliştirmesi gerekiyor” diye açıklıyor. “Akıllı telefonlar bugün çoğu insan için evrenin merkezidir ve akıllı telefonlar önde kaldığı sürece Amazon’un ev ortamı dışındaki statüsü her zaman zayıflayacaktır. »

Kaynak : ZDNet.comgenel-15