Başbakan Narendra Modi Cumartesi günü, cep telefonlarında ultra yüksek hızlı internet çağını başlatan 5G telefon hizmetlerini başlatacak.

Resmi bir açıklamaya göre, 5G Cumartesi günü belirli şehirlerde Başbakan tarafından başlatılacak ve önümüzdeki birkaç yıl içinde kademeli olarak tüm ülkeyi kapsayacak.

5G’nin Hindistan üzerindeki kümülatif ekonomik etkisinin 2035 yılına kadar 450 milyar dolara (yaklaşık 36.61.200 crore) ulaşacağı tahmin ediliyor.

Ultra yüksek hızlı interneti destekleyebilen beşinci nesil veya 5G hizmetinin, Hindistan toplumu için dönüştürücü bir güç olarak hizmet ederek yeni ekonomik fırsatları ve toplumsal faydaları ortaya çıkarması bekleniyor.

Ülkenin üç büyük telekom operatörü, Hindistan’daki 5G teknolojisinin potansiyelini göstermek için Başbakan’ın önünde birer kullanım örneği gösterecek.

Milyarder Mukesh Ambani’nin Reliance Jio’su, Mumbai’deki bir okuldan bir öğretmenle Maharashtra, Gujarat ve Odisha’da üç farklı yerdeki öğrenciler arasında bağlantı kuracak.

Bu, resmi kaynaklara göre, 5G’nin öğretmenleri öğrencilere yakınlaştırarak, aralarındaki fiziksel mesafeyi ortadan kaldırarak eğitimi nasıl kolaylaştıracağını gösterecek. Artırılmış Gerçekliğin (AR) gücünü ekranda ve bunun ülke genelinde çocuklara bir AR cihazına ihtiyaç duymadan uzaktan öğretmek için nasıl kullanıldığını gösterecek.

Airtel demosunda, Uttar Pradesh’ten bir kız, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik yardımıyla güneş sistemi hakkında bilgi edinmek için canlı ve sürükleyici bir eğitim deneyimine tanık olacak. Kız, bir hologram aracılığıyla diada görünerek öğrenme deneyimini Başbakan ile paylaşacak.

Vodafone Idea test vakası, dias üzerindeki tünelin ‘dijital ikizini’ oluşturarak Delhi Metrosu’nun inşa halindeki bir tünelinde çalışanların güvenliğini gösterecek. Dijital ikiz, çalışanlara uzak bir konumdan gerçek zamanlı olarak güvenlik uyarıları verilmesine yardımcı olacak.

Modi, VR ve yapay zeka kullanarak işi gerçek zamanlı olarak izlemek için dialardan canlı bir demo alacak.

“Başbakan Narendra Modi, 1 Ekim 2022’de Hindistan’da 5G hizmetlerini başlatacak ve ayrıca 1-4 Ekim 2022’de Pragati Maidan, Yeni Delhi’de düzenlenecek olan Hindistan Mobil Kongresi 2022’nin 6. Baskısını başlatacak.” serbest bırakmak katma.

Sergide Başbakan’ın önünde gösterilecek çeşitli kullanım örnekleri arasında hassas drone tabanlı tarım, yüksek güvenlikli yönlendiriciler ve AI tabanlı siber tehdit algılama platformları, otomatik yönlendirmeli araçlar, akıllı ambulanslar, artırılmış gerçeklik/sanal gerçeklik/ diğerlerinin yanı sıra eğitim ve beceri geliştirme, kanalizasyon izleme sistemi, akıllı tarım programı ve sağlık teşhisi konularında gerçekliği bir araya getirin.

5G, 4G’den kat kat daha hızlı hız sunar, gecikmesiz bağlantıyı destekler ve milyarlarca bağlı cihazın gerçek zamanlı olarak veri paylaşmasını sağlayabilir.

Kesintisiz kapsama alanı, yüksek veri hızı, düşük gecikme süresi ve son derece güvenilir iletişim sağlamaya yardımcı olacaktır. Ayrıca, enerji verimliliğini, spektrum verimliliğini ve ağ verimliliğini artıracaktır.

5G teknolojisi, milyarlarca Nesnenin İnterneti cihazının bağlanmasına yardımcı olacak, diğerlerinin yanı sıra yüksek hızda mobilite ile daha kaliteli video hizmetlerine, telecerrahi ve otonom arabalar gibi kritik hizmetlerin sunulmasına olanak tanıyacak.

