Google Chrome uzantılar, şirketin Chrome Web Mağazası’ndan silme işlemlerini Ocak 2024’e erteleme kararının ardından kurumsal kullanım için bir yıl daha destek görecek şekilde ayarlandı.

bu duyuru (yeni sekmede açılır) Google Chrome Geliştiricileri blogunda, Chromium motorunda yapılan kapsamlı değişiklikler için yürütmeyi durdurma seçeneği sunulur. mahremiyet savunucuları kısırlaştıracağını söylüyor internet tarayıcısı reklamları engellemek için tasarlanmış uzantılar.

Ancak Google’ın mevcut Manifest V2 (MV2) API’si üzerine inşa edilen uzantılara tabi olacağını söylediği kişisel Chrome kullanıcılarına böyle bir erteleme sunulmuyor.

Google Chrome’un aşamalı API değişiklikleri

Yeni kurumsal politika, işletmelere iş akışları için kritik olan uzantılarla daha fazla zaman tanıyacak olsa da, Google Chrome uzantı geliştiricilerinin, tarayıcının Manifest V3 (MV3) API’sini benimsemesine uyum sağlamak için daha az zamanı var.

Ocak 2023’ten itibaren Google, platformda “güvenlik çıtasını yükseltmek” için göründüğü için Chrome Web Mağazası’ndaki MV2 uzantılarını artık vurgulamayacağını söylüyor.

Ardından, Haziran 2023’ten itibaren MV2 uzantıları, görünürlükleri herkese açık olarak yayınlanamayacak. Mağazada zaten herkese açık olan uzantılar “Liste Dışı” olur. Bu, özellikle korkunç bir değişikliktir, çünkü yeni kullanıcılar için keşfedilemez olacakları ve işletmeler için işlevsel olmaya devam edecekleri anlamına gelir.

Google ayrıca geliştiricilere, gelecek yıl yeni Chrome sürümlerinin yayınlanmasının ardından MV2 uzantılarının “herhangi bir zamanda” çalışmayı bırakabileceği konusunda uyarıyor.

Ocak 2022 ayrıca Chrome 112’nin tarayıcının Canary, Dev ve Beta sürümlerinde Manifest V2’nin aşamalı olarak kullanımdan kaldırılmasına izin verdiğini görecek. Haziran ayında, Chrome 115, MV2’nin aşamalı olarak kullanımdan kaldırılmasının Chrome’un en büyük tüketici kullanıcı tabanına sahip olan Kararlı sürümlerinde gerçekleşmesine izin verecek.

Tartışmanın merkezinde, reklamlar gibi web içeriğini engellemek için kritik olan ve Chrome’un MV3 uygulamasının kaldıracağı bir API olan WebRequest yer alıyor.

Değişikliklerin ardından, arkasındaki geliştiriciler Mozilla Firefox Sahip olmak niyetlerini açıkladı (yeni sekmede açılır) MV3 uygulamalarında WebRequest’i korumak için.

Mozilla, “İçerik engelleme, uzantılar için en önemli kullanım durumlarından biridir ve Firefox kullanıcılarının mevcut en iyi gizlilik araçlarına erişmesini sağlamaya kararlıyız” dedi.genel-6