Afetlerin gerçek zamanlı izlenmesine, hassas tarıma, derin madenler, açık deniz faaliyetleri vb. gibi tehlikeli endüstriyel operasyonlarda insanların rolünün en aza indirilmesine yardımcı olacaktır. 5G ağları, mevcut mobil iletişim ağlarının aksine, bunların her biri için gereksinimlerin uyarlanmasına izin verecektir. aynı ağ içinde farklı kullanım durumları.

5G, tam uzunlukta yüksek kaliteli video veya filmlerin bir mobil cihaza birkaç saniye içinde (kalabalık alanlarda bile) indirilmesine olanak tanıyan ultra düşük gecikmeli bağlantılara güç vermenin yanı sıra, e-sağlık, bağlantılı araçlar ve daha fazlası gibi çözümlere olanak sağlayabilir. -diğerlerinin yanı sıra sürükleyici artırılmış gerçeklik ve metaverse deneyimleri, hayat kurtaran kullanım durumları ve gelişmiş mobil bulut oyunları.

“5G, Hindistan toplumu için dönüştürücü bir güç olma potansiyeli vererek yeni ekonomik fırsatları ve toplumsal faydaları serbest bırakabilir. Ülkenin kalkınmanın önündeki geleneksel engelleri aşmasına, yeni başlayanlar ve ticari işletmeler tarafından yenilikleri teşvik etmesine ve aynı zamanda ‘Dijital Hindistan’ı ilerletmesine yardımcı olacaktır. ‘ vizyon,” resmi açıklama dedi.

Çin’den sonra dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon pazarı olan Hindistan’da 5G hizmetlerinin lansmanı, yıllarca süren yoğun hazırlıkların ardından geldi.

Hindistan’ın yakın zamanda düzenlenen en büyük telekom spektrum açık artırması rekor Rs almıştı. 1.5 lakh crore teklif, Mukesh Ambani’nin Jio’su, Rs ile satılan tüm hava dalgalarının neredeyse yarısını köşeye sıkıştırdı. 88.078 crore teklif.

Telekom kralı Sunil Bharti Mittal’den Bharti Airtel, Rs’lik başarılı bir teklif verdi. 43.084 crore, Vodafone Idea ise Rs için spektrum satın aldı. 18,799 crore.

Açık artırmaya girişi bazıları tarafından Ambani ile rekabette başka bir parlama noktası olarak faturalandırılan Gautam Adani’nin grubu, Rs ödedi. 400 MHz için 212 crore. Adani grubu, uçtan uca iletişim için özel bir ağ kurmaya uygun 26 GHz bandında spektrum satın aldı.

Açık artırma, IoT (Nesnelerin İnterneti), M2M (Makineden Makineye iletişim), AI (Yapay Zeka), Edge Computing ve robotik içeren kullanım durumlarını karşılayabilecek sağlam bir 5G ekosistemine olan talebi topladı.

Telekom Departmanı, Ağustos 2022’de, kablo döşeme ve kule kurma izinlerinin ücretlerinin makul hale getirildiği ve 5G küçük hücre ve fiber optik kablo kurulum oranları için bir tavan sabitlendiği Geçiş Hakkı (RoW) Kurallarını değiştirmiştir. sokak mobilyalarında.

Telekom Departmanı, 2018’de teknoloji geliştirmek için IIT’ler, IISc Bengaluru ve SAMEER’in yardımıyla bir 5G test yatağı kurdu.

Resmi açıklama, yeni başlayanlar tarafından kullanım durumlarının fikir ve prototiplenmesini tetiklemek için 2020’de bir 5G hackathon’un başlatıldığını ve yenilikçi ürünlerin teşvik edilmesine yol açtığını söyledi.

5G kullanım durumları üzerine bakanlıklar arası bir komite, 2021’den beri 12 merkezi bakanlıkla koordineli olarak çalışıyor ve 5G kullanım durumu laboratuvarlarının kurulmasını sağlıyor. 5G ekosisteminin el cihazlarını kullanıma sunmasını sağlamak için endüstri ile istişareler yapıldı.

C-DOT ayrıca yerel endüstri ve yeni başlayanlarla işbirliği içinde bir 5G Radyo Erişim Ağı (RAN) geliştiriyor. 4G Core’u TCS ve Tejas Networks ile birlikte başarıyla test etti.

“Bütün bunlar, Başbakan’ın ‘Jai Anusandhan’ konusundaki açıklama çağrısına cevap vermede yardımcı olacak. Tüm bu çabalar, Hindistan’ın üretim ve Telekom ekosistemi için ezber bozan unsurlardır ve yerel 5G kurumsal taşıyıcı sınıfı yığınlarının yanı sıra yenilikçi, etkili 5G kullanım durumlarına yol açar.” yayın dedi.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